Newsletter

MC: Konsolidujemy wysiłki – start grupy ds. bezpieczeństwa dzieci w internecie (komunikat)

22.01.2020, 19:09aktualizacja: 22.01.2020, 19:09

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

– MC informuje:

Zrobiliśmy tak jak obiecaliśmy. Grupa Robocza ds. Bezpieczeństwa Dzieci i Młodzieży w internecie została powołana. Za nami jej pierwsze posiedzenie.

W spotkaniu, które otworzył minister cyfryzacji Marek Zagórski, wzięło udział kilkudziesięcioro ekspertów z instytucji, organizacji i firm zajmujących się nowymi technologiami oraz edukacją i ochroną dzieci.

Jeden cel

– Cel mamy jeden. Ograniczyć zagrożenia, na które narażone są dzieci i młodzież w internecie – powiedział szef MC. – Realizując to zadanie, chcemy skorzystać z doświadczenia wszystkich, którym ten temat jest bliski – dodał minister Marek Zagórski.

Powołanie Grupy to efekt podpisanej na początku października Deklaracji na rzecz Bezpieczeństwa Dzieci w Sieci. Jej sygnatariuszami zostali m.in. przedstawiciele firm telekomunikacyjnych, mediów oraz administracji publicznej.

– Nasza współpraca pozwoli wypracować odpowiednie działania służące ochronie dzieci i młodzieży przed szkodliwymi treściami oraz negatywnymi zjawiskami i zachowaniami w internecie – powiedział na środowym posiedzeniu grupy minister cyfryzacji.

Grupa będzie pracowała także nad:

– połączeniem wysiłków różnych interesariuszy na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa dzieci i młodzieży,

– zmniejszeniem ryzyka wystąpienia zagrożeń,

– umożliwieniem czerpania korzyści z dostępu do internetu przez dzieci i młodzież.

W podgrupach

Na pierwszym posiedzeniu ustalono, że członkowie Grupy podzielą się na cztery zespoły merytoryczne:

– prawny (legislacyjny) – zadaniem podgrupy będzie m.in. wypracowanie rozwiązań eliminujących możliwości czerpania korzyści finansowych z cyberprzemocy i propagowania szkodliwych dla dzieci i młodzieży treści,

– organizacyjno-edukacyjny – ta podgrupa zajmie się m.in. działaniami na rzecz promowania wartościowych treści w internecie oraz propagowaniem rozwiązań technicznych sprzyjających bezpiecznemu korzystaniu przez dzieci i młodzież z internetu,

– techniczny – osoby wchodzące w skład tej podgrupy będą pracować m.in. nad usprawnieniami wymiany informacji pomiędzy dostawcami treści i usług świadczonych w internecie a podmiotami zaangażowanymi w przeciwdziałanie i zwalczanie nielegalnych treści w celu bezzwłocznego informowania o zagrożeniach oraz rozwijania skutecznych narzędzi reagowania na występujące zagrożenia w sieci,

– „medialny” – zadaniem członków tej grupy będzie m.in. opracowanie rekomendacji i dobrych praktyk dla przedstawicieli mediów, dotyczących m.in. sposobu informowania o internetowych zagrożeniach dzieci i młodzieży.

– Warto taką pracę wykonać. Nie jesteśmy w tym osamotnieni. Takie działania są obecnie podejmowane na całym świecie, w tym w krajach Unii Europejskiej – powiedział minister Marek Zagórski, który zaprezentował dotychczasowe aktywności MC w zakresie bezpieczeństwa najmłodszych i nastolatków w sieci.

#niezagubdzieckawsieci

Ministerstwo Cyfryzacji wspólnie z NASK od kilku miesięcy realizuje kampanię „Nie zagub dziecka w sieci”. Celem kampanii jest edukacja rodziców i opiekunów, podpowiadanie im, jak mądrze – ramię w ramię – iść z dzieckiem przez wirtualny świat.

W ramach kampanii powstają poradniki, artykuły i inne skierowane do rodziców materiały, które tłumaczą, jak opiekować się dzieckiem nie tylko offline, ale i online.

Do tej pory opublikowaliśmy cztery poradniki:

1. „Cyberprzemoc. Włącz blokadę na nękanie”

2. „FOMO i nadużywanie nowych technologii”

3. „Szkodliwe treści w internecie. Nie akceptuję, reaguję!”

4. „Sexting i nagie zdjęcia. Twoje dziecko i ryzykowne zachowania online”.

Wszystkie poradniki można znaleźć i pobrać tutaj:

https://www.gov.pl/web/niezagubdzieckawsieci/do-poczytania

Więcej informacji o kampanii: www.gov.pl/niezagubdzieckawsieci

Działania podejmowane w ramach kampanii „Nie zagub dziecka w sieci” są uzupełniane przez aktywności podejmowane w ramach kampanii „e-Polak potrafi!”. Naszym ambasadorem w zakresie bezpieczeństwa w sieci jest Tomasz Rożek.

W internecie Twoje dziecko też potrzebuje przewodnika. e-Polak potrafi! – https://youtu.be/o22BrG9sD1Q

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

ryb/ joz/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 22.01.2020, 19:09
Źródło informacji MC
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ