Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MFiPR: Konferencja „Dzieci są najważniejsze” (komunikat)

27.02.2020, 12:26aktualizacja: 27.02.2020, 12:26

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MFiPR informuje:

Wyzwania demograficzne i zmiany jakie się w związku z nimi dzieją sprawiają, że dzieci i ich rozwój stają się jednymi z najważniejszych priorytetów dla Polski. Dlatego tak ważne jest inwestowanie w opiekę i edukację dzieci. Jest to także jeden z priorytetów Europejskiego Funduszu Społecznego wdrażanego w Polsce od 2004 roku.

Sytuacja dzieci i rodzin w Polsce oraz możliwości inwestowania w dzieci przy udziale środków europejskich to temat międzynarodowej konferencji w Arłamowie. W spotkaniu uczestniczą samorządowcy i przedstawiciele organizacji na co dzień profesjonalnie pomagających rodzinom. Minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak i przedstawiciele Komisji Europejskiej mówią o szansach i wyzwaniach związanych z nową unijną perspektywą finansową.

- Środki unijne dla Polski na lata 2021-2027 będą stanowiły bardzo istotny wkład w osiągnięcie celów, które stawiamy sobie jako kraj w obszarze wczesnej edukacji i opieki nad najmłodszymi dziećmi. Zostaną one przeznaczone na kontynuację działań polegających na zwiększaniu dostępności do opieki dla dzieci do lat 3 i upowszechnieniu wysokiej jakości edukacji przedszkolnej. Musimy łączyć wysoką jakość opieki nad dziećmi i przystępną cenę, tak by polskie rodziny były pewne, że polskie państwo wspiera je w tym zakresie – podkreślała Jarosińska-Jedynak.

Minister funduszy i polityki regionalnej zaznaczyła, że wczesna edukacja i opieka nad dziećmi najmłodszymi przyczyniają się do wzrostu aktywności zawodowej rodziców. Taka pomoc rodzinie pozwala opiekunom na godzenie życia zawodowego z rodzinnym. Z uwagi na niski odsetek dzieci do lat 3 objętych opieką instytucjonalną, tj. ok. 13%, oraz niższą aktywność zawodową kobiet opiekujących się dziećmi w Polsce wciąż potrzebne są miejsca opieki nad najmłodszymi dziećmi, pomimo tego, że sytuacja w ostatnich latach uległa znacznej poprawie. Dotychczas ze środków krajowych i europejskich utworzono od 2014 r. ponad 80 tys. miejsc opieki, a dla osiągnięcia tzw. celów barcelońskich powinniśmy utworzyć jeszcze ponad 100 tys. miejsc.

W kolejnej perspektywie finansowej ważnym wyzwaniem będzie objęcie szczególną uwagą uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym z niepełnosprawnościami. Potrzebne jest pokonanie barier ograniczających uczniów w procesie edukacyjnym oraz tworzenie warunków dla edukacji, z której będą mogli korzystać wszyscy zainteresowani. Jest to jeden z priorytetów rządowego Programu Dostępność Plus. Mamy wiele do zrobienia w zakresie edukacji włączającej. W Polsce nadal mamy bardzo wysoki odsetek - 37% - uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, którzy uczą się w placówkach specjalnych, podczas gdy w UE jest to niespełna 2%. Zapewnienie skutecznej edukacji włączającej to jeden z priorytetów rządowego Programu Dostępność Plus.

Przy udziale środków Europejskiego Funduszu Społecznego wspierana będzie pomoc w sytuacjach, gdy rodzina przeżywa rozmaite trudności opiekuńczo-wychowawcze i usługi aktywnej integracji dla osób opuszczających pieczę zastępczą. EFS pomaga również w aktywizacji zawodowej oraz poprawie sytuacji na rynku pracy. Jedno z nowszych rozwiązań w zakresie wsparcia profilaktyki zdrowia psychicznego to Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego.

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży to kolejny obszar, w którym EFS inicjuje pozytywne zmiany. Szacuje się, że co piąty nastolatek doświadcza zaburzeń psychicznych lub behawioralnych, a ponad połowa zaburzeń psychicznych zaczyna się w okresie dojrzewania. Obecna procedura leczenia w większości przypadków prowadzi do hospitalizacji. Tymczasem znacznej części hospitalizacji można zapobiec poprzez opracowanie systemu środowiskowego wsparcia - opartego na społeczności, który jest w stanie zareagować jak najwcześniej. Jedno z takich rozwiązań – Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego - uruchomione na warszawskich Bielanach w ramach projektu innowacyjnego PO WER - zostanie zaprezentowane drugiego dnia konferencji.

Międzynarodowa konferencja dotycząca inwestowania w dzieci z funduszy europejskich w okresie programowania 2021-27 towarzyszy Konwentowi Marszałków Województw RP. Tematem konwentu są wyzwania dla województw w perspektywie finansowej 2021-2027 oraz rola polityki senioralnej w perspektywie Unii Europejskiej.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ sic

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 27.02.2020, 12:26
Źródło informacji MFiPR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ