Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: wideokonferencja polskich i australijskich think-tanków o bezpieczeństwie w Europie i Azji (komunikat)

28.04.2015, 17:34aktualizacja: 28.04.2015, 17:34

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

Polityka NATO w obliczu kryzysu na Ukrainie, ofensywa medialna Rosji, zmieniająca się architektura bezpieczeństwa w regionie Azji i Pacyfiku oraz modernizacja polskich sił zbrojnych były głównymi tematami wideokonferencji z udziałem przedstawicieli polskich i australijskich think-tanków.

W wideokonferencji 28 kwietnia po stronie polskiej udział wzięli analitycy Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych i Fundacji Współpracy Polsko-Ukraińskiej, a po stronie australijskiej eksperci z Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Handlu, Biura Analiz Narodowych, Australijskiego Instytutu Polityki Strategicznej, Australijskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych i Centrum Studiów Europejskich Australijskiego Uniwersytetu Narodowego. To kolejna dyskusja w tej formule zorganizowana z inicjatywy Ambasady RP w Canberze. Umożliwiła ona wymianę opinii i analiz na istotne dla Polski i Australii zagadnienia z zakresu bezpieczeństwa regionalnego.

Otwierając dyskusję ambasador RP Paweł Milewski zwrócił uwagę na podobieństwa w percepcji zagrożeń dla bezpieczeństwa międzynarodowego przez Polskę i Australię. Wskazał też na wspólnotę interesów w zakresie umacniania istniejącego porządku opartego na prymacie prawa międzynarodowego. W obliczu wyzwań o charakterze regionalnym kraje o znaczącym potencjale politycznym w swoich regionach takie jak Polska i Australia są szczególnie predystynowane do współpracy i wymiany opinii na tematy o charakterze strategicznym.

– Jeszcze rok temu wydawało nam się, że w porównaniu do Europy sytuacja bezpieczeństwa w regionie Azji i Pacyfiku staje się dla Australii coraz bardziej skomplikowana. Dynamika wydarzeń na Ukrainie pokazała jak diametralnie sytuacje może ulec zmianie – ocenił przedstawiciel australijskich ośrodków badawczych rozpoczynając dyskusję nt. sytuacji bezpieczeństwa w regionie Azji i Pacyfiku.

Odnosząc się do sytuacji na Ukrainie i jej implikacji dla bezpieczeństwa Europy, analitycy PISM podkreślili, że jej dalsza eskalacja nosi znamiona wojny, również w aspekcie propagandy medialnej. Obserwowana jest skuteczność narzucanej narracji, która trafia na podatny grunt również w wysoko rozwiniętych społeczeństwach krajów zachodnich.

Wideokonferencje z udziałem polskich i australijskich ekspertów stanowią cenną płaszczyznę wymiany poglądów nt. bezpieczeństwa i dobre uzupełnienie konsultacji politycznych na wysokim szczeblu. Strona australijska z rosnącym zainteresowaniem odnosi się do ocen Polski w sprawach bezpieczeństwa regionalnego w Europie, zwłaszcza w związku ze wsparciem politycznym udzielanym Ukrainie przez rząd w Canberze.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ ksi/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 28.04.2015, 17:34
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ