Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: o polskich i koreańskich doświadczeniach historycznych (komunikat)

30.07.2015, 16:22aktualizacja: 30.07.2015, 16:22

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

Jestem głęboko przekonany, że proces pojednania polsko-niemieckiego będzie interesującym przykładem dla naszych koreańskich partnerów, a także dla dwóch pozostałych partnerów strategicznych Polski w Azji – Chin i Japonii – oraz innych narodów – powiedział minister Grzegorz Schetyna 30 lipca w Warszawie.

Wraz z szefem koreańskiej dyplomacji Yun Byung-sem, minister Schetyna zainaugurował w czwartek seminarium pt. „Polish-German Reconciliation Process: Can it be a Model for Rapprochement in East Asia?” („Polsko-Niemieckie Pojednanie: Czy może być modelem dla zbliżenia w Azji Wschodniej”) w Muzeum Historii Żydów Polskich „POLIN”. Celem spotkania była wymiana doświadczeń w kontekście polityki historycznej oraz przełamywania przeszkód w trudnych relacjach międzysąsiedzkich.

– Ustanowienie tego wyjątkowego szczebla stosunków między naszymi krajami w 2013 r. byłoby niemożliwe bez przywiązania do demokratycznych wartości i porozumienia, które łączą nasze dwa narody i wynikają z bardzo zbliżonych doświadczeń historycznych Polski i Korei – mówił minister Schetyna.

Minister Schetyna w swym wystąpieniu opisał także długi i niełatwy proces polsko-niemieckiego pojednania zaznaczając jednocześnie, że „oba społeczeństwa odczuwały silną potrzebę rozwoju kontaktów międzyludzkich pomiędzy Polską a Niemcami”. – W istocie obecne napięcia na tle etnicznym i narodowym, jakie obserwujemy na świecie, wymagają podobnej odwagi do tej, jaką okazali kilkadziesiąt lat temu wspomniani polscy i niemieccy wizjonerzy. Płynąc pod prąd, budowali podwaliny pod trwały pokój w sercu Europy. Niech wszyscy czerpią z ich doświadczeń – podkreślił szef polskiej dyplomacji.

Do udziału w seminarium zaproszeni zostali politycy, dyplomaci oraz przedstawiciele środowisk naukowych. Do trudnych i przełomowych chwil we współczesnej historii stosunków polsko niemieckich odniósł się również w słowie wstępnym dr Władysław Bartoszewski. W panelu głos zabrali ponadto min. prof. Sangjoon Kim z Uniwersytetu Yonsei, Rzecznik Praw Obywatelskich dr Irena Lipowicz oraz poseł do Parlamentu Europejskiego Paweł Kowal i Dariusz Pawlos - Przewodniczący Zarządu Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ tnt/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 30.07.2015, 16:22
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ