Newsletter

Polityka i społeczeństwo

CIR: będziemy budować połączenie gazowe między Polską a Czechami (komunikat)

20.04.2015, 18:50aktualizacja: 20.04.2015, 18:50

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- CIR informuje:

Delegacja pod przewodnictwem premier Ewy Kopacz wzięła udział w polsko-czeskich konsultacjach międzyrządowych. Wśród tematów rozmów były m.in. bezpieczeństwo energetyczne, współpraca regionalna i sytuacja na Ukrainie. Podpisane zostały dwa porozumienia, m.in. o współpracy przy realizacji połączenia gazowego Polska-Czechy.

Transport i energetyka

Podczas rozmów w Pradze poruszono kwestię rozbudowy infrastruktury transportowej i energetycznej. „Będziemy budować połączenie gazowe między Czechami a Polską, (…) chcemy je budować przede wszystkim za pieniądze europejskie. Będziemy zabiegać o to, aby cała dokumentacja i stosowny wniosek znalazły się na biurku przedstawiciela Komisji Europejskiej do roku 2016” - oświadczyła szefowa polskiego rządu.

Podczas konsultacji omawiano także budowę połączenia drogowego łączącego Czechy z polskimi portami - Szczecinem i Świnoujściem. Premier Ewa Kopacz podkreśliła, że jest to szczególnie ważne w kontekście planu uruchomienia jeszcze w tym roku gazoportu w Świnoujściu.

Agenda europejska

Premierzy rozmawiali o bieżących kwestiach europejskich. „Polska i Czechy popierają Plan Inwestycyjny dla Europy przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude’a Junckera. Pieniądze uruchomione w połowie bieżącego roku pozwolą na ponadregionalne inwestycje. Zdaniem premier Ewy Kopacz warunkiem ożywienia gospodarczego jest utrzymanie zasad tworzących wspólny europejski rynek, a w szczególności czterech unijnych swobód – zwłaszcza swobody przemieszczania się osób oraz swobodnego świadczenia usług, które bywają najczęściej kwestionowane.

Szefowie rządów Polski i Czech poruszyli też kwestię narastającego problemu napływu imigrantów do Europy, w kontekście tragedii nielegalnych imigrantów na Morzu Śródziemnym.

„Unia Europejska musi zabrać w tej sprawie głos. To ogromne wyzwanie, które będzie wymagać nie tylko zaangażowania poszczególnych krajów w umocnienie granic państw, ale też pomocy w rozwoju krajów afrykańskich” –mówiła premier Ewa Kopacz na konferencji prasowej.

Bezpieczeństwo energetyczne

„Mówiliśmy również o unii energetycznej i o tym, jak ważna jest solidarność europejska na wypadek kryzysu dostaw gazu. Dostaw, które mogą być zakłócone, dlatego, że tym dostarczającym jest monopolista” – stwierdziła premier Ewa Kopacz. Jak dodała, dzisiaj bezpieczeństwo europejskie zależy od solidarności państw w tej kwestii.

Wsparcie dla reform na Ukrainie

„Nadal kluczowe jest utrzymanie rozejmu i realizacja postanowień z Mińska, a jednoznaczna polityka Unii Europejskiej powinna zostać utrzymana”- zadeklarowała szefowa rządu. Jak dodała, Ukraina potrzebuje wsparcia ze strony Unii Europejskiej, a pomoc ta ma zasadnicze znaczenie dla stabilizacji i dalszego rozwoju tego kraju.

Podpisane porozumienia

Konsultacje w Pradze były okazją do rozmów polskich i czeskich ministrów. Omawiano współpracę w obszarze spraw wewnętrznych, obrony, infrastruktury, gospodarki, środowiska i rolnictwa.

Podczas spotkań podpisano dwa dokumenty:

- Umowę międzyrządową o współpracy na wodach granicznych w dziedzinie gospodarki wodnej oraz

- Porozumienie dotyczące współpracy w celu realizacji połączenia gazowego pomiędzy Polską a Republiką Czeską.

Strategiczna współpraca

Premier Ewa Kopacz powiedziała po spotkaniu z czeskim premierem Bohuslavem Sobotką, że spotkanie w Pradze potwierdza strategiczny charakter relacji polsko-czeskich. Oba kraje są ważnymi partnerami w regionie i w Europie. „Dziękuję Bohuslav za zaangażowanie zarówno w sprawy europejskie jak i dwustronne" - powiedziała szefowa rządu.

Jak dodała dobra współpraca między Polską a Czechami przekłada się na dobre i przyjazne stosunki między społeczeństwami tych państw. „Cieszę się, że udało się zbudować atmosferę nie tylko współpracy gospodarczej i wymiany handlowej, ale również dobre relacje między obywatelami” – powiedziała premier Ewa Kopacz.

Były to trzecie konsultacje rządów Polski i Czech. Pierwsze odbyły się w Pradze 15 lipca 2011 r. Drugie miały miejsce w Warszawie 13 maja 2013 roku.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ azb/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 20.04.2015, 18:50
Źródło informacji CIR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ