Newsletter

Piękna Włoszka i kino - Alfa Romeo partnerem XIV Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi

07.08.2020, 13:45aktualizacja: 07.08.2020, 13:45

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Włoski styl i filozofia życia triumfowały 1 i 2 sierpnia na otwarciu XIV Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym - w tym roku ze względu na pandemię zorganizowanym w wersji hybrydowej. Partnerem wydarzenia jest Alfa Romeo, najbardziej „filmowa” marka z grupy FCA, która w tym roku obchodzi 110 jubileusz. Z tej okazji na kazimierzowskim Dużym Rynku nie tylko prezentowały się najnowsze Alfy: Giulia i Stelvio, ale pojawiły się również historyczne modele.

Interdyscyplinarny Festiwal Dwa Brzegi, odbywający się w dniach 1-9 sierpnia, od lat ściąga do Kazimierza Dolnego i Janowca koneserów kina i sztuki. Program pozwala na obejrzenie najciekawszych filmów prezentujących nurt kina autorskiego, artystycznego i niezależnego, ze szczególnym naciskiem na kino europejskie. Daje też możliwość uczestnictwa w licznych wydarzeniach towarzyszących: spektaklach teatralnych, koncertach, wystawach oraz spotkaniach z twórcami kinematografii i artystami.

W tym roku festiwal został zorganizowany w formie hybrydowej ze względu na obostrzenia sanitarne związane z pandemią Covid-19. Większość projekcji odbywa się online, ale 150 miłośnikom dużego ekranu i festiwalowej atmosfery organizatorzy zapewnili uczestnictwo w wieczornych seansach kina plenerowego na dziedzińcu kazimierzowskiego zamku. Natomiast „zdalny” udział w wydarzeniach i spotkaniach z filmowcami umożliwia streaming ze studia festiwalowego.

„Nie zdawaliśmy sobie sprawy, ile problemów i nowych wyzwań stanie przed nami, bo zdobycie chociażby praw do pokazów online, to zupełnie inna droga niż zdobycie licencji do pokazu filmów w kinie. Jednak cały zespół był zdeterminowany, tak bardzo chcieliśmy zrobić ten festiwal” – powiedziała Grażyna Torbicka, dyrektor artystyczna FFiSDB.

Partnerem generalnym festiwalu jest grupa FCA (Fiat Chrysler Automobiles) i należąca do grupy marka Alfa Romeo. Grupa w tym roku obchodzi jubileusz 100-lecia Fiata w Polsce oraz 110 urodziny Alfy Romeo, której losy wielokrotnie splatały się z historią kinematografii.

„Fiat związał się z Polską na lata i ten piękny jubileusz obchodzimy również na Festiwalu Dwa Brzegi, który jest ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Polski. Zwłaszcza niektóre nasze marki, jak kultowa Alfa Romeo w sztuce były niesamowicie widoczne. To samochody, o których możemy powiedzieć: +tak, tak, to był film, w którym była taka fantastyczna Alfa+” – powiedziała dr Henryka Bochniarz, członek Rady Nadzorczej FCA Poland S.A.

Również Rafała Grzaneckiego, Country Managera marek Jeep i Alfa Romeo cieszy fakt, że grupa FCA i Alfa Romeo - najpiękniejsza marka w grupie - są partnerami czternastej edycji Festiwalu Dwa Brzegi.

„Dlaczego Alfa Romeo i film? To historia zdecydowała, bo Alfa Romeo pojawia się w filmie od zawsze, czy mówimy o kinie włoskim, europejskim czy światowym” – podkreślił Rafał Grzanecki.

„Alfa Romeo ma w sobie coś. To jest filozofia życia, styl życia… To samochód, który podbił serca wielu filmowców. Jean-Luc Godard w „Pogardzie” zaprezentował tak piękną Alfę Romeo, że duża część widowni patrzyła na tę Alfę, a nie na Brigitte Bardot. Pamiętamy kapitalną Alfę Duetto, którą Dustin Hoffman jeździł w „Absolwencie”, a Szakal rozbił Giuliettę Spider pędząc do Paryża, by zabić De Gaulle’a” – wymienia Grażyna Torbicka.

Alfy szczególnie upodobał sobie włoski reżyser Elio Petri, którego retrospektywa prezentowana jest na tegorocznych Dwóch Brzegach. W filmie „Todo Modo” pościgowymi Giuliami jeżdżą carabinieri (włoska żandarmeria), a w „Każdemu swoje” sycylijska mafia. Najsłynniejszy, nagrodzony Oscarem w 1970 r. film Petri „Śledztwo w sprawie obywatela poza wszelkim podejrzeniem” pokazuje sportową GT Bertone, z którą nie rozstaje się główny bohater.

Alfy Romeo można zobaczyć w Kazimierzu nie tylko w filmach. Zapewniają transport festiwalowych gości, a najnowsze modele sportowego sedana Giulii i SUV-a Stelvio, samochodu o ponadprzeciętnych właściwościach jezdnych, który we wrześniu 2017 r. ustanowił rekord wśród seryjnych SUV-ów na długiej pętli Nürburgringu – Nordschleife, można podziwiać na Dużym Rynku w Kazimierzu Dolnym.

„To samochody, które pod koniec zeszłego roku przeszły spore zmiany technologiczne. Mają nowe systemy bezpieczeństwa wspomagające kierowcę. Dzięki kamerom i radarom samochód jest w stanie sam poruszać się w pasie ruchu czy w osi jezdni. Do tego dochodzą piękny design, nowoczesne jednostki silnikowe, wspaniałe osiągi. Sprawią frajdę każdemu kierowcy” – mówił Rafał Grzanecki.

Najnowsze modele Giulii i Stelvio 2020 są już dostępne w Polsce w oficjalnej sieci dealerskiej Alfy Romeo - w 30 autoryzowanych salonach sprzedaży - i gotowe do jazd próbnych.

W niedzielę 2 sierpnia na Dużym Rynku podziwiać można było także historyczne modele Alfy, które do Kazimierza zjechały z różnych zakątków Polski. Były tam Giulie: dwulitrowa Super z 1968 r., 1300 Super FIA z 1972, oraz Nuova Super 1,6; Alfy GT: 1600 Junior z 1973 i 1300 Junior z 1974, a także Spider Quadrifoglio z 1988 i 155 Q4 2000 Turbo z 2004.

„Mam nadzieję, że połączenie nowego FCA i naszej historii to coś, co warto na Dwóch Brzegach pokazać” – stwierdziła Henryka Bochniarz, dodając, że w Polsce jest niesamowita ilość fanów Alfy Romeo.

„Zakochałem się w tym modelu jak miałem 16 lat. W polskim rajdzie startował Leilo Lattari, dyplomata włoski i on miał taką Alfę, tylko z większym silnikiem. Dla 16-latka to było marzenie, w Polsce nikt nie miał takich aut. 3 lata temu udało mi się taką pozyskać. Jest piękna, Włoszka, ze stylem. Jeżdżę nią 130-140 km/h na autostradzie, mimo że ma 45 lat – zaprezentował kremową Alfę Junior GT 1300 z 1974 Adam Torbicki z Klubu Klasycznej Alfy.

Dla Roberta, właściciela Alfy Junior GT 1600 z 1973 w śliwkowym kolorze „faggio”, doprowadzonej do stanu „fabrycznego”, zamiłowanie do zabytkowych włoskich samochodów jest metodą na oderwanie się od codziennego, zagonionego życia. „Auto do parad niedzielnych, przejażdżek, tudzież odstresowania się” - wyjaśnił. Jego Alfa dwa lata temu wygrała konkurs na najlepsze auto zlotu Forza Italia oraz konkurs elegancji. „Ale to dzięki mojej żonie w pięknej kwiecistej sukni” – zażartował.

„Raz się przejechałem i stwierdziłem, że muszę taki samochód mieć. Pasja zaczęła się dobrych kilka lat temu, głównie od ścigania. Startuję głównie w amatorskich imprezach w Polsce, zdarzało się też za granicą pojechać w wyścigu” – powiedział Marek, właściciel przygotowanej do rajdów wg specyfikacji FIA zielonej Giulii 1300 Super FIA z 1972. Jego syn Krzysztof przyjechał do Kazimierza czerwonym kabrioletem Spider Quadrifoglio z 1988 r. „Dzięki tacie mogę jeździć takim samochodem. Nie jest on może najszybszym samochodem, ale czuć frajdę z jazdy i czuć po prostu, że się jedzie – zachwalał.

O pasji do Alfy Romeo opowiadał też Jakub Strzemżalski z klubu Forza Italia, który jedną z Alf wylicytował na eBay-u. „Wciągnęło mnie środowisko – ludzie, których się poznaje, pasjonaci, którzy szukają w życiu czegoś niebanalnego” – stwierdził właściciel dwulitrowej Giulii Super z 1968 r. w kolorze niebieskim, którą jeździ na zloty i na wyścigi.

„Wynalazłem z kolegą taką dyscyplinę, która nazywa się rajdami na regularność. Można jechać samochodem, który nie jest mocno przygotowany – chodzi o precyzję, o nawigację. Jest to dyscyplina kierowców-dżentelmenów, gdzie klimat wydarzenia jest równie ważny jak sama rywalizacja” – wyjaśnił Jakub Strzemżalski.

Program XIV Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, który potrwa do 9 sierpnia jest dostępny na stronach: http://stowarzyszenie.dwabrzegi.pl oraz www.dwabrzegi.pl. Można zarezerwować bilety na wybrane seanse on-line oraz obejrzeć reportaże i wywiady ze studia festiwalowego. Organizatorzy gwarantują wspaniałą letnią przygodę z kinem na najwyższym poziomie.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 07.08.2020, 13:45
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ