Newsletter

CIR: Programiści walczą z wirusem w Cyberprzestrzeni – pod patronatem GovTech Polska startuje hackathon HackCrisis (komunikat)

17.03.2020, 17:02aktualizacja: 17.03.2020, 17:02

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- CIR informuje:

O godzinie 16:00 we wtorek, 17 marca ruszył HackCrisis – największy w Polsce wirtualny hackathon poświęcony zagadnieniom związanym z epidemią choroby COVID-19. Do najbliższej niedzieli programiści będą opracowywać rozwiązania technologiczne i mają szansę – poza nagrodami pieniężnymi – wygrać też szansę dalszych prac nad swoimi rozwiązaniami.

Hackathon powstał w odpowiedzi na ogromną liczbę spontanicznych zgłoszeń programistów i firm technologicznych chcących wesprzeć Rząd w walce z wirusem. Jest rezultatem współpracy GovTech Polska, programu funkcjonującego w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów mającego na celu angażowanie społeczności we wprowadzanie innowacji do sektora publicznego oraz DO OK S.A – polskiej spółki technologicznej o zasięgu międzynarodowym – członków założycieli Software Development Association Poland.

Celem wydarzenia jest wykorzystanie kreatywnego potencjału przedsiębiorców, deweloperów, zespołów naukowych i innych twórców technologii do tworzenia rozwiązań mogących realnie wspomóc Rząd i społeczeństwo w obecnej sytuacji. Rozwiązania proponowane przez uczestników powinny zapewnić poczucie nadziei i bezpieczeństwa w obliczu rozwijającego się kryzysu oraz dać społeczeństwu dostęp do rzetelnych informacji.

Hackathon przeprowadzony będzie w całości online. Programiści będą rozwiązywać zadania w trzech kategoriach tematycznych:

- Izolacja – jak wesprzeć tych, którzy ze względu na chorobę lub kwarantannę muszą zostać w domu

- Edukacja – jak produktywnie wykorzystać czas zamknięcia szkół i uczelni

- Fakty i dane – jak zapewnić skuteczną walkę z dezinformacją.

Zwycięzca każdej kategorii dostanie 20 000 złotych nagrody. Oprócz tego, łącznie 7 najlepszych projektów ze wszystkich kategorii dostanie 6 000 złotych.

Wydarzenie zostało zorganizowane w 72 godziny i ma charakter międzynarodowy. Wśród mentorów znaleźli się m.in. przedstawiciele Finlandii, Estonii, Niemiec, Łotwy i Stanów Zjednoczonych. Do grona partnerów dołączyły największe spółki technologiczne takie jak Amazon, Google i Microsoft, by pod wspólnym szyldem działać na rzecz walki ze skutkami pandemii koronawirusa.

Zagrożenia są czasem, w którym potrafimy się jednoczyć ponad podziałami i granicami - państwowymi i pokoleniowymi - by działać na rzecz wspólnego dobra. Zapraszam wszystkich deweloperów, ekspertów i pasjonatów technologii by z wirusem walczyli także w cyberprzestrzeni.

~ Mateusz Morawiecki, Prezes Rady Ministrów

Nowoczesne technologie to być może nasza najpotężniejsza broń w walce z wirusem, szczególnie kiedy w ich tworzenie zaangażowana jest tak szeroka społeczność. Wszystkich, którzy chcą uczestniczyć w cyberwalce z wirusem zapraszam do współpracy.

~ Justyna Orłowska, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech

Wspólnie z premierem RP i GovTech zdecydowaliśmy się zainicjować ruch HackCrisis: Tech for Good Movement. Jego celem jest pomoc ludziom w przetrwaniu czasu pandemii koronawirusa na świecie i sprawienie, by nasze otoczenie z powrotem stało się dla nas bezpieczne. Naszą rolą jest stworzenie przestrzeni, pokierowanie nią i dostarczenie narzędzi dla tych, którzy chcą zhakować ten kryzys z uczciwością w swoich głowach i sercach.

~ Dmitrij Żatuchin, współzałożyciel SoDA Polska, CEO DO OK S.A.

Uczestnicy mogą zgłaszać pomysły lub dołączyć do istniejących zespołów na platformie Slack pod adresem: http://bit.ly/hackcrisiscom.

Oficjalny start hackatonu przewidziany jest we wtorek, 17.03 o godzinie 16:00 na kanale YouTube GovTech Polska. Rozpoczęcie zainauguruje relacja na żywo (na kanale GovTech Polska) z otwarcia przy współudziale przedstawicieli GovTech Polska. Link do platformy streamingowej będzie udostępniony na stronie wydarzenia.

LINKI

Oficjalna strona:

http://hackcrisis.com

Social media wydarzenia:

Facebook: https://www.facebook.com/hackcrisis

Twitter: https://twitter.com/HackCrisis

LinkedIn: https://www.linkedin.com/events/6645308361896271872/

Platforma Slack, gdzie uczestnicy mogą dodawać swoje pomysły i komunikować się: https://join.slack.com/t/hackcrisis/shared_invite/zt-clrbb98y-ez_DNEEDMquKyQ6P_1RgMg

Social Media GovTech Polska (gdzie będzie prowadzona transmisja):

Facebook: https://www.facebook.com/GovTechPolska/

Twitter: https://twitter.com/govtechpl

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCiiqrh7o52UoYz92cSH1jlw

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ sic/ amac/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 17.03.2020, 17:02
Źródło informacji KPRM
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ