Newsletter

Ministerstwa odżegnują się od projektu likwidacji opłaty uzdrowiskowej

13.12.2019, 12:00aktualizacja: 13.12.2019, 12:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP (1)
Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP (1)
Dnia 11 grudnia 2019 r. w Sejmie RP miało miejsce posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Uzdrowisk. W spotkaniu uczestniczyli parlamentarzyści wraz z Zofią Czernow (przewodniczącą Zespołu), przedstawiciele strony rządowej: Justyna Przekopiak – dyrektor Departamentu Podatków Sektorowych, Lokalnych oraz Podatku od Gier Ministerstwa Finansów, Dominik Borek - zastępca dyrektora Departamentu Turystyki Ministerstwa Rozwoju oraz przedstawiciele samorządów z Janem Golbą – prezesem Zarządu Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP na czele.

Głównym celem spotkania była dyskusja nad propozycją zmian w opłacie uzdrowiskowej przedstawionej w „Białej Księdze Regulacji Systemu Promocji Turystycznej w Polsce”.

Informacja ta bardzo zaniepokoiła włodarzy gmin uzdrowiskowych, bowiem gminy uzdrowiskowe mogłyby utracić dochody, które przeznaczają na realizacje specyficznych zadań uzdrowiskowych określonych w art. 46 ustawy uzdrowiskowej. Z opłaty uzdrowiskowej pokrywane są koszty przeznaczone na budowę, remonty i utrzymanie promenad, deptaków, chodników, dróg, ulic, mostów, placów na obszarze uzdrowiska; terenów rekreacyjnych i urządzeń sportowych; zieleni gminnej i zadrzewień (parków uzdrowiskowych, obszarów zielonych). Z tej opłaty finansuje się m.in. inwestycje w zakresie ochrony środowiska i przyrody oraz gospodarki wodnej, gospodarki wodociągowej, usuwania i oczyszczania ścieków komunalnych, utrzymania czystości i porządku zaopatrzenia w energię elektryczną, porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli, promocji uzdrowiska, edukacji społecznej w odniesieniu do ochrony środowiska oraz ładu przestrzennego.

Jak wynika z informacji prezydentów, burmistrzów, wójtów dochody z opłaty uzdrowiskowej nie wystarczają na pokrycie wszystkich zadań nałożonych na gminy uzdrowiskowe przez ustawodawcę tak więc pozbawienie gmin tej opłaty doprowadziłoby do likwidacji wielu uzdrowisk, bo z własnych dochodów gminy nie są w stanie realizować tak kosztownych zadań.

Burmistrzowie i wójtowie wskazywali, że w lecznictwie uzdrowiskowym zatrudnionych jest ok. 16,5 tys. osób, a w usługach w tzw. otoczeniu uzdrowiskowym ponad 85 tys. osób. Wskazywali też, że taksa kuracyjna ustanowiona została na podstawie tzw. galicyjskiej ustawy uzdrowiskowej w 1891 r. Przetrwała okres międzywojnia i okres powojenny, a dzisiaj doskonale spełnia swoją rolę przyczyniając się do rozwoju uzdrowisk. Ma jasno określone przeznaczenie, bowiem środki uzyskane z tytułu tej opłaty idą wyłącznie na cele związane z utrzymaniem uzdrowiska. To wyraźnie odróżnia ją od opłaty miejscowej, gdzie dochody uzyskane z jej poboru mogą być przeznaczone na każdy cel.

Przedstawiciele strony rządowej, obecni na spotkaniu zapewnili, że w żadnym z ministerstw nie są prowadzone prace mające na celu likwidację opłaty uzdrowiskowej.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 13.12.2019, 12:00
Źródło informacji Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ