Newsletter

Eurostat: Mediolan, Madryt i Barcelona to miasta z największą liczbą imigrantów

27.01.2020, 12:45aktualizacja: 27.01.2020, 12:45

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Mediolan, Madryt i Barcelona to miasta z największą liczbą imigrantów pochodzących spoza Unii Europejskiej – wynika z przekazanych PAP danych Eurostatu. Dane nie obejmują jednak wszystkich miast w UE.

W Barcelonie zakończyło się posiedzenie samorządowców z Europy, Afryki Północnej i Bliskiego Wchodu (ARLEM), którzy dyskutowali o wyzwaniach wynikających z migracji. Przyjęli oni też wspólne stanowisko w tej sprawie, które trafi do instytucji UE. W dokumencie podkreślano znaczenie współpracy między miastami i władzami lokalnymi, zwłaszcza w regionach o wysokiej skłonności do migracji oraz w tych o dużym obciążeniu imigracyjnym.

Według danych europejskiego urzędu statycznego najwięcej obcokrajowców spoza UE mieszkało w 2018 r. w Mediolanie (439 tys.), w Madrycie (409 tys.) oraz Barcelonie (383 tys.). Te trzy metropolie w zestawieniu pojawiają się dwukrotnie, a liczby zmniejszają się odpowiednio do 232 tys., 294 tys. oraz 183 tys., kiedy zawęzi się brany pod uwagę obszar miasta. Wysoko w tabeli jest też Rzym (257 tys.), Bruksela (148 tys.), Ryga (137 tys.), Sztokholm (115 tys.) i Neapol (110 tys.).

Jak podkreśliła w rozmowie z PAP Margarida Domingues de Carvalho z Eurostatu, statystyki miejskie są przekazywane urzędowi statystycznemu na zasadzie dobrowolności, dlatego dane nie są kompletne. "Nie ma prawodawstwa UE dotyczącego gromadzenia tych statystyk, a ich dostępność różni się w zależności od tematu i z roku na rok" – podkreśliła.

Dane nie pozwalają np. przyjrzeć się miastom niemieckim, a brytyjskim tylko częściowo (nie są dostępne np. dla Londynu). Tymczasem to właśnie te dwa kraje w 2017 r. przyjęły największą liczbę imigrantów - Niemcy 917 tys., a Wielka Brytania - 644 tys. Dalej były Hiszpania (532 tys.), Francja (370 tys.) i Włochy (343 tys.). Nie ma tam również aktualnych danych z polskich miast.

Dane Eurostatu nie pozwalają ponadto prześledzić, skąd pochodzą przybysze w europejskich miastach. Eurostat zbiera natomiast informacje o pochodzeniu cudzoziemców, którzy nabyli unijne obywatelstwo. Jak wynika z danych za 2017 r., łącznie kraje UE wydały imigrantom 673 tys. paszportów. Nowi obywatele UE-28 pochodzili głównie z Afryki (27 proc. łącznej liczby przypadków nabycia obywatelstwa), Europy poza UE-28 (21 proc.), Azji (21 proc.) oraz Ameryki Północnej i Południowej (11 proc.).

Według danych Eurostatu na dzień 1 stycznia 2018 r. 22,3 mln (4,4 proc.) z 512,4 mln osób mieszkających w UE nie było obywatelami Unii.

W przyjętym w Barcelonie stanowisku organizacji ARLEM odnotowano, że napięcia w zarządzaniu przepływami migracyjnymi w basenie Morza Śródziemnego zaostrzyły się po wybuchu arabskiej wiosny oraz spowodowanym wojną i terrorem m.in. w Syrii i Libii kryzysem uchodźczym.

W dokumencie wskazano, że w nadchodzących dziesięcioleciach Europa w wyniku deficytu demograficznego będzie potrzebować milionów pracowników zagranicznych, szczególnie tych wysoko wykwalifikowanych. Dlatego konieczne jest według organizacji z jednej strony zorganizowanie przepływów migracyjnych, a z drugiej - przeciwdziałanie ich przyczynom.

"Jako że różnice w poziomie życia między Północą a Południem są głównym powodem przesiedlania się ludzi (…), zwalczanie bezrobocia i ubóstwa oraz pobudzanie działalności gospodarczej w regionach biednych i zmarginalizowanych, o wysokiej skłonności do migracji, stanowi potężną alternatywę, która jest bardziej wydajna, sprawiedliwsza i bardziej humanitarna" – zaznaczono.

Według ARLEM, w ten sposób można zmniejszyć nie tylko presję migracyjną, ale także zmniejszyć napięcia utrudniające procesy integracji regionalnej.

Region Morza Śródziemnego znajduje się w centrum globalnych i regionalnych zawirowań geopolitycznych, czego przykładem są konflikty na Bliskim Wschodzie, wojny w Syrii i Libii.

W skład powołanego do życia przez Europejski Komitet Regionów ciała doradczego ARLEM wchodzą reprezentanci samorządów z UE oraz władz lokalnych i regionalnych 15 krajów partnerskich regionu śródziemnomorskiego m.in. Egiptu, Turcji i Izraela oraz - w charakterze obserwatora - Libii. Stanowi on "wymiar terytorialny" Unii na rzecz Regionu Morza Śródziemnego, unijnej inicjatywy mającej na celu pogłębianie stosunków między Europą a krajami, które sąsiadują z Unią poprzez basen Morza Śródziemnego.

Z Barcelony Mateusz Kicka (PAP)

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 27.01.2020, 12:45
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ