Newsletter

Polityka i społeczeństwo

CIS: 27 stycznia. 75. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu (komunikat)

25.01.2020, 12:38aktualizacja: 25.01.2020, 12:38

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- CIS:

75 lat temu, 27 stycznia 1945 roku, żołnierze 60. armii Pierwszego Frontu Ukraińskiego Armii Czerwonej otworzyli bramy niemieckiego obozu Auschwitz. Kompleks obozów Auschwitz-Birkenau był największą niemiecką „fabryką śmierci” w czasie II wojny światowej. Założony w 1940 r. jako miejsce odosobnienia dla polskich więźniów politycznych przez niemal dwa lata był przede wszystkim obozem koncentracyjnym. Po podjętej w 1942 r. decyzji władz III Rzeszy o „ostatecznym rozwiązaniu kwestii żydowskiej” stał się największym miejscem zagłady Żydów z całej okupowanej Europy. Do końca wojny pozostał też obozem koncentracyjnym i miejscem cierpienia i śmierci Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób wielu innych narodowości z terenów podbitych i okupowanych przez Niemcy.

W 1947 r. teren dawnego obozu uzyskał status pomnika. „Tereny byłego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu wraz z wszelkimi znajdującymi się tam zabudowaniami i urządzeniami zachowuje się po wsze czasy jako Pomnik Męczeństwa Narodu Polskiego i innych Narodów” – głosi art. 1. uchwalonej przez Sejm ustawy. Na mocy tego samego aktu utworzono w tym miejscu muzeum. W 1979 r. jego teren został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO pod nazwą „Obóz koncentracyjny Auschwitz”. W 2007 r. nazwę zmieniono na „Auschwitz-Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1940-1945)”. Zmiana dokonana na wniosek polskiego rządu była reakcją na pojawiające się w światowych mediach publikacje określające hitlerowskie obozy na terenach okupowanej Polski „polskimi obozami zagłady”. Nowe brzmienie zaproponowane przez Polskę i Izrael zostało przyjęte bez głosu sprzeciwu. Korekta nazwy ma podkreślać prawdę historyczną o charakterze obozu i precyzyjnie utożsamiać go z niemieckim reżimem nazistowskim.

Obóz koncentracyjny Auschwitz wywarł bolesne piętno także na historii polskiego parlamentaryzmu. Wśród ponad miliona ofiar zamordowanych przez hitlerowskich oprawców na terenie kompleksu Auschwitz-Birkenau byli posłowie na Sejm II Rzeczypospolitej. Ich nazwiska przypomnieli w uchwale upamiętniającej 66. rocznicę przybycia do obozu pierwszego masowego transportu więźniów (było to 14 czerwca 1940 r.) ich następcy – posłowie na Sejm III RP.

„Łączymy się w uczuciach ze słowami papieża Benedykta XVI o nauce, która dla przyszłości ludzkości płynie z miejsca, gdzie nienawiść do ludzi doszła do swych najdalszych granic. Wspominamy dziś również naszych poprzedników - posłów na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej - którzy tam, oddając życie, zakończyli swoją służbę:

Józefa Bakona

Norberta Barlickiego

Zygmunta Cardiniego

Dominika Dratwę

Gabriela Dubiela

Stanisława Dubois

Zygmunta Gardeckiego

Ks. Stanisława Hałkę

Zygmunta Jaźwińskiego

Klemensa Kaczorowskiego

Ignacego Kalagę

Józefa Karwana

Stanisława Kielaka

Kazimierza Kierzkowskiego

Antoniego Kordowskiego

Józefa Manaczyńskiego

Antoniego Mizerę

Serwacego Niedbalskiego

Jana Nosala

Stanisława Nowaka

Ludwika Piechoczka

Jerzego Pikulskiego

Zofię Praussową

Romana Rybarskiego

Witolda Staniszkisa

Józefa Steinhofa

Ks. Kazimierza Sykulskiego

Kazimierza Światopełka-Mirskiego

Władysława Tempkę

Edwina Wagnera”.

- napisali posłowie w przyjętej w czerwcu 2006 r. przez aklamację uchwale. Aktem tym Sejm ustanowił ponadto 14 czerwca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.

Do kompleksu Auschwitz-Birkenau Niemcy deportowali ponad 1,3 mln osób ponad 20 narodowości. Ok. 900 tys. Żydów zagazowali bezpośrednio po przetransportowaniu do obozu. Pozostałe 400 tys. deportowanych osadzili jako więźniów. Połowa z nich zginęła, w tym ok. 100 tys. Żydów, 64 tys. Polaków, 21 tys. Romów, 14 tys. sowieckich jeńców wojennych i ponad 10 tys. więźniów innych narodowości. Żydzi stanowili ok. 90 proc. wszystkich zamordowanych. Kompleks Auschwitz-Birkenau stał się ogólnoświatowym symbolem ich Zagłady. W 2005 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło 27 stycznia – dzień wyzwolenia obozu – Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

# # #

W załączniku jest wersja angielska powyższego tekstu.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ nmk/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 25.01.2020, 12:38
Źródło informacji MF
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ