Newsletter

MC: Nastaw się na Godzinę Kodowania 2019! (komunikat)

06.12.2019, 19:14aktualizacja: 06.12.2019, 19:14

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MC informuje:

Mieliśmy już CodeWeek, czyli Europejski Tydzień Kodowania, który trwa 14 dni. Teraz czas na Godzinę Kodowania, która trwa… 10 080 minut. Przed nami Tydzień Edukacji Informatycznej!

Każdy moment jest dobry na rozpoczęcia przygody z programowaniem. Nie dajcie się długo przekonywać i dołączcie do Godziny Kodowania!

60 minut z programowaniem

Wszystko zaczęło się od tego, by zachęcić uczniów do nauki programowania łamigłówkami, w których występują postaci z gier i zabaw. Obecnie organizowana w ramach Tygodnia Edukacji Informatycznej (9-15 grudnia 2019 r.) Godzina Kodowania to jedna z największych inicjatyw edukacyjnych na świecie. Jej celem jest zachęcenie - najpierw do poznania programowania, a później do rozpoczęcia nauki i zdobycia podstawowych umiejętności w tym zakresie.

Aby zacząć potrzebujecie… Niczego nie potrzebujecie. Wystarczą chęci.

Godzina kodowania nie jest inicjatywą skierowaną tylko do szkół. Możecie ją zorganizować w domu, w ośrodku kultury, w bibliotece, a nawet… w pracy! W najbliższym tygodniu znajdźcie 60 minut i poprogramujcie. To świetny sposób nie tylko na zdobycie umiejętności, które przydadzą się w nauce innych przedmiotów i w praktyce, ale i świetna odskocznia od przedświątecznej gorączki (także dla dorosłych).

Pomysły na programistyczne aktywności znajdziecie na stronach www.hourofcode.com/pl i www.koduj.gov.pl.

Prezent na Mikołajki

Świetne propozycje zabaw w programowanie offline znajdziecie też w naszej publikacji, którą dziś - z okazji Mikołajek - oddajemy w Wasze ręce. To pozycja pełna praktycznych porad oraz pomysłów na wspólne zabawy z dzieckiem i naukę programowania bez użycia komputera. Udowadniamy w niej, że naukę programowania można zacząć wykorzystując przedmioty, które znajdują się w każdym domu! Kartki papieru, kolorowe flamastry czy kostka do gry – tylko tyle potrzeba, aby mieszkanie zmieniło się w prawdziwą pracownię programistyczną!

Programowania offline można uczyć dzieci w każdym wieku. Możecie wspólnie ćwiczyć w domu, podczas podróży, a także na zewnątrz. Nie musicie być informatycznymi specami, by uczyć swoje dzieci programowania. Każda zaprezentowana w poradniku propozycja zabawy offline zawiera instrukcję, ilustracje pomocnicze, dokładny opis potrzebnych materiałów oraz rekomendację, gdzie najlepiej ją przeprowadzać. Aby jeszcze ułatwić wspólną zabawę do naszej publikacji dołączyliśmy gotowe do wydrukowania lub przerysowania wzory plansz do zaproponowanych gier!

Zresztą sprawdźcie sami – „Zabawy w programowanie offline”. https://drive.google.com/file/d/1JZyH63yc-pRYAO6NfgDbrtPXIxta9etm/view

Kluby czynne cały rok

- Jako Ministerstwo Cyfryzacji nie tylko wspieramy, angażujemy się, ale i tworzymy inicjatywy promujące naukę programowania – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Przez cały rok zapraszamy do naszych Klubów Młodego Programisty, które działają w 16 miastach średniej wielkości – dodaje szef MC.

Otworzyliśmy je w październiku 2018 r. Kluby Młodego Programisty to miejsca, w których dzieci i ich rodzice mogą wziąć udział w bezpłatnych warsztatach programowania.

Kluby działają w Nysie, Stargardzie, Siedlcach, Ełku, Lubinie, Inowrocławiu, Zamościu, Żarach, Piotrkowie Trybunalskim, Nowym Sączu, Przemyślu, Suwałkach, Kwidzynie, Jaworznie, Ostrowcu Świętokrzyskim i Gnieźnie.

Pierwszy rok działania klubów za nami – objęliśmy naszymi działaniami już ponad 20 000 uczestników, ale ta liczba ciągle rośnie! Więcej informacji o Klubach i zapisach na zajęcia na www.klubmlodegoprogramisty.pl

Koniecznie zaglądajcie też na naszą stronę www.koduj.gov.pl, gdzie znajdziecie informacje o planowanych konkursach, projektach, scenariusze lekcji, a także propozycje aktywności programistycznych – materiały dedykowane rodzicom, nauczycielom i dzieciom w różnym wieku.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

ryb/ mmu/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 06.12.2019, 19:14
Źródło informacji MC
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ