Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: Wiceminister Paweł Jabłoński uczcił pamięć Raoula Wallenberga (komunikat)

17.01.2020, 17:00aktualizacja: 17.01.2020, 17:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

Wiceminister Paweł Jabłoński uczcił pamięć Raoula Wallenberga

– Pamięć o Wallenbergu i o podobnych mu ludziach uważamy w Polsce za integralną część naszej misji, jaką jest stanie na straży pamięci o 6 milionach Żydów, w tym 3 milionach Żydów polskich, którzy padli ofiarą zbrodniczej machiny Rzeszy Niemieckiej – podkreślił wiceszef polskiej dyplomacji podczas uroczystości złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą Raoula Wallenberga, która znajduje się w Warszawie, przy ulicy jego imienia.

W uroczystości uczestniczyli m.in. przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP i korpusu dyplomatycznego.

Mówiąc o zasługach Wallenberga wiceszef MSZ Paweł Jabłoński powiedział, że aresztując go 17 stycznia 1945 r., ZSRR – który wraz z wyzwoleniem od nazizmu przyniósł Europie Środkowej zniewolenie komunizmem – chciał wymazać szwedzkiego dyplomatę z historii. Wiceminister zaznaczył, że Polacy jako naród, który gorzko w przeszłości doświadczył braku wolności, wyjątkowo ceni tych, którzy potrafili się na nią zdobyć w nieludzkich czasach. – Szacunek i podziw dla Wallenberga jednoczy dziś wszystkich ludzi naszej cywilizacji. Polska czci go w sposób szczególny – dodał. Podkreślił jednocześnie rolę wielu Polaków, którzy w czasie II wojny światowej byli zaangażowani w ratowanie Żydów. Wspomniał w tym kontekście m. in. rodzinę Ulmów, organizację Żegota, Henryka Sławika i członków Grupy Ładosia w Bernie. Wiceszef MSZ przypomniał również, że Rząd Polski na uchodźctwie konsekwentnie informował świat o Holokauście i ponawiał apele o pomoc, podejmując jednocześnie samodzielne działania, pomimo dysponowania ograniczonymi środkami i niewielkim wsparciem.

Raoul Wallenberg był szwedzkim przedsiębiorca i dyplomatą, który pod koniec II wojny światowej jako sekretarz poselstwa szwedzkiego w Budapeszcie uratował od Zagłady dziesiątki tysięcy Żydów oraz powołał specjalną "sekcję humanitarną" przy poselstwie Szwecji. 17 stycznia 1945 roku, po wkroczeniu Armii Czerwonej na Węgry, został aresztowany przez NKWD i wywieziony do Moskwy. Według historyków, jego aresztowanie mogło być spowodowane faktem, że Wallenberg znał prawdę na temat zbrodni katyńskiej, o czym wiedziało NKWD. Jego dalsze losy nie są znane, najprawdopodobniej został zamordowany w ZSRR. W 1963 roku został pośmiertnie odznaczony przez Instytut Jad Waszem medalem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. Stał się symbolem działalności na rzecz ratowania życia ludzkiego.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ sic

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 17.01.2020, 17:00
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ