Newsletter

Państwa członkowskie Inicjatywy Trójmorza potrzebują prawie 600 mld euro na inwestycje w modernizację infrastruktury

29.11.2019, 11:25aktualizacja: 29.11.2019, 11:25

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

AGERPRES
AGERPRES
Potrzeby inwestycyjne związane z modernizacją infrastruktury transportowej, energetycznej i cyfrowej w 12 krajach Inicjatywy Trójmorza (3SI) wynoszą prawie 600 mld euro, podczas gdy budżet UE na tego typu inwestycje w regionie to 42 mld euro na lata 2021-2027 – powiedział Paweł Nierada, członek rady nadzorczej Funduszu Inwestycyjnego Inicjatywy Trójmorza w imieniu polskiego banku BGK, powołując się na badanie przeprowadzone przez firmę konsultingową SpotData.

Przewodnicząca rady nadzorczej Funduszu Inwestycyjnego Inicjatywy Trójmorza Beata Daszyńska-Muzyczka, pełniąca jednocześnie funkcję prezesa Zarządu BGK, powiedziała w czwartek AGERPRES, że aby zaspokoić swoje potrzeby finansowe, państwa członkowskie Inicjatywy Trójmorza powinny wypracować wspólne stanowisko, które zaprezentują przed europejskimi instytucjami finansowymi.

Daszyńska-Muzyczka stwierdziła również, że UE poniesie porażkę, jeśli nie zmodernizuje infrastruktury energetycznej i transportowej państw 3SI, które powinny zwrócić się z tą sprawą do Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) za pośrednictwem Funduszu Inwestycyjnego Inicjatywy Trójmorza. W związku z tym stwierdziła też, że każde z 12 państw członkowskich 3SI powinno zaprosić EBI do udziału w inicjatywach Funduszu Inwestycyjnego.

„Fundusz Inwestycyjny Inicjatywy Trójmorza będzie finansować projekty energetyczne, transportowe oraz cyfrowe w 12 państwach członkowskich, które będą łączyć co najmniej dwa kraje tego regionu” – powiedziała przewodnicząca rady nadzorczej Funduszu.

„Region oferuje niezwykłe możliwości tworzenia infrastruktury porównywalnej do tej istniejącej już w Europie Zachodniej. Myślę, że fundusz powiększy się w przyszłym roku o kolejny 1 mld euro” – powiedziała Daszyńska-Muzyczka.

Paweł Nierada wyjaśnił, że celem jest finansowane inwestycji, których skutki będą odczuwalne w kilku krajach tego obszaru.

„Najważniejszym powodem, dla którego chcemy, aby fundusz dobrze funkcjonował, jest chęć pozyskania jeszcze większego kapitału. Nie chcemy konkurować ani z europejskimi, ani z krajowymi funduszami przeznaczonymi na inwestycje w infrastrukturę. Naszym celem jest wyłącznie pozyskanie dodatkowych pieniędzy dla regionu” – powiedział Nierada.

Fundusz Inwestycyjny Inicjatywy Trójmorza powstał w maju 2019 roku z inicjatywy rządów Polski i Rumunii, za pośrednictwem polskiego banku BGK i rumuńskiego EximBank, które łącznie wniosły do niego ponad 500 mln euro. Fundusz ma finansować inwestycje infrastrukturalne, energetyczne i cyfrowe w obszarze 3SI, w skład którego wchodzi Rumunia, Polska, Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Węgry, Łotwa, Litwa, Słowacja i Słowenia.

Przewodnicząca rady nadzorczej Funduszu wyjaśniła, że będzie on działał zgodnie z zasadami rynkowymi. AGERPRES (RO - autor: George Coman, redaktor: Andreea Marinescu; ANG - autor: Simona Klodnischi, redaktor: Simona Iacob).

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 29.11.2019, 11:25
Źródło informacji AGERPRES
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ