Newsletter

Dr Maszczyk: porównywanie obecnego kryzysu z tym z lat 30-tych XX w. jest nieuprawnione

27.05.2020, 12:32aktualizacja: 14.10.2020, 10:31

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP 3. Edycja
PAP 3. Edycja
Zdaniem dr Piotra Maszczyka z SGH oraz wykładowcy Prasowej Akademii Pieniądza, porównywanie kryzysu gospodarczego z lat 30-tych XX wieku z obecnym kryzysem spowodowanym pandemią COVID-19 jest nieuprawnione.

Na platformie e-learningowej www.akademia.pap.pl został opublikowany kolejny wykład w ramach projektu Prasowa Akademia Pieniądza, który jest w całości poświęcony problematyce kryzysów ekonomicznych i finansowych.

Zdaniem jego autora, dr Piotra Maszczyka porównywanie kryzysu gospodarczego z lat 30-tych XX wieku z obecnym kryzysem spowodowanym pandemią COVID-19 jest nieuprawnione. Jak wskazuje ekspert to m.in. dzięki reakcji światowych gospodarek na obecny kryzys, która znacznie różni się od tej z lat 30-tych XX wieku.

„Wtedy reakcja państw była błędna. W odpowiedzi na kryzys nastąpiło zamykanie się gospodarek. Po drugie nie było tak rozbudowanych programów wsparcia przedsiębiorstw i gospodarstw domowych jak obecnie. Nie mieliśmy wtedy tego co obecnie się nazywa polityką popytową. Jeżeli ktoś tracił pracę w latach 30-tych to mógł co najwyżej liczyć od państwa na przysłowiową miskę zupy. Teraz skala programów wsparcia jest gigantyczna. To wszystko sprawi, że skala załamania będzie dużo niższa niż byłaby gdybyśmy zastosowali politykę z lat 30-tych, czyli de facto nie robili nic” – podkreślił dr Maszczyk.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 27.05.2020, 12:32
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ