Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSW: 5-osobowa rodzina z Donbasu zamieszka w Nowym Sączu (komunikat)

29.06.2015, 17:46aktualizacja: 29.06.2015, 17:46

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSW informuje:

Minister spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska wzięła dziś udział w uroczystym wręczeniu kluczy do mieszkania rodzinie Młodnickich. Małżeństwo z trójką małych dzieci zamieszka w Nowym Sączu. Mieszkanie zostało przekazane przez Fundację Anny Dymnej „Mimo Wszystko”, a pracę zaoferowały władze miasta.

Państwo Andrzej i Wiktoria Młodniccy wraz z trójką dzieci (Bogdanem – 7 lat, Mikołajem – 6 lat i Weroniką – 3 lata) przylecieli do Polski w połowie stycznia w ramach akcji ewakuacyjnej osób polskiego pochodzenie z terenów objętych działaniami wojennymi we wschodniej Ukrainie.

Pomoc ze strony Fundacji „Mimo Wszystko” i władz Nowego Sącza

Dzieci Państwa Młodnickich jako pierwsze spośród ewakuowanych osób otrzymały decyzje wojewody warmińsko-mazurskiego o przyznaniu zezwolenia na pobyt stały. Zezwolenie na pobyt stały zrównuje cudzoziemca z obywatelem Polski we wszelkich uprawnieniach, z wyłączeniem praw politycznych.

Przez niemal 6 miesięcy rodzina Młodnickich mieszkała w ośrodku Caritasu w Rybakach. Dzieci chodziły do przedszkola i szkoły, a rodzice doskonalili język polski na specjalnym trzymiesięcznym kursie.

Teraz nadszedł czas na rozpoczęcie samodzielnego życia w Polsce. Dziś rodzina wyprowadziła się z ośrodka w Rybakach i przyjechała do Nowego Sącza. Państwo Młodniccy będą mieszkali w 3-pokojowym mieszkaniu udostępnionym przez Fundację Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. Dzięki pomocy władz miasta Pan Andrzej otrzyma pracę w Pałacu Młodzieży w Nowym Sączu.

W uroczystym przekazaniu kluczy do mieszkania wzięła udział szefowa MSW Teresa Piotrowska, prezes fundacji „Mimo Wszystko” Anna Dymna oraz prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak.

Ponad 100 osób już opuściło ośrodki

W ośrodkach - Caritas w Rybakach i rządowym w Łańsku – zaraz po ewakuacji z Donbasu, zamieszkało w sumie 75 rodzin. Wśród nich było około 50 dzieci. Do Polski przyleciało 178 osób. Ale w ośrodkach przebywało ponad 190 osób (kilka osób dojechało w ramach „łączenia rodzin”).

Szefowa MSW Teresa Piotrowska w ubiegły piątek spotkała się w ośrodku w Rybakach z osobami polskiego pochodzenia, które w styczniu przyjechały do Polski. Dotychczas ośrodki w Łańsku i Rybakach opuściło w sumie ponad 100 osób (tylko dziś wyjechało 9 rodzin). Rodziny zamieszkały m.in. we Wrocławiu, Koszalinie, Gdańsku, Bydgoszczy, Lubaniu, Sopocie, Wałbrzychu, Zielonej Górze, Warszawie i Katowicach.

Rodziny, które już opuściły ośrodki, zamieszkały głównie w lokalach zaproponowanych przez władze miejskie i w mieszkaniach wynajmowanych. Osoby te podjęły zatrudnienie m.in. w ośrodku szkoleniowym Straży Granicznej, Uczelni Łazarskiego, laboratorium miejskim, a także w prywatnych firmach zajmujących się produkcją m.in. instalacji grzewczych i sanitarnych.

Pozostałe rodziny będą sukcesywnie opuszczały ośrodki

Przypomnijmy, że MSW zbierało oferty pomocy dla osób ewakuowanych z Donbasu w specjalnym banku ofert. W ramach banku ofert swoją pomoc w postaci mieszkania czy pracy zaoferowały 23 samorządy, przedsiębiorcy, organizacje oraz osoby indywidualne.

W związku z tym, że dzieci zakończyły już rok szkolny, pozostałe rodziny będą sukcesywnie opuszczały ośrodki i rozpoczynały samodzielne życie w Polsce. Już jutro z ośrodków wyjeżdżają kolejne 4 rodziny. Skorzystają z pomocy mieszkaniowej i ofert pracy zaproponowanych m.in. przez samorządy. Zamieszkają m.in. w Warszawie, Świdnicy, Szczecinie, Wałbrzychu, Poznaniu.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ ksi/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 29.06.2015, 17:46
Źródło informacji MSW
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ