Newsletter

Dyrektywa UE ds. leków sfałszowanych - Aegate stawia Belgię za przykład postępu

26.05.2015, 18:14aktualizacja: 26.05.2015, 18:14

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Dyrektywa ds. leków sfałszowanych jest nowym prawem wprowadzonym na terenie Unii Europejskiej, aby chronić pacjentów przed lekami sfałszowanymi. Dyrektywa stawia wymagania wszystkim 28 państwom członkowskim w - celem wykrywania leków sfałszowanych - takie jak: unikalna serializacja opakowań produktów leczniczych, system zabezpieczeń przed sfałszowaniem oraz zweryfikowanie autentyczności produktu przed wydaniem pacjentom.

Skala wyzwania jest znacząca i będzie wprost wynikała z przepisów prawa. Ponad 6 tys. producentów leków będzie zobowiązanych do serializacji i zabezpieczenia ponad 10 miliardów opakowań produktów leczniczych o kategorii dostępności Rp, które są wydawane pacjentom rocznie w całej Europie.

Oprócz tego, około 175 tys. aptek ogólnodostępnych i tysiące innych punktów aptecznych, we wszystkich państwa członkowskich, będzie musiała posiadać system do weryfikacji produktów leczniczych tzw. autentyfikacji. Również hurtownicy będą musieli posiadać system oceny ryzyka zafałszowania, aby sprawdzać autentyczność leków.

System musi być dostępny w lokalnym języku i w pełni działać do końca 2018 roku.

Zainteresowane strony, w każdym z państw członkowskich, będą musiały podjąć istotną decyzję, kogo mianować lokalnym usługodawcą.

Sztandarowym przykładem jest system Aegate, oparty na skanowaniu serii produktów leczniczych, który działa od 2007 roku w Belgii, Grecji i Włoszech, a także od roku 2015 w Holandii i Wielkiej Brytanii. W sumie to ponad 18 tys. punktów dyspensowania leków. W tym czasie przy wykorzystaniu systemu przeskanowano 3,3 miliarda opakowań leków markowych i generycznych, w konsekwencji wykryto ponad 2,4 miliona potencjalnych problemów dla bezpieczeństwa pacjenta.

Porównanie istniejącego systemu operacyjnego Aegate National System z pilotażowym securPharm w Niemczech, pokazuje różnice w skali i możliwości, do których usługodawca musi być przygotowany w procesie wspierania poszczególnych krajów na szczeblu lokalnym:

Kryterium

Aegate National Stakeholder System

Niemcy SecurPharm

Kraje operacyjne

3

1 pilotażowy

Ilość weryfikacji autentyczności produktów leczniczych

3,3 miliarda

15,2 miliona

Liczba produktów leczniczych

2,754

179

Liczba wytwórców produktów leczniczych

92

25

Ilość aptek włączonych do systemu

15,595

387

Czas realizacji usługi [Belgia]

180 ms całkowity czas

Przynajmniej 500 ms: składa się z 230 ms weryfikacji i 270 ms czas dostarczenia

(Zdjęcie: http://photos.prnewswire.com/prnh/20150524/747169)

Doświadczony, zaufany dostawca usług jest potrzebny w każdym kraju UE. Aegate jest gotowy do wdrożenia opracowanych rozwiązań w całej Europie.

Aegate

Z udokumentowaną historią przeskanowania 3,3 miliarda zeskanowanych leków, ze średnią ilością 200 tys. weryfikacji w ciągu godziny z 18 tys. punktów dyspensujących produkty lecznicze, Aegate jest liderem w procesie weryfikacji leków. Aegate zapewnia usługi dla wszystkich zainteresowanych stron. Wspierany przez producentów i farmaceutów, Aegate to międzynarodowa firma, mająca swoje siedziby w całej Europie. Naszą misja jest ochrona pacjentów przed sfałszowanymi, wycofanymi i przeterminowanymi lekami. Udostępniamy wyjątkowo bezpieczny system autentyfikacji leków w czasie rzeczywistym. Stworzony system działa płynnie na wszystkich etapach, od producenta do apteki, ponadto jest w pełni zgodny z ustawodawstwem europejskim. Sieć Aegate wspiera również usługi komunikacyjne, które zapewniają dodatkowe informacje dla farmaceuty, np. dotyczące porad w zakresie bezpiecznego stosowania produktów leczniczych, czy edukacji pacjentów.

Więcej informacji na temat Aegate: www.aegate.com

Informacja dla mediów:

Piotr Merks

Business Development Director Poland

e-mail: piotr.merks@aegate.com

tel. + 48 602 101 979

tel. + 44 787 9632 518

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 26.05.2015, 18:14
Źródło informacji PR Newswire
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ