Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: nominacje ambasadorów w Nigerii i Stałym Przedstawicielstwie RP przy Radzie Europy (komunikat)

02.07.2015, 20:30aktualizacja: 02.07.2015, 20:30

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

Minister Grzegorz Schetyna wręczył dzisiaj nominacje nowym polskim ambasadorom. Andrzej Dycha będzie reprezentował Polskę w Nigerii, a Janusz Stańczyk obejmie placówkę przy Radzie Europy w Strasburgu.

– Z Nigerią łączą nas tradycyjnie przyjazne stosunki. Zależy nam na dalszym rozwijaniu bezpośrednich kontaktów politycznych, ekonomicznych oraz naukowych – powiedział minister Grzegorz Schetyna zwracając się do Andrzeja Dychy. – Budowaniu pozycji Polski na rynkach zachodnioafrykańskich oraz zapewnieniu realizacji polskich interesów w kluczowych kwestiach może służyć program GoAfrica – dodał minister.

Wręczając nominację Januszowi Stańczykowi szef dyplomacji pokreślił znaczenie wieloletniego doświadczenia nowego ambasadora na stanowisku dyrektora Departamentu Prawno-Traktatowego MSZ oraz jego wkład w prace komitetu ds. prawa międzynarodowego Rady Europy. – Pana wiedza i doświadczenie zostaną na pewno wykorzystane w pracy na stanowisku stałego przedstawiciela RP przy Radzie Europy, a także w codziennych kontaktach z Europejskim Trybunałem Praw Człowieka – powiedział minister Schetyna. – Rada Europy to nie tylko prawa człowieka, to także demokracja. To świetnie wpisuje się w priorytety polskiej polityki zagranicznej– ocenił szef dyplomacji.

Biuro Rzecznika Prasowego

Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Andrzej Dycha - Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Rzeczypospolitej Polskiej w Federalnej Republice Nigerii, w Republice Beninu, Republice Gwinei, Republice Kamerunu, Republice Wybrzeża Kości Słoniowej, Republice Sierra Leone oraz w Republice Togijskiej

W latach 2004-2007 pracował w Parlamencie Europejskim jako asystent posła, a następnie doradca w Sekretariacie Grupy Politycznej Unii na Rzecz Europy Narodów. Od 2007 do 2010 pełnił funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W 2010 r. był Doradcą w Gabinecie Politycznym Komisarza ds. Rolnictwa. Od grudnia 2010 r. w Ministerstwie Gospodarki, gdzie pełnił funkcję społecznego doradcy ministra, a od 2011 r. podsekretarza stanu i krajowego koordynatora ds. współpracy RP z OECD. Absolwent Uniwersytetu Szczecińskiego w 2002 r. (politologia, specjalność Integracja Europejska). Odbył również studia w Université Montesquieu Bordeaux IV (nauki polityczne).

Zna języki: francuski i angielski.

Janusz Stańczyk - Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny – Stały Przedstawiciel Rzeczypospolitej Polskiej przy Radzie Europy w Strasburgu

Ambasador tytularny. W 1992 r. został dyrektorem Departamentu Prawno-Traktatowego w MSZ, a w 1995 r. dyrektorem generalnym MSZ. W latach 1997–99 podsekretarz stanu w MSZ. Od 2000 do 2004 r. Stały Przedstawiciel RP przy Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. Po powrocie do kraju w 2004 r. pełnił obowiązki dyrektora Departamentu Systemu Narodów Zjednoczonych i Problemów Globalnych MSZ. Od 2005 do 2007 r. ponownie na stanowisku wiceministra spraw zagranicznych. W latach 2007-2012 pełnił funkcję ambasadora RP w Królestwie Niderlandów oraz Stałego Przedstawiciela Rzeczypospolitej Polskiej przy Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) w Hadze. Po powrocie ponownie objął stanowisko dyrektora Departamentu Prawno-Traktatowego MSZ. W 1977 r. ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim, a w 1985 r. uzyskał stopień doktora nauk prawnych w Polskiej Akademii Nauk. Odbył również studia w Szkole Prawa Uniwersytetu w Saint Louis. Zna języki: angielski i francuski.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ mkz/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 02.07.2015, 20:30
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ