Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MNiSW: 70-lecie Łodzi Akademickiej (komunikat)

22.05.2015, 16:35aktualizacja: 22.05.2015, 16:35

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MNiSW informuje:

- To jest święto całej społeczności akademickiej w Łodzi. Gratuluję wszystkim jej członkom. Jest mi szalenie miło świętować siedemdziesiątą rocznicę powstania Politechniki Łódzkiej. Mam poczucie, że idziemy w tym samym kierunku, że odpowiadacie na wszystkie wyzwania, które stoją przed nauką polską i nauką europejską. Gratuluję też drugiemu jubilatowi – Uniwersytetowi Łódzkiemu, który również obchodzi swoją siedemdziesiątą rocznicę – mówiła dziś minister nauki Lena Kolarska-Bobińska

Łódź to jeden z większych ośrodków akademickich w Polsce. Znajduje się tu 6 uczelni publicznych i 17 niepublicznych. W mieście studiuje około 90 tys. studentów, a każdego roku mury łódzkich szkół wyższych opuszcza ok. 25 tys. absolwentów. - Na przestrzeni ostatnich lat wyraźnie widać, że stale rośnie znaczenie łódzkich uczelni. Odnoszą one duże sukcesy w bardzo konkurencyjnych konkursach europejskich – dodała minister nauki.

Przed uroczystościami prof. Lena Kolarska-Bobińska wzięła też udział w obradach Zgromadzenia Plenarnego Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Minister opowiedziała rektorom m.in. o polskiej propozycji zmian dotyczącej zasad wynagradzania naukowców z Horyzoncie 2020. – Dziesięć krajów poparło Polskę, a my występujemy w ich imieniu przed Komisją Europejską. To znaczący gest. Wspólne stanowisko przekażemy do Brukseli w najbliższych dniach – zapowiedziała prof. Lena Kolarska-Bobińska. Minister nauki mówiła rektorom, że dotychczasowe przepisy mogą doprowadzić do sytuacji, w której udział w grantach z Horyzontu 2020 wśród niektórych unijnych państw będzie zbyt niski.

Podczas spotkania z rektorami minister nauki przypomniała też o ogłoszonym dwa dni temu nowym programie MNiSW – „Uczelnie przyszłości”. W jego puli jest ponad 1,2 mld euro. Szkoły wyższe, które uzyskają ten specjalny status, dostaną dodatkowe wsparcie z budżetu państwa. – Pieniądze z PO WER-a nie mogą zostać po prostu wydane. Muszą być inwestycją w trwałą zmianę w szkolnictwie wyższym – w podniesienie jakości kształcenia, wzmocnienie umiędzynarodowienia, w dobre zarządzanie uczelniami – zaznaczyła prof. Lena Kolarska-Bobińska.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ mgl/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 22.05.2015, 16:35
Źródło informacji MNiSW
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ