Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: Wizyta wiceministra Marcina Przydacza w Bangladeszu, Tajlandii i Mjanmie (komunikat)

19.02.2020, 16:24aktualizacja: 19.02.2020, 16:24

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

– Polska dostrzega bardzo duży potencjał w krajach regionu Azji Południowo-Wschodniej, szczególnie w odniesieniu do relacji handlowych. Dla wspierania współpracy gospodarczej niezbędne jest wzmacnianie dialogu na szczeblu politycznym – zaznaczył wiceminister Marcin Przydacz podczas wizyty w Bangladeszu, Tajlandii i Mjanmie.

Najważniejszymi punktami programu wizyty w Dhace było spotkanie z ministrem spraw zagranicznych Bangladeszu A. K. Abdulem Momenem oraz konsultacje polityczne z sekretarzem ds. zagranicznych w MSZ Masudem Bin Momenem. Głównymi tematami rozmów były perspektywy rozwoju dwustronnych relacji m.in. w dziedzinie rolnictwa, obronności i energetyki. Rozmówcy omówili także współpracę polityczną na forach międzynarodowych oraz kwestie dotyczące bezpieczeństwa w Azji Południowej. Przy okazji wizyty w Bangladeszu zostało podpisane porozumienie (Memorandum of Understanding) o konsultacjach politycznych między Ministerstwami Spraw Zagranicznych Polski i Bangladeszu.

Podczas wizyty w Tajlandii wiceminister Marcin Przydacz spotkał się z wiceministrem Spraw Zagranicznych Vijavat Isarabhakdim. W trakcie rozmowy omówiono obszary dwustronnej współpracy politycznej, gospodarczej (w tym w sektorze rolno-spożywczym), inwestycyjnej, wojskowo-obronnej, nauki i szkolnictwa wyższego oraz turystyki. Podczas wizyty wiceminister Przydacz zainaugurował seminarium w tajlandzkim Instytucie Technologii Obronnej, w którym swoją ofertę zaprezentowała Polska Grupa Zbrojeniowa oraz WB Group. Wiceszef polskiej dyplomacji spotkał się także z tajlandzkimi podmiotami gospodarczymi zainteresowanymi inwestycjami w Polsce.

W ramach wizyty w Mjanmie odbyły się konsultacje polityczne w Nay Pyi Taw z sekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Soe Han, podczas których zostały omówione kwestie współpracy bilateralnej oraz ochrony praw człowieka w kontekście niedawnego postanowienia Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości ws. mniejszości Rohingya. Przy okazji konsultacji podpisano porozumienie o współpracy (Memorandum of Understanding) między Ministerstwami Spraw Zagranicznych Polski i Mjanmy, które ustanawia mechanizm regularnych konsultacji politycznych. Polska delegacja wzięła także udział w uroczystości otwarcia ośrodka zdrowia w Thaminbay sfinansowanego przez MSZ w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mom/ par/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 19.02.2020, 16:24
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ