Newsletter

MC: #IGFPolska: dyskusja o internecie to dyskusja o naszej przyszłości (komunikat)

09.12.2019, 18:25aktualizacja: 09.12.2019, 18:25

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

-MC informuje:

Internet to teraźniejszość, ale i przyszłość, o którą musimy zadbać. To ocean możliwości. Wykorzystujemy go z sukcesem – powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski otwierając w poniedziałek Forum Zarządzania Internetem (IGF).

IGF Polska to inicjatywa, której celem jest promowanie wielostronnej, otwartej dyskusji prowadzonej na zasadzie równości stron nad zagadnieniami zarządzania internetem – prawnymi, ekonomicznymi i społecznymi aspektami rozwoju, funkcjonowania i korzystania z sieci.

Wspólna odpowiedzialność

Polskie Forum Zarządzania Internetem (IGF Polska) jest częścią inicjatywy ONZ gromadzącej podobne fora działające w Europie oraz innych częściach świata.

Przedstawiciele administracji, biznesu, świata nauki, organizacji pozarządowych i technicznych w poniedziałek kolejny raz spotkali się w Warszawie.

- Trudno sobie obecnie wyobrazić funkcjonowanie bez internetu. W związku z tym - rozmowa o nim to rozmowa o naszym życiu i nas samych - powiedział szef MC otwierając spotkanie. - O internecie rozmawiamy nie tylko dziś. Stale promujemy otwartą dyskusję nad prawnymi, ekonomicznymi i społecznymi aspektami rozwoju, funkcjonowania i korzystania z sieci – dodał minister Marek Zagórski.

Premier Mateusz Morawiecki do uczestników IGF Polska skierował list, który odczytał Paweł Szrot, zastępca szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

- Nieustanny proces budowy bezpiecznego, niepodzielnego i wolnego Internetu jest kluczowy. Zmiany, wywołane wdrażaniem technologii cyfrowych, dotyczą wszystkich dziedzin życia. Efektywna transformacja cyfrowa jest koniecznym warunkiem rozwoju zarówno firm i społeczeństwa, a co za tym idzie całej gospodarki - polskiej i światowej. Internet jest silnikiem tych zmian – napisał szef rządu. - Bardzo istotne jest także zagwarantowanie wolności w Internecie. Zarówno dla internauty do wypowiadania własnych poglądów, bez względu na to z jakiej strony dyskursu politycznego, etycznego i obyczajowego pochodzą, ale również tej niezbędnej dla przedsiębiorcy prowadzącego sklep internetowy – dodał w liście premier Mateusz Morawiecki.

Kto rządzi internetem?

Tegoroczny IGF Polska otworzyła dyskusja „Regulowanie internetu – jak daleko powinniśmy się posunąć?”, w której wzięła udział wiceminister cyfryzacji Wanda Buk.

Uczestnicy Forum rozmawiali też m.in. o kompetencjach przyszłości i o tym jak przygotować się na zmiany związane z postępem technologicznym i cyfrową transformacją, o opodatkowaniu gospodarki cyfrowej i o tym jak to zrobić sprawiedliwie, a także o Kodeksie Usług Cyfrowych. Odpowiadali też na pytanie, czy technologia zabierze nam pracę.

Na marginesie IGF Polska minister Marek Zagórski spotkał się z Roberto Violą, Dyrektorem Generalnym ds. Sieci Komunikacyjnych, Treści i Technologii Komisji Europejskiej (DG Connect). Rozmowa dotyczyła cyberbezpieczeństwa oraz m.in. przyszłorocznego światowego Forum Zarządzania Internetem, które odbędzie się w Polsce.

- Oczy całego internetowego świata są dziś skierowane na Polskę. W przyszłym roku będziemy gospodarzem ogólnoświatowej edycji Forum Zarządzania Internetem ONZ, które odbędzie się w Katowicach (2-6 listopada 2020 r.). To dla nas zaszczyt i zobowiązanie – powiedział minister Marek Zagórski. - Hasłem naszych obrad będzie Internet United. Chcemy bowiem rozmawiać o wolnym, otwartym, bezpiecznym i niepodzielnym internecie bez barier – dodał szef MC.

Tegorocznej edycji IGF Polska towarzyszyło spotkanie Grupy D9+. Grupę tworzą państwa UE o podobnym podejściu do spraw cyfrowych: Belgia, Dania, Finlandia, Estonia, Holandia, Luksemburg, Irlandia, Szwecja oraz Wielka Brytania. Polska i Czechy mają status obserwatora. Poniedziałkowe posiedzenie Grupy było poświęcone przede wszystkim pracom nad europejskim Kodeksem Usług Cyfrowych.

Więcej o IGF Polska na www.igf.nask.pl

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ sic/ drag/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 09.12.2019, 18:25
Źródło informacji MC
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ