Newsletter

MG ws. ochrony polskich producentów przed nieuczciwym importem (komunikat)

03.03.2015, 15:34aktualizacja: 03.03.2015, 15:34

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MG informuje:

- We współpracy z polskimi producentami, podejmujemy konkretne kroki przeciwdziałające nieuczciwym praktykom handlowym ze strony dostawców pozaunijnych – powiedział wicepremier Janusz Piechociński. Jak podkreślił, efektem tych działań jest zniwelowanie przewagi uzyskiwanej w niedozwolony sposób i przywrócenie równych zasad konkurencji na rynku.

Unijne instrumenty ochrony handlu TDI (ang. trade defence instruments) już ponad 10 lat skutecznie chronią polski przemysł i polskich przedsiębiorców przed negatywnymi skutkami nieuczciwego, tj. dumpingowanego lub subsydiowanego, importu z krajów spoza Unii Europejskiej. Aby przeciwdziałać szkodliwym skutkom tych praktyk, UE nakłada na import z krajów trzecich cła antydumpingowe lub cła antysubsydyjne (wyrównawcze). Zastosowanie tych środków skutkuje zwiększeniem ochrony określonej branży polskiego przemysłu, a w konsekwencji, zachowaniem miejsc pracy.

Na koniec stycznia 2015 r., w mocy pozostaje 81 środków antydumpingowych i 13 środków wyrównawczych, chroniących polskich przedsiębiorców przed nieuczciwymi praktykami producentów eksportujących z krajów trzecich.

Z punktu widzenia interesów polskiego przemysłu, szczególnie istotne są, nałożone w ubiegłych latach, a nadal obowiązujące cła antydumpingowe i/lub antysubsydyjne dotyczące importu następujących grup towarów:

- chemiczne (m.in. saletra amonowa z Rosji, żelazokrzem z Rosji i Chin),

- ceramiczne (m.in. płytki ceramiczne z Chin, zastawa stołowa i kuchenna z porcelany z Chin),

- stalowe (m.in. stal powlekana organicznie z Chin, łączniki rur i przewodów rurowych z Chin i Tajlandii, rury spawane z Rosji, Białorusi i Chin, rury bez szwu z Chin),

- rolno-spożywcze (m.in. kukurydza z Tajlandii, pstrąg tęczowy z Turcji),

- inne (m.in. rowery i części rowerowe z Chin, deski do prasowania z Chin, panele fotowoltaiczne).

Prowadzone są także działania, których celem jest obrona polskich eksporterów przed środkami ochronnymi wprowadzanymi przez inne kraje pozaunijne, takim jak dumping czy niedozwolone subsydia eksportowe. Na koniec stycznia 2015 r., toczyło się 46 różnego rodzaju postępowań ochronnych, z których duża część może zakończyć się nałożeniem stosownych środków ochronnych. Przywrócone zostaną tym samym równe zasady konkurencji na rynku.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ kfk/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 03.03.2015, 15:34
Źródło informacji MG
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii