Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: Uroczystość wręczenia pierwszej Karty Polaka dla przedstawiciela Polonii w Ameryce Łacińskiej (komunikat)

12.02.2020, 09:55aktualizacja: 12.02.2020, 09:55

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

Uroczystość wręczenia pierwszej Karty Polaka dla przedstawiciela Polonii w Ameryce Łacińskiej.

– Karta Polaka, która z sukcesem już zafunkcjonowała, ale jej działanie zostało rozszerzone, powinna służyć Polakom na całym świecie. Karta jest dostępna dla Polaków lub osób czujących związek z polskością zamieszkałych także w krajach Ameryki Łacińskiej – podkreślił wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk podczas uroczystości wręczenia pierwszej Karty Polaka dla mieszkańca Brazylii.

Dokument otrzymał Pan Lourival Araujo Filho, jeden z liderów polonijnych w Brazylii, kierujący największym obecnie polonijnym zespołem folklorystycznym w tym kraju – Grupą Folkloru Polskiego „Wisła” z Kurytyby. Jest również prezesem powstałego w 1936 r. patriotycznego Towarzystwa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Kurytybie.

Polonia w Ameryce Łacińskiej to ponad 2,5 miliona osób. Ubiegłoroczne rozszerzenie działania Karty Polaka na wszystkie kraje świata stało się dla tej grupy osób okazją do uzyskania łatwiejszego dostępu do polskiej kultury, nauki i biznesu. – Potomkowie Polaków w Ameryce Łacińskiej są dla nas niezwykle ważni, wzbogacają realia krajów zamieszkania o cenne polskie wartości wyniesione z rodzinnych domów. Dla wielu osób Karta Polaka stanie się spełnieniem oczekiwań dotyczących jednoznacznego potwierdzenia przynależności do polskiego narodu – zaznaczył wiceminister Szynkowski vel Sęk. Będzie furtką do polskiego rynku pracy oraz do możliwości uzyskania polskiego obywatelstwa.

Bliska współpraca z Polonią w Ameryce Łacińskiej uwidacznia, jak ważne dla wielu z jej przedstawicieli jest pielęgnowanie tradycji polskiej. Polonia w Brazylii z dużym zaangażowaniem sił i środków obchodziła w ubiegłym roku

150-lecie osadnictwa polskiego w tym kraju. W Kurytybie, w lipcu 2019 r, odbył się także I Kongres Młodzieży Polonijnej w Ameryce Południowej. Bardzo duże zainteresowanie Polonii w regionie wywołała ponadto realizacja I edycji programu „Polska jest w Tobie”. Potomkowie Polaków w Ameryce Łacińskiej wnoszą znaczący wkład w kulturę, naukę i gospodarkę w państwach zamieszkania.

W trakcie wtorkowej uroczystości w Domu Polonii zaprezentowano również wystawę „Jejou”. Projekt został zrealizowany przez Stowarzyszenie Polskie w Oberá oraz wspólnotę Guaraní Mbyá El Chapá z prowincji Misiones w Argentynie, przy wsparciu Ambasady RP w Buenos Aires. Wystawa jest opowieścią o spotkaniu kultur i towarzyszących temu spotkaniu doświadczeniach osób - polskich emigrantów i miejscowego plemienia Indian.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ sic / par/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 12.02.2020, 09:55
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ