Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSW: w pokojach cudzoziemców w strzeżonych ośrodkach nie będzie krat (komunikat)

03.03.2015, 15:54aktualizacja: 03.03.2015, 15:54

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSW informuje:

MSW przekazało do uzgodnień międzyresortowych i społecznych projekt rozporządzenia w sprawie strzeżonych ośrodków i aresztów dla cudzoziemców. Rozporządzenie określa m.in. przepisy porządkowe w ośrodkach, warunki opieki zdrowotnej czy wyżywienia. Zasadniczą zmianą będzie odejście od wymogu montowania metalowych krat w oknach w pokojach mieszkalnych cudzoziemców.

Zgodnie z ustawą z 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach, minister spraw wewnętrznych określi w rozporządzeniu warunki, jakim powinny odpowiadać strzeżone ośrodki i areszty dla cudzoziemców oraz regulamin organizacyjno-porządkowy pobytu cudzoziemców w tych placówkach.

Po analizie, przepisy dotyczące ośrodków i aresztów dla cudzoziemców zostały dostosowane do przepisów nowej ustawy o cudzoziemcach. Natomiast regulaminy zostały uporządkowane i ujednolicone tak, aby ośrodki były jak najbardziej przyjazne cudzoziemcom przy jednoczesnym zachowaniu zasad bezpieczeństwa.

Przypominamy, że po kontrolach w ośrodkach strzeżonych dla cudzoziemców, które MSW przeprowadziło w 2012 r., resort zaproponował zmiany, które miały polegać na odejściu od tzw. „reżimu aresztu”. Propozycje ministerstwa zakładały m.in. ograniczenie liczby krat w ośrodkach.

Projektowane rozporządzenie przewiduje, że okna zabezpieczone kratami w pokojach mieszkalnych w ośrodkach dla cudzoziemców zostaną zastąpione oknami bezpiecznymi. Okna te będą posiadały parametry umożliwiające demontaż krat i innych widocznych zabezpieczeń bez utraty odpowiedniej odporności na ich zniszczenie. Dotychczas okna musiały być zabezpieczone na zewnątrz kratą z prętów lub płaskowników.

Demontaż krat i wymiana okien w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców ma się zakończyć do końca 2017 r. Natomiast wszelkie nowe inwestycje lub modernizacje muszą być dokonywane w zgodzie ze standardem określonym w projektowanym rozporządzeniu.

MSW proponuje również zwiększenie (z 20 do 50 proc.) dziennej normy wyżywienia dla cudzoziemców umieszczonych w strzeżonych ośrodkach lub przebywających w aresztach, jeżeli doprowadzenie trwa dłużej niż 6 godzin.

Projekt rozporządzenia w sprawie strzeżonych ośrodków i aresztów dla cudzoziemców został przekazany do uzgodnień międzyresortowych oraz społecznych m.in. do Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Stowarzyszenia Amnesty International i Stowarzyszenia Interwencji Prawnej.

W 2014 r. do strzeżonych ośrodków trafiło 1,3 tys. cudzoziemców. W porównaniu z rokiem 2013 r. to spadek o około 350 osób. Dzięki wejściu w życie przepisów nowej ustawy o cudzoziemcach, w okresie od maja do grudnia 2014 r. wobec 364 cudzoziemców zastosowano inne środki niż umieszczenie w strzeżonym ośrodku np. obowiązek zgłaszania się do jednostki Straży Granicznej wskazanej w postanowieniu sądu.

Aktualnie w pięciu ośrodkach strzeżonych dla cudzoziemców (w Białej Podlaskiej, Białymstoku, Krośnie Odrzańskim, Kętrzynie oraz w Przemyślu) przebywa 235 cudzoziemców. Ośrodek w Lesznowoli jest w trakcie remontu.

Projekt rozporządzenia został opublikowany w Biuletynie Informacji Publicznej MSW pod adresem: http://bip.msw.gov.pl/bip/projekty-aktow-prawnyc/2015/23422,Projekt-rozporzadzenia-Ministra-Spraw-Wewnetrznych-w-sprawie-strzezonych-osrodko.html

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ kfk/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 03.03.2015, 15:54
Źródło informacji MSW
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ