Newsletter

Zasady korzystania z pożyczek pozabankowych

21.11.2014, 12:07aktualizacja: 21.11.2014, 12:07

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Logo MiniCredit
Logo MiniCredit
Kredyt i pożyczka rozumiane są często synonimiczne, podczas gdy z prawnego punktu widzenia te dwie formy posykiwania środków finansowych nie są tożsame. Zasadnicza różnica widoczna jest już w konstrukcji umów, które to określają zasady przyznawania pożyczki bądź kredytu. O czym warto wiedzieć?

Umowa kredytu

Kredyt to kwota środków pieniężnych, jaką instytucja finansowa przekazuje do dyspozycji kredytobiorcy, pod warunkiem posiadania przez niego tzw. zdolności kredytowej (możliwości spłaty zobowiązania). Warunki, na jakich zostaje udzielony kredyt, są określone w umowie, zgodnej z postanowieniami art. 69 Prawa bankowego, zawierającej informacje o:

  • stronach umowy,
  • zasadach i terminie spłaty zobowiązania,
  • wysokości oprocentowania,
  • wysokości prowizji,
  • celu, na jaki jest udzielany kredyt.

Kredyt udzielany jest wyłącznie przez instytucje sektora bankowego.

Umowa pożyczki

Zasady udzielania pożyczki regulują postanowienia Kodeksu Cywilnego, a prawo jej przyznawania ma zarówno osoba fizyczna, jak i instytucja finansowa - z sektora bankowego i pozabankowego, pod warunkiem że jest właścicielem przekazywanych pieniędzy. Przepisy Kodeksu Cywilnego nie wymagają sporządzania umowy pożyczki, chyba że jej wartość przekracza 500 zł. Wówczas konieczna jest umowa pisemna, przy czym jej forma jest dowolna, a pożyczkobiorca nie musi wykazywać celu wykorzystania środków pieniężnych. W praktyce w każdej instytucji sporządzana jest umowy pożyczki, bez względu na kwotę pieniężną.

Sektor pozabankowy

Wnioskowanie o przyznanie pożyczki w instytucjach pozabankowych odbywa się na innych zasadach niż w sektorze bankowym. "Sektor pozabankowy zazwyczaj nie weryfikuje zdolności kredytowej pożyczkobiorcy w Biurze Informacji Kredytowej (BIK) i nie wymaga też zaświadczenia o dochodach. W większości przypadków natomiast sprawdza potencjalnego pożyczkobiorcę w Krajowym Rejestrze Długów (KRD) https://www.mini-credit.pl/."

Pożyczka udzielana jest:

  • na podstawie dowodu osobistego potwierdzającego tożsamość pożyczkobiorcy,
  • po przedłożeniu poprawnie wypełnionego wniosku.

Przekazywany kapitał najczęściej nie przekracza 5 000 złotych, a warunki spłaty zobowiązania określa umowa zawierająca informacje o:

  • stronach umowy,
  • terminie spłaty (w zależności od kwoty może to być 30 dni, kilka lub kilkanaście miesięcy),
  • wysokości oprocentowania (określone lub zmienne).

Materiał na zlecenie: Ideo Sp. z o.o.

KONTAKT:

MiniCredit Sp. z o.o.

tel. (22) 266 83 55

e-mail: info@mini-credit.pl

https://www.mini-credit.pl

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 21.11.2014, 12:07
Źródło informacji MiniCredit Sp. z o.o.
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ