Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Komunikat MSZ: Polska pomoc leci do Tadżykistanu (komunikat)

06.06.2020, 14:11aktualizacja: 06.06.2020, 14:11

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

– MSZ informuje:

– Z wielką przyjemnością i dumą uczestniczę dzisiaj z ramienia polskiego rządu w inauguracji misji medycznej, zorganizowanej na zlecenie WHO przez Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej przy wsparciu Wojska Polskiego – powiedział wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński, żegnając zespół 23 lekarzy, pielęgniarzy i ratowników medycznych Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), który rozpoczyna misję medyczną w Tadżykistanie. Przez najbliższe trzy tygodnie polscy medycy będą dzielić się wiedzą i doświadczeniem w walce z COVID-19.

Do Duszanbe, stolicy Tadżykistanu, polska misja realizowana pod auspicjami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) rusza wojskowym samolotem. W skład grupy wchodzi Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM wraz z czteroosobowym zespołem specjalistów WHO. Przelot polskich medyków, w czasach zawieszenia prawie wszystkich połączeń lotniczych, nie byłby możliwy bez wspólnego zaangażowania Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Ministerstwa Obrony Narodowej.

Misją Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM jest szybkie reagowanie na klęski żywiołowe i kryzysy humanitarne poza granicami Polski. W roku 2019 Zespół otrzymał certyfikację WHO jako tzw. Type 1 Emergency Medical Team. Jest to jeden z 29 tego typu zespołów na świecie i jeden z siedmiu prowadzonych przez organizację pozarządową.

Opowiadając o misji PCPM w Tadżykistanie, prezes Fundacji PCPM dr Wojciech Wilk zaakcentował zamiar dzielenia się wiedzą w dziedzinie leczenia tej choroby z miejscowym personelem medycznym oraz wsparcie funkcjonowania tamtejszego systemu ochrony zdrowia, szczególnie szpitali. Polscy medycy będą wspierać szpitale na całym terytorium Tadżykistanu.

Misja medyczna będzie wyposażona w sprzęt ochrony osobistej, pozwalający na pracę na oddziałach dla chorych na COVID-19, jak również w gorącym klimacie Kotliny Fergańskiej oraz w regionach położonych wysoko w górach Pamiru.

– Polskie wsparcie misji medycznej do Tadżykistanu organizowanej przez WHO stanowi wyraz solidarności z krajami rozwijającymi się i jest elementem polskiej polityki zagranicznej, w szczególności współpracy rozwojowej, będącej jej integralną częścią – podkreślił wiceminister Paweł Jabłoński. – W taki sposób rozumiemy polską, europejską i globalną solidarność i humanitaryzm – dodał, zaznaczając, że Polska, będąc państwem członkowskim Unii Europejskiej i OECD, realizuje w ten sposób zobowiązania na rzecz wspólnoty międzynarodowej, wynikające z członkostwa w organizacjach. Obecnie priorytetem w skali globalnej jest walka z pandemią COVID-19.

W ramach Polskiej pomocy podejmowane są działania, takie jak projekty humanitarne i rozwojowe, badania medyczne (w tym nad szczepionkami), pomoc w zakresie materiałów medycznych i środków dezynfekcyjnych oraz właśnie pomoc zespołów medycznych. Całość polskiego zaangażowania to blisko 500 milionów złotych.

Pomimo występujących w naszym kraju oczywistych wyzwań związanych z kryzysem pandemicznym, nie osłabia to determinacji Polski w działaniu na rzecz najbardziej potrzebujących, w tym krajów rozwijających się. Polskie zespoły medyczne pomagały w walce z COVID-19 Włochom, Kirgistanowi i USA. Pomoc w postaci sprzętu medycznego, ochrony osobistej i środków dezynfekujących wysłana została m.in. na Ukrainę, Białoruś, do Hiszpanii i Watykanu.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

joz/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 06.06.2020, 14:11
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ