Newsletter

Łódź Teatralną Stolicą Polski

06.03.2015, 11:34aktualizacja: 06.03.2015, 11:34

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Wycinka fot. Natalia Kabanow
Wycinka fot. Natalia Kabanow
W sobotę w Łodzi rozpoczyna się jeden z najważniejszych festiwali teatralnych w kraju. Tematem tegorocznej edycji jest kondycja współczesnego artysty. "Kim jest współczesny artysta? Czy artysta potrzebuje odbiorcy? Czy odbiorca potrzebuje artysty? Czy współczesny artysta walczy? Czy współczesny artysta potrafi tworzyć w warunkach nieograniczonej wolności?" - to tylko niektóre z pytań postawionych przez dyrektora artystycznego Festiwalu, Ewę Pilawską.

Festiwal zainauguruje najnowszy spektakl Krystiana Lupy "Wycinka" z Teatru Polskiego we Wrocławiu na podstawie prozy Thomasa Bernharda. W niedzielę w południe na Małej Scenie Teatru Powszechnego odbędzie się spotkanie z twórcami spektaklu oraz panel dyskusyjny zatytułowany "Kondycja artysty" z udziałem Krystiana Lupy, Krzysztofa Mieszkowskiego i Andy Rottenberg, który poprowadzi Jacek Żakowski. 22 marca również na Małej Scenie odbędzie się sesja "Tadeusz Kantor. Zderzenie" mająca na celu przybliżenie mieszkańcom Łodzi postaci wybitnego artysty, którego stulecie urodzin przypada w kwietniu 2015 roku. Spuścizna Tadeusza Kantora, legendarnego twórcy i reżysera Teatru Cricot 2, obejmuje - poza pracą teatralną - również bogatą działalność plastyczną i edukacyjną. Projekt, w którym udział wezmą m.in. prof. Andrzej Turowski, Jaromir Jedliński i Jarosław Suchan, ma pokazać Kantora jako postać wielobarwną, a tytułowe "zderzenie" stanowi próbę skonfrontowania jego twórczości z dorobkiem awangardzistów polskich i światowych. Festiwalowi towarzyszyć będzie również wystawa "Tu urodził się film..." prezentowana w Galerii Opus oraz realizowana wspólnie z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie - "Konrad Swinarski". W ciągu najbliższego miesiąca festiwalowa publiczność obejrzy spektakle m.in. z Wiednia, Warszawy, Lublina, Łodzi i Legnicy. Zaprezentowane zostaną spektakle Krystiana Lupy, Adama Orzechowskiego, Macieja Wojtyszki, Claude'a Bardouila, Michała Zadary, Katarzyny Dworak i Pawła Wolaka, Radosława Rychcika, Dušana Davida Parízeka, Janusza Wiśniewskiego i Juliusza Machulskiego. Każdy z zaproszonych przez dyrektor, Ewę Pilawską, spektakli w odrębny sposób i za pomocą innych środków podejmuje temat kondycji artysty i jego roli we współczesnym świecie.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 06.03.2015, 11:34
Źródło informacji Teatr Powszechny w Łodzi
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ