Newsletter

MNiSW: polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe (komunikat)

27.04.2015, 18:03aktualizacja: 27.04.2015, 18:03

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MNiSW informuje:

O wspólnych projektach polskich i niemieckich naukowców, zbliżonych stanowiskach Polski i Niemiec w Radzie UE oraz wspólnych przedsięwzięciach rozmawiały dziś niemiecka minister edukacji i badań naukowych, prof. Johanna Wanka i polska minister nauki i szkolnictwa wyższego, prof. Lena Kolarska-Bobińska. Spotkanie odbyło się w ramach polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych. Został też podpisany list intencyjny o współpracy naukowej.

Polska i Niemcy w wielu kwestiach mają zbliżone stanowisko. Ostatnim przykładem jest choćby wspólny list obu ministrów w sprawie ws. planu inwestycyjnego przewodniczącego Komisji Europejskiej J.- C. Junckera.

Polsko-niemiecka współpraca dobrze układa się na szczeblu wielu projektów naukowych i badawczych. Przykładem są m.in. wspólne inicjatywy w konkursie „Teaming for Excellence” – aż trzy polskie projekty przeszły do kolejnego etapu konkursu, a spośród 10 polskich wniosków, aż 7 było opracowanych wraz z niemieckimi partnerami. Już jutro w Warszawie odbędzie się konferencja Teaming under Horizon 2020, organizowana przez MNiSW we współpracy z niemieckim ministerstwem i Komisją Europejską. Będzie to kontynuacja konferencji z 2014 r., a omówione będą w jej trakcie wnioski na temat pierwszego etapu konkursu teamingu, wymiana doświadczeń i przygotowania do drugiego etapu konkursu Teaming for Excellence, który ma być ogłoszony w 2017 r.

Podczas dzisiejszych rozmów minister Lena Kolarska-Bobińska podkreśliła, że Polska bardzo liczy na wsparcie ze strony niemieckiej w inicjatywach, która mają istotne znaczenie dla dalszego rozwoju środowiska naukowego w Polsce. Chodzi tu przede wszystkim o zmianę i uelastycznienie polityki wobec wynagrodzeń w projektach Horyzontu 2020. Ważną kwestią jest też budowa konsorcjów w ramach konkursów na przyszłe Wspólnoty Wiedzy i Innowacji Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii.

Rozmowa dotyczyła też zaangażowania obu państw w działalność Polsko-Niemieckiej Fundacji na rzecz Nauki, wspierającej finansowo polskie i niemieckie instytucje naukowe w zakresie nauk humanistycznych, kultury, prawa, nauk społecznych i ekonomicznych.

Lena Kolarska-Bobińska i Johanna Wanka podczas spotkania mówiły również o współpracy przy planowaniu Polsko-Niemieckiego Forum w dziedzinie badań naukowych i innowacji. Forum jest planowane na jesień 2015 r., a jego celem jest ułatwienie nawiązania i wzmocnienia współpracy polskim i niemieckim przedstawicielom środowiska naukowego i akademickiego.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ azb/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 27.04.2015, 18:03
Źródło informacji MNiSW
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ