Newsletter

Polityka i społeczeństwo

CIR: w pełni działa już Regionalny System Ostrzegania (komunikat)

01.07.2015, 17:52aktualizacja: 01.07.2015, 17:52

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- CIR informuje:

„Ci, którzy wypoczywają muszą mieć poczucie, że dostaną na czas ostrzeżenie od państwa, kiedy wydarzy się coś złego” – powiedziała w środę premier Ewa Kopacz. 1 lipca pełną funkcjonalność osiągnął Regionalny System Ostrzegania - uzupełniony został m.in. o możliwość informowania każdego obywatela sms-em o zbliżającym się zagrożeniu.

Tym samym kończy się ostatni etap rozwoju Regionalnego Systemu Ostrzegania, a jednocześnie zrealizowany zostaje jeden z priorytetów rządu i zapowiedzi premier Ewy Kopacz z expose.

Zobacz spoty promujące nowe rozwiązania: https://www.youtube.com/watch?v=-b1Jw4bubDE oraz https://www.youtube.com/watch?v=S2MgdoNcfZ0

Zniesienie roamingu od 1 lipca 2017 r.

Premier Ewa Kopacz przypomniała również, że Rada Europejska, po 18 miesiącach negocjacji, porozumiała się z Parlamentem Europejskim oraz Komisją Europejską w sprawie kluczowych elementów dla jednolitego rynku usług telekomunikacyjnych.

Porozumienie przewiduje m.in. zniesienie opłat roamingowych w UE w czerwcu 2017 roku.

Od początku prac nad rozporządzeniem, Polska była jednym z najbardziej aktywnych państw w negocjacjach w Brukseli. Od początku negocjacji Polska stała na stanowisku, że obywatele UE nie powinni być narażeni na niczym nieuzasadnione opłaty podczas podróży po Unii, a korzystanie z roamingu powinno być jak najprostsze.

Więcej informacji o Regionalnym Systemie Ostrzegania

Regionalny System Ostrzegania to usługa powiadamiania obywateli o zagrożeniach, który działa od 1 stycznia 2015 roku. W tym czasie z systemu wygenerowano ponad 1700 powiadomień i ponad 400 ostrzeżeń. Do końca maja aplikacja mobilna RSO miała ponad 123 tys. pobrań. Komunikaty przekazywane przez system dotyczyły przede wszystkim: ostrzeżeń meteorologicznych (np. silny wiatr, burze, oblodzenie), hydrologicznych (np. stany wód), informacji drogowych (np. korki, remonty, objazdy) oraz innych istotnych z punktu widzenia bezpieczeństwa.

Komunikaty Regionalnego Systemu Ostrzegania można zobaczyć w programach Telewizji Polskiej w naziemnym multipleksie cyfrowym MUX-3. Najistotniejsze z nich pojawiają się na specjalnym pasku na ekranie telewizora. Wszystkie komunikaty dostępne są także na stronach telegazety w programach TVP1, TVP2, TVP Kultura, TVP Historia i TVP Polonia od str. 190, natomiast w TVP Regionalnej od str. 430.

Ostrzeżenia są dostępne także na stronach internetowych urzędów wojewódzkich.

Użytkownicy smartfonów mogą korzystać z bezpłatnej aplikacji w telefonach komórkowych dostępnej w sklepach z aplikacjami na poszczególne platformy (Google Play, Apple App Store, Windows Phone Store). Aplikację można wyszukać w sklepach po słowach kluczowych „RSO” oraz „Regionalny System Ostrzegania”.

Regionalny System Ostrzegania w ramach pilotażu został przetestowany we wszystkich województwach. Pilotaż zakończył się 31 sierpnia 2014 r. Jego realizacja była możliwa dzięki wdrożeniu Naziemnej Telewizji Cyfrowej, a także współpracy pomiędzy Telewizją Polską SA, Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji oraz IMGW. W czerwcu br. do grona instytucji zaangażowanych w projekt dołączyli także operatorzy telefonii komórkowej, firmy Orange, T-Mobile, Play, a także Plus.

Więcej informacji: mac.gov.pl/rso

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące Regionalnego Systemu Ostrzegania znajdują się na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ mkz/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 01.07.2015, 17:52
Źródło informacji CIR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ