Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MON: Ustawa o weteranach działa (komunikat)

14.07.2020, 20:26aktualizacja: 14.07.2020, 20:26

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MON informuje:

Wbrew temu co piszą w artykule pt. „Kulawa ustawa. Jak MON obiecało weteranom pomoc i co z tego wyszło” redaktorzy portalu Onet, nowelizacja ustawy o weteranach umożliwiła najbardziej poszkodowanym żołnierzom m.in. darmowe leczenie.

Dzięki rozporządzeniu wykonawczemu do ustawy, które weszło w życie w kwietniu br. weterani ze stwierdzonym uszczerbkiem na zdrowiu powyżej 30% mogą liczyć na pełną refundację zakupu leków, które są im przepisywane przez lekarzy. W razie jakichkolwiek kłopotów z uzyskaniem dostępu do darmowych leków, stałej pomocy wszystkim weteranom udziela m.in. specjalne do tego powołana instytucja MON, czyli Centrum Weterana. Prawdopodobnie przypadki braku refundacji leków, wynikały z niewiedzy niektórych zakładów opieki zdrowotnej w kwestii możliwości ich przepisania danemu weteranowi poszkodowanemu.

W przypadku leków, które nie zostały przepisane weteranowi przez lekarza, suplementów diety czy prywatnej opieki zdrowotnej, Ministerstwo Obrony Narodowej zwraca ich ewentualne koszty, po przesłaniu odpowiednich dokumentów. Wszyscy weterani poszkodowani, o których mowa w artykule są uprawnieni do dodatku weterana poszkodowanego, który wynosi niemal 20 tys. zł rocznie i nie podlega opodatkowaniu, na finansowanie tego rodzaju medykamentów lub usług.

Każdy weteran poszkodowany może także ubiegać się o przyznanie zapomogi na zaspokojenie potrzeb bytowych i ochronę zdrowia. Zapomoga wydawana jest w drodze decyzji administracyjnej, a czas oczekiwania uzależniony jest m.in. od kompletności złożonego wniosku. W przypadku opisywanym przez redaktorów Onetu, Ministerstwo Obrony Narodowej musiało prosić zainteresowanego weterana o uzupełnienie niewłaściwej lub niekompletnej dokumentacji. Po jej uzupełnieniu, MON niezwłocznie przyznał zapomogę oraz sfinansował zakup protezy.

Autorzy artykułu wskazują na kwestie stosowania przesłanki przedawnienia w sprawach sądowych, które przeciwko MON wytoczyli niektórzy poszkodowani żołnierze. Większość tych spraw została rozpoczęta przed 2015 rokiem. Zgodnie z wytycznymi MON, przesłanka ta nie była stosowana do czasu wejścia w życie ustawy i rozporządzeń wykonawczych. Nowe przepisy umożliwiły dostęp do darmowych leków i darmowego leczenia (wszystkich schorzeń, nie tylko tych związanych z wypadkiem) dla najbardziej poszkodowanych żołnierzy, więc wnioski o „odszkodowanie na leczenie” stały się bezzasadne.

Przypominamy, że wszyscy bohaterowie tekstu Onetu otrzymali od Ministerstwa Obrony Narodowej odszkodowania, w niektórych przypadkach w wysokości kilkuset tysięcy złotych. Część z nich została również zatrudniona w resorcie obrony narodowej, na specjalnie utworzonych dla nich miejscach pracy.

Przypominamy najważniejsze zmiany wprowadzone ustawą o weteranach.

1. Zwiększenie dodatku dla weteranów poszkodowanych, którzy pobierają emeryturę lub rentę inwalidzką i mają orzeczony uszczerbek na zdrowiu ponad 30% - w wysokości od 10% do 50% najniższej emerytury.

2. Wprowadzenie dodatku dla weteranów poszkodowanych, którzy pobierają emeryturę lub rentę inwalidzką i mają orzeczony uszczerbek na zdrowiu od 1% do 9%.

3. Bezpłatne turnusy readaptacyjno-kondycyjne dla weteranów poszkodowanych z uszczerbkiem na zdrowiu co najmniej 30% wraz z jednym pełnoletnim członkiem rodziny.

4. Bezpłatne turnusy leczniczo-profilaktyczne dla żołnierzy, pracowników wojska oraz funkcjonariuszy SWW, SKW, Policji, Państwowej Straży Pożarnej, BOR/SOP, ABW, Agencji Wywiadu oraz Straży Granicznej, którzy wykonywali zadania poza granicami kraju. Ustawa wprowadzi też 50% zniżkę na pobyt dla jednego pełnoletniego członka rodziny.

5. Kompleksowa opieka medyczna dla osób z uszczerbkiem na zdrowiu co najmniej 30%, które doznały urazu lub nabyły chorobę podczas wykonywania zadań poza granicami państwa ponad limity finansowania określone przez NFZ. Finansowanie świadczeń będzie odbywać się z budżetu MON i innych, właściwych resortów.

6. Wszyscy weterani poszkodowani uzyskają ulgi w przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego oraz komunikacji miejskiej.

7. Weterani i weterani poszkodowani będą mogli bezpłatnie korzystać z hal sportowych, siłowni i pływalni jednostek samorządu terytorialnego.

8. Rozszerzenie pomocy finansowej na naukę dla weteranów poszkodowanych, którzy mają orzeczony uszczerbek na zdrowiu co najmniej 30%. Ustawa pozwoli dofinansowywać dwie formy kształcenia.

9. Ograniczenie wysokości opłaty za pobyt w Domu Weterana.

10. Dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 5 dni roboczych dla żołnierzy zawodowych, funkcjonariuszy SWW, SKW, Policji, Państwowej Straży Pożarnej, BOR/SOP, ABW, Agencji Wywiadu oraz Straży Granicznej ze statusem weterana poszkodowanego.

11. Bezpłatny wstęp do muzeów państwowych dla weteranów i weteranów poszkodowanych.

12. Zwolnienie z podatku dochodowego w zakresie abonamentu RTV dla weteranów poszkodowanych oraz turnusów readaptacyjno-kondycyjnych.

13. Rozszerzenie definicji misji pokojowej/stabilizacyjnej, dzięki czemu status weterana lub weterana poszkodowanego będą mogli uzyskać m.in. uczestnicy międzynarodowych komisji kontroli i nadzoru nad zawieszeniem działań wojennych w Korei i Indochinach.

Przypominamy, że weterani oraz weterani poszkodowani już po raz drugi, dzięki wsparciu ministra Mariusza Błaszczaka będą uczestniczyli w międzynarodowych zawodach sportowo-rehabilitacyjnych dla weteranów „Invictus Games Haga”. Pierwsza edycja odbyła się w Australii, brali w niej udział również polscy weterani. Założeniem zawodów jest integracja weteranów i ich rodzin podczas wspólnych zawodów sportowych.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mst/ godl/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 14.07.2020, 20:26
Źródło informacji MON
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ