Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: wizyta szefa MSZ w Szwajcarii (komunikat)

26.02.2015, 19:13aktualizacja: 26.02.2015, 19:13

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

Dziękujemy Szwajcarii i osobiście ministrowi spraw zagranicznych Didier Burkhalterowi za zaangażowanie na rzecz rozwiązania konfliktu na Ukrainie, gdy Berno przewodziło w zeszłym roku OBWE - min. Grzegorz Schetyna mówił po zakończeniu rozmów ze swym szwajcarskim odpowiednikiem.

Wizyta szefa polskiej dyplomacji w Bernie i Genewie poświęcona była stosunkom dwustronnym, dyskusji o współpracy Unii Europejskiej ze Szwajcarią oraz ocenie perspektyw rozwiązania kryzysu na Ukrainie wschodniej. - Stosunki szwajcarsko-polskie są wyśmienite, ale chcemy je jeszcze bardziej umacniać i rozwijać - stwierdził min. Didier Burkhalter. Wymiana handlowa obu krajów sięga 2,5 mld euro rocznie. Szef szwajcarskiej dyplomacji podkreślał, że to więcej niż wymiana Szwajcarii z Rosją, Indiami czy Brazylią.

Podczas rozmów poruszono kwestie konsultacji szwajcarsko-unijnych w kwestiach instytucjonalnych oraz sektorowych. - Mam nadzieję, że dzięki dialogowi znajdziemy rozwiązania satysfakcjonujące obie strony - podkreślił min. Schetyna. Ministrowie rozmawiali o sytuacji prawno-lokalowej Muzeum Polskiego w Rapperswilu. - Mam świadomość, że ta sprawa nie zależy od władz federalnych, ale liczę, że wspólnie z władzami lokalnymi rozwiążemy problem miejsca symbolicznego i bliskiego sercu każdego Polaka - mówił szef polskiej dyplomacji.

Odnośnie kryzysu na Ukrainie ministrowie zdecydowanie poparli wysiłki OBWE na rzecz jego rozwiązania oraz rolę Specjalnej Misji Monitoringowej OBWE w implementacji podpisanych niedawno porozumień mińskich o zawieszeniu broni na Donbasie. Obie strony zadeklarowały gotowość wsparcia dla ukraińskich reform oraz działania na rzecz stabilizacji tego państwa.

Podczas wizyty w Szwajcarii szef polskiej dyplomacji spotkał się także z przewodniczącym parlamentu Konfederacji Szwajcarskiej Stephanem Rossinim oraz odwiedził Europejskie Centrum Badań Nuklearnych (CERN), którego przewodniczącą rady jest polska uczona prof. Agnieszka Zalewska. Ostatnim punktem programu podczas wizyty było spotkanie z Wysokim Komisarzem Narodów Zjednoczonych ws. Praw Człowieka Zeidem Ra' dem Al Husseinem.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ tnt/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 26.02.2015, 19:13
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ