Newsletter

Dr Maszczyk: ekonomiści lepiej objaśniają przyczyny kryzysu, a słabiej je przewidują

09.04.2020, 16:21aktualizacja: 14.10.2020, 10:28

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Przewidzenie kryzysu gospodarczego jest bardzo trudne. Ekonomiści są lepsi w objaśnianiu ich przyczyn już po fakcie – uważa dr Piotr Maszczyk z SGH, który jest jednym z prowadzących warsztaty w ramach trzeciej edycji Prasowej Akademii Pieniądza.

Czy kryzysy da się przewidzieć? Zdaniem dra Piotra Maszczyka jest to bardzo trudne zadanie. „Znany dowcip głosi, że ekonomiści przewidzieli pięć z ostatnich trzech kryzysów” – żartuje wykładowca SGH, który sam jest ekonomistą.

Dr Maszczyk przypomina też sytuację sprzed globalnego kryzysu gospodarczego w 2008 r. „To co się wtedy stało było dla większości – nie dla wszystkich – ale dla większości ekonomistów zaskoczeniem. Znaczna ich cześć nie przewidziała go i można tu wymienić najbardziej znanych ekonomistów, w tym m.in. laureata nagrody Nobla Eugena Fama, który w wywiadzie radiowym, jeszcze na ok. osiem miesięcy przed kryzysem i upadkiem banku Lehman Brothers mówił, że słowo bańka spekulacyjna doprowadza go do wściekłości” – mówi dr Maszczyk.

Ekspert przyznaje, że ekonomiści są świetni ex post, a więc w objaśnianiu przyczyn kryzysu gospodarczego, natomiast w jego przewidywaniu są znacznie słabsi. Niemniej da się czasami przewidzieć nadchodzące symptomy kryzysu, choć ci którzy interesują się ekonomią i tym co się dzieje na świecie wiedzą, że w tej chwili na świecie o kryzysie zaczęło się poważnie mówić” – dodaje dr Maszczyk.

Więcej na temat przyczyn, przebiegu oraz skutków kryzysów gospodarczych będzie się można dowiedzieć z wykładu przygotowanego w ramach III edycji Prasowej Akademii Pieniądza, który przygotował dr Maszczyk.

Prasowa Akademia Pieniądza to bezpłatne szkolenie, którego celem jest podniesienie wiedzy ekonomicznej dziennikarzy, blogerów oraz studentów interesujących się zagadnieniami gospodarczymi. Uruchomiona w styczniu br. III edycja szkolenia składa się z praktycznego warsztatu oraz pięciu szkoleń online dostępnych na platformie e-learningowej akademia.pap.pl, których autorami są eksperci Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz redaktorzy Polskiej Agencji Prasowej.

Regulamin oraz szczegóły dotyczące rejestracji online są dostępne na stronie http://akademia.pap.pl

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 09.04.2020, 16:21
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ