Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: Minister Czaputowicz wziął udział w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej i Bałkanów Zachodnich w Pradze (komunikat)

27.02.2020, 17:08aktualizacja: 27.02.2020, 17:08

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

Minister Czaputowicz wziął udział w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej i Bałkanów Zachodnich w Pradze

– Polska liczy na to, że Unia Europejska podejmie w marcu decyzję o otwarciu negocjacji akcesyjnych z Macedonią Północną i Albanią – podkreślił szef polskiej dyplomacji.

– Oba kraje dokonały znaczących reform i zasługują na rozpoczęcie rozmów – dodał.

Spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej i Bałkanów Zachodnich z udziałem Austrii, Słowenii i Chorwacji, która pełni obecnie prezydencję w Radzie Unii Europejskiej oraz komisarza ds. sąsiedztwa i rozszerzenia Unii Europejskiej Olivéra Várhelyiego zostało zorganizowane przez czeską prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej.

We wspólnym oświadczeniu opublikowanym dzisiaj minister Jacek Czaputowicz oraz ministrowie spraw zagranicznych Czech, Słowacji i Węgier wyrazili silne poparcie Grupy Wyszehradzkiej dla unijnych aspiracji państw Bałkanów Zachodnich, a zwłaszcza dla otwarcia przez UE negocjacji akcesyjnych z Macedonią Północną i Albanią.

Szef polskiego MSZ podkreślił, że zarówno Polska, jak i przedstawiciele pozostałych zgromadzonych w Pradze państw zdecydowanie popierają perspektywę europejską Bałkanów Zachodnich. – Aby jeszcze mocniej podkreślić zdecydowane wsparcie dla europejskich aspiracji Macedończyków i Albańczyków zaprosiłem ministrów spraw zagranicznych Litwy i Łotwy do złożenia w przyszłym tygodniu wspólnej wizyty w Skopje i Tiranie, gdzie spotkamy się z liderami obu państw, ale także m.in. ze studentami – podkreślił.

Spotkanie w Pradze było okazją do dyskusji nad komunikatem Komisji Europejskiej z 5 lutego br., w którym zaproponowano reformę metodologii procesu rozszerzenia Unii Europejskiej, a także posłużyło do koordynacji stanowisk przed marcowymi posiedzeniami Rady ds. Ogólnych i Rady Europejskiej. Chorwacja przedstawiła również plany związane ze Szczytem Unia Europejska-Bałkany Zachodnie, który odbędzie się w maju br. w Zagrzebiu. Podczas dzisiejszego wydarzenia zostało także podpisane porozumienie o wsparciu i współpracy między Międzynarodowym Funduszem Wyszehradzkim a Funduszem Bałkanów Zachodnich.

Minister Jacek Czaputowicz podkreślił, że Polska kontynuuje wszechstronne wsparcie dla regionu poprzez stałe projekty, w ramach których dzieli się doświadczeniami z procesu akcesji. Są to Akademia Rozszerzenia dla urzędników państw Bałkanów Zachodnich i konferencje eksperckie: Skopijska, Belgradzka i Tirańska, a wkrótce także Sarajewska. Polskie MSZ organizuje też we współpracy z Ambasadą Niemiec w Warszawie seminarium dla młodzieży z Bałkanów Zachodnich, Polski i Niemiec, dotyczące pojednania. Polska aktywnie uczestniczy w misjach i operacjach UE w krajach Bałkanów Zachodnich, zarówno wojskowych, jak i cywilnych: EUFOR ALTHEA w Bośni i Hercegowinie i EULEX Kosovo. Szef polskiej dyplomacji przypomniał, że Warszawa w odpowiedzi na tragiczne trzęsienie ziemi w Albanii zadeklarowała wsparcie w wysokości 2,7 milionów euro na odbudowę kraju.

Na marginesie wydarzenia w czeskiej stolicy minister Czaputowicz spotkał się z niedawno zaprzysiężonym szefem dyplomacji Kosowa – Glaukiem Konufcą. Najważniejszymi tematami rozmów były perspektywa integracji Kosowa z UE i sytuacja w regionie.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ sic/ par/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 27.02.2020, 17:08
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ