Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MAC ws. obrad Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu (komunikat)

28.01.2015, 16:41aktualizacja: 28.01.2015, 16:41

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MAC informuje:

Dzisiaj (28.01.2015 r.) odbyły się obrady Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Przewodniczył im Andrzej Halicki, minister administracji i cyfryzacji. W spotkaniu z przedstawicielami samorządu, oprócz szefa resortu administracji i cyfryzacji, uczestniczył Marek Wójcik, wiceminister w MAC.

Spotkanie rozpoczęto od możliwości wsparcia przez jednostki samorządu terytorialnego osób polskiego pochodzenia, ewakuowanych z Donbasu do Polski.

- Najdalej za pół roku osoby polskiego pochodzenia, ewakuowane do Polski z Donbasu, będą musiały się usamodzielnić, zacząć funkcjonować jak każdy z nas, co oznacza, że bardzo szybko będą musiały utrzymać siebie, dzieci, mieć gdzie mieszkać i móc opłacać rachunki - powiedział Andrzej Halicki, po wysłuchaniu informacji przygotowanych przez przedstawiciela Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, dotyczących wsparcia i pomocy udzielonej osobom polskiego pochodzenia ewakuowanym z Donbasu. - Dlatego rozmawiamy o znalezieniu miejsca dla całych rodzin, które będzie docelowe, a nie tymczasowe – podkreślił szef MAC.

W czasie posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego poruszono również kwestie dostosowania gminnych planów zagospodarowania przestrzennego do map zagrożeń powodziowych. Uzgodniono także 9 projektów rozporządzeń (w tym m.in.: Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w sprawie opłaty ewidencyjnej stanowiącej przychód Funduszu CEPiK, Ministerstwa Edukacji Narodowej w sprawie orzeczeń i opinii wydawanych przez zespoły orzekające w publicznych poradniach psychologiczno-pedagogicznych) oraz 5 projektów ustaw (m.in. Ministerstwa Finansów - ustawy o administracji podatkowej, Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju - o zmianie ustawy o działach w administracji rządowej oraz niektórych innych ustaw, jak i Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego – o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej). Przewodniczący KWRiST poinformował też o uzgodnieniu w trybie obiegowym (14 stycznia br.) m.in. 3 projektów rozporządzeń Ministra Administracji i Cyfryzacji: w sprawie sposobu prowadzenia oraz aktualizacji wykazu pakietów wyborczych, w sprawie trybu odbierania oraz przechowywania kopert zwrotnych dostarczonych przez wyborcę do urzędu gminy przed dniem głosowania oraz projekt rozporządzenia w sprawie przesyłek w głosowaniu korespondencyjnym w kraju.

Przedstawiciele samorządów podziękowali ministrowi Andrzejowi Halickiemu za sprawne przeprowadzenie procedury uzupełnienia składu polskiej delegacji w Komitecie Regionów. Komitet ten jest organem doradczym, reprezentującym samorządy lokalne i regionalne w Unii Europejskiej. Zadaniem Komitetu jest przedstawianie opinii na temat aktów prawnych UE z perspektywy lokalnej i regionalnej - Komisja, Rada i Parlament zobowiązane są do zasięgania opinii Komitetu Regionów przed przyjęciem decyzji UE w sprawach dotyczących samorządów lokalnych i regionalnych. Komitet Regionów liczy 353 członków (z których każdy ma zastępcę) ze wszystkich 28 państw UE, którzy mianowani są na pięcioletnią kadencję przez Radę działającą na wniosek państw UE. Każdy kraj wybiera swoich członków zgodnie z własną procedurą – są oni pochodzącymi z wyboru przedstawicielami władz regionalnych lub lokalnych albo pełnią kluczowe funkcje w takich władzach w swoich regionach.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ azb/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 28.01.2015, 16:41
Źródło informacji MAC
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ