Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: Komunikat MSZ w sprawie II tury wyborów na Prezydenta RP (komunikat)

10.07.2020, 23:19aktualizacja: 10.07.2020, 23:19

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP informuje, że zgodnie z art. 8 ust 5 i 7 ustawy dnia 2 czerwca 2020 r. o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r. z możliwością głosowania korespondencyjnego (Dz.U. poz. 979) konsulowie RP podejmują decyzję o wydaniu i ewentualnym uchyleniu obwieszczeń, które regulują kwestie osobistego doręczania kopert zwrotnych do urzędu konsularnego/obwodowej komisji wyborczej w dniu głosowania.

Decyzje konsulów w tej materii są każdorazowo poprzedzone analizą aktualnej sytuacji epidemicznej w okręgu konsularnym, regulacji prawa miejscowego oraz zaleceń wydanych przez właściwe władze sanitarne, a także stanowiska władz co do możliwości przeprowadzanie wyborów na ich terytorium.

Konsulowie RP w Hiszpanii (Madryt, Barcelona), USA (Chicago, Nowy Jork) oraz w Kandzie (Toronto, Vancouver, Ottawa) wraz z poprawą sytuacji epidemicznej uchylili wcześniej wydane obwieszczenia dopuszczając możliwość osobistego doręczania kopert zwrotnych do urzędu konsularnego. Jednocześnie w Madrycie i Barcelonie ze względu na stanowisko miejscowych władz dotyczące trybu głosowania, konieczność sprostania normom sanitarnym oraz ograniczenia lokalowe, zostały utrzymane obwieszczenia dotyczące braku możliwości dostarczenia kopert zwrotnych do OKW w dniu głosowania.

Ustawodawca wprowadzając tego rodzaju delegację dla konsulów brał pod uwagę realia przeprowadzania wyborów w trakcie pandemii, gdy obszary wchodzące w skład okręgów konsularnych w rożnym stopniu dotknięte są jej skutkami i obowiązują na ich terytoriach szczególne reżimy sanitarne. Celem tych regulacji jest zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa wyborcom, członkom obwodowych komisji wyborczych i pracownikom urzędów konsularnych oraz dostosowanie procedur wyborczych do przepisów miejscowych, których zgodnie z regułami międzynarodowych konwencji polscy urzędnicy konsularni obowiązani są przestrzegać.

W przypadku Wielkiej Brytanii, zgodnie ze stanowiskiem władz miejscowych, wybory mogą być organizowane w trybie korespondencyjnym. W Wielkiej Brytanii cztery polskie placówki konsularne wysłały ponad 180 tys. pakietów wyborczych. Stanowisko władz miejscowych i wprowadzone przez nie ograniczenia uniemożliwiają zorganizowanie grupie 180 tys. potencjalnych wyborców możliwości indywidualnego dostarczenia kopert zwrotnych do jednego z czterech urzędów w Wielkiej Brytanii (dla przykładu, największy z urzędów, w Londynie, przed pandemią obsługiwał do 350 osób dziennie).

W Niemczech, zgodnie z otrzymanym stanowiskiem władz miejscowych, placówki mogą organizować wybory wyłącznie w trybie korespondencyjnym. Na terytorium Niemiec w dalszym ciągu obowiązują ograniczenia wprowadzone przez władze regionalne, które uniemożliwiają zorganizowanie bezpiecznej i zgodnej z miejscowym prawem procedury osobistego doręczania głosów przez ponad 80 tys. potencjalnych wyborców, którzy otrzymali pakiety wyborcze. Dla porównania – łącznie w placówkach Chorwacji w Niemczech w niedawnym głosowaniu oddało głos 2657 wyborców, podobna liczba Serbów zamieszkałych w Niemczech wzięła udział w wyborach w dniu 21.06.

W przypadku Republiki Irlandii obowiązujące przepisy i zalecenia dotyczące dystansowania społecznego, ograniczenia liczebności zgromadzeń, a także warunki lokalowe urzędu konsularnego w Dublinie, uniemożliwiają zorganizowanie bezpiecznego i zgodnego z obowiązującymi przepisami osobistego odbioru kopert zwrotnych od ponad 28 tys. potencjalnych wyborców.

Podkreślamy, że jedynym celem wprowadzonych ograniczeń jest zapewnienie bezpieczeństwa epidemicznego wszystkim osobom zaangażowanym w proces wyborczy – tego typu obowiązek spoczywa na konsulach organizujących wybory, tak na podstawie przepisów krajowych jak i regulacji prawa państwa przyjmującego, którego są zobowiązani przestrzegać. Wybory Prezydenta RP w takich krajach jak Irlandia, Niemcy czy Wielka Brytania są procesem masowym, w którym bierze udział od kilkudziesięciu do ponad 180 tys. osób. Nieprzestrzeganie obowiązujących reżimów sanitarnych i zaleceń miejscowych władz mogłoby w konsekwencji narazić zdrowie i życie polskich obywateli, a także zakłócić sam proces wyborczy.

Zapewniamy, że konsulowie dokonują wszelkich starań by jak największa liczba polskich wyborców wzięła udział w wyborach. Potwierdzeniem skuteczności tych działań jest nienotowana wcześniej frekwencja, z którą mieliśmy do czynienia w głosowaniu 28 czerwca 2020 r., wyższa od frekwencji w głosowaniu korespondencyjnym w I turze wyborów Prezydenta RP w 2015 o blisko 6 %, które nie było realizowane w czasach pandemii.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ ryb/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 10.07.2020, 23:19
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ