Newsletter

MNiSW: innowacyjność musi być częścią DNA różnych sektorów państwa i gospodarki (komunikat)

20.04.2015, 18:21aktualizacja: 20.04.2015, 18:21

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MNiSW informuje:

„Innowacyjna Europa w kontekście czasu na konkretne działania” była tematem sesji, w której uczestniczyła dziś prof. Lena Kolarska-Bobińska w ramach VII Europejskiego Kongresu Gospodarczego - największej imprezy biznesowej Europy Centralnej.

Wizyta minister nauki w Katowicach była także okazją do spotkania z Carlosem Moedasem, komisarzem UE ds. badań, nauki i innowacji i rozmowy o zwiększeniu udziału Polaków w konkursach Horyzontu 2020. Prof. Lena Kolarska-Bobińska podkreślała, że resort nauki aktywnie wspiera polskich badaczy walczących o europejskie granty m.in. w ramach „Paktu dla Horyzontu 2020”, który podpisało już ponad 350 jednostek naukowych. Komisarz Moedas pogratulował polskim badaczom pierwszych sukcesów w konkursach „Teaming for Excellence”, „Twinning” i ERA Chairs. – Różnorodność jest źródłem kreatywności i innowacyjności w Unii Europejskiej. Europa to fabryka pomysłów – mówił komisarz Carlos Moedas.

W trakcie wystąpienia na VII Europejskim Kongresie Gospodarczym minister nauki podkreślała, że Polska ma już za sobą fazę tworzenia instrumentów i instytucji wspierających innowacyjność, m.in. dzięki reformom zbliżającym naukę do biznesu. – Teraz mamy kolejny etap wzmacniana tych wszystkich elementów i tworzenia jednego systemu. Zaczyna się łączenie i koordynowanie polityk, instytucji oraz działań na wszystkich szczeblach. Potrzebujemy współdziałania nie tylko agencji, ale też koordynacji na szczeblu centralnym, rządowym – mówiła prof. Lena kolarska Bobińska.

W rozwoju innowacji kluczowa jest też ścisła współpraca sektora prywatnego i publicznego, nauki, gospodarki i administracji. – Najtrudniejsza jest zmiana sposobu myślenia. Innowacyjność to przede wszystkim sposób podejścia do biznesu i edukacji. Innowacyjność musi stać się częścią DNA różnych sektorów państwa i gospodarki – przekonywała prof. Lena Kolarska-Bobińska. Nie tylko państwo finansuje naukę. – To także środki europejskie, ale też pochodzące od dużych spółek. Duże firmy europejskie inwestują w badania podstawowe, bo mogą one w przyszłości stworzyć podstawy do innowacji – mówiła minister Lena Kolarska-Bobińska.

W panelu „Innowacyjna Europa w kontekście czasu na konkretne działania” uczestniczyli także Carlos Moedas – komisarz UE ds. badań, nauki i innowacji, Piotr Chełmiński – członek zarządu ds. rozwoju i energetyki, PKN ORLEN SA, Wojciech Dąbrowski – prezes zarządu, Polska Grupa Zbrojeniowa SA oraz Klaus Dieter Rennert – Chief Executive for EMEA and CIS, Hitachi, Ltd.

* * *

VII Europejski Kongres Gospodarczy 20 kwietnia otworzył prezydent Bronisław Komorowski. W trzydniowej konferencji wezmą udział komisarze UE, przedstawiciele rządów z Polski, Europy, świata oraz zarządzający największymi polskimi firmami i przedstawiciele globalnych marek. Ok. 6 tys. uczestników imprezy będzie dyskutować m.in. o szansach wynikających z unijnych inwestycji, wdrażaniu innowacji w przemyśle i gospodarce, a także o dylematach związanych z energetyką, reindustrializacją i polityką ochrony klimatu.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ azb/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 20.04.2015, 18:21
Źródło informacji MNiSW
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ