Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: wizyta ministra spraw zagranicznych Korei Południowej w Warszawie (komunikat)

29.07.2015, 17:32aktualizacja: 29.07.2015, 17:32

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

O współpracy dwustronnej w ramach partnerstwa strategicznego oraz bieżących problemach polityki międzynarodowej rozmawiali w środę w Warszawie ministrowie spraw zagranicznych Polski Grzegorz Schetyna oraz Republiki Korei Yun Byung-se.

W trakcie spotkania ministrowie omówili stan stosunków dwustronnych. Dyskusja poświęcona była „Planowi działań na rzecz implementacji Polsko-Koreańskiego Partnerstwa Strategicznego na lata 2014-16”, obejmującego projekty współpracy politycznej, gospodarczej i wojskowej obu krajów oraz w obszarach kultury, nauki, edukacji, służby zdrowia.

– Cieszy mnie, że realizacja Planu działań przebiega sprawnie i bez utrudnień. Ważnym jest także, aby wykonując poszczególne założenia dokumentu dążyć cały czas do otwierania nowych perspektyw i obszarów dla naszej współpracy dwustronnej – ocenił minister Schetyna. Podczas rozmowy poruszono kwestie dotyczące Unii Europejskiej i Półwyspu Koreańskiego. Szef polskiej dyplomacji zaprezentował polskie stanowisko dotyczące konfliktu ukraińskiego oraz sytuacji w Unii Europejskiej. Minister Yun w trakcie spotkania omówił sytuację bezpieczeństwa na Półwyspie Koreańskim i szerzej w Azji Wschodniej.

Polsko-Koreańskie Partnerstwo Strategiczne ustanowione zostało w październiku 2013 r. podczas wizyty w Seulu prezydenta Bronisława Komorowskiego. 22 grudnia 2014 r. w Seulu ministerstwa spraw zagranicznych Polski i Republiki Korei podpisały „Plan działań na rzecz implementacji Partnerstwa Strategicznego RP i Republiki Korei na lata 2014-16”.

Wizyta szefa koreańskiej dyplomacji ma miejsce równolegle z przyjazdem do Warszawy w dniach 29-30 lipca br. „Pociągu Przyjaźni Europa-Azja”. Pociąg wyruszył z Busan 14 lipca br., a swój przejazd skończy 2 sierpnia br. w Berlinie. Jest to projekt rządu koreańskiego realizowany w ramach obchodów rocznic zakończenia II Wojny Światowej oraz służący promocji „Inicjatywy Euroazjatyckiej” („Eurasia Initiative”) prezydenta Park Geun-hye.

Republika Korei jest jednym z trzech (obok Chin i Japonii ) partnerów strategicznych Polski w Azji. Obroty handlowe w 2014 r. wyniosły 4871,5 mld USD. Korea jest jednym z największych inwestorów azjatyckich w Polsce, zaś rozwijane przez nią projekty charakteryzują się wysokim stopniem zaawansowania technologicznego. Według danych NBP, łączna wartość inwestycji koreańskich w Polsce na koniec 2013 r. wyniosła ok. 1,03 mld USD .

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ ksi/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 29.07.2015, 17:32
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ