Newsletter

MPiT: polskie specjalne strefy ekonomiczne wśród najlepszych na świecie (komunikat)

13.11.2019, 10:32aktualizacja: 13.11.2019, 10:32

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MPiT informuje:

Polskie specjalne strefy ekonomiczne wśród najlepszych na świecie

Według rankingu fDi Magazine (grupa Financial Times) w 2019 r. Katowicka oraz Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna znalazły się w grupie najatrakcyjniejszych stref na świecie (odpowiednio 2. i 8. pozycja). Jest to szczególnie duże wyróżnienie na tle innych krajów naszego kontynentu - z europejskich stref tylko nasze znalazły się w pierwszej dziesiątce.

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna (KSSE) została doceniona za to, że od początku 2018 r. zrealizowano w niej aż 66 nowych projektów oraz przeznaczono 1,14 mld EUR na nowe inwestycje w różnych sektorach (w tym motoryzacyjnym, metalurgicznym, chemicznym, tworzyw sztucznych i przetwórstwa spożywczego). Największymi atutami strefy są korzystne położenie i solidna infrastruktura. Korzysta ona z dwóch autostrad, sieci kolejowej, trzech międzynarodowych lotnisk, portu śródlądowego i terminalu przeładunkowego. Poza tym oferuje wysoko wykwalifikowanych pracowników, przygotowanie gruntów inwestycyjnych oraz dostępność obiektów przemysłowych i biurowych. KSSE została także wyróżniona w następujących kategoriach: nowe inwestycje, udogodnienia dla pracowników, ekspansja, transfer technologii oraz przemysł 4.0.

Łódzką Specjalną Strefę Ekonomiczną doceniono z kolei za inicjatywy, takie jak StartUp Spark 2.0 - akcelerator, Strefę RozwoYou i wdrożenie technologii 5G. W 2018 r. jedna trzecia projektów inwestycyjnych w ŁSSE pochodziła od firm, które już tam działały i chciały rozwijać swoją działalność. Niemiecki Haering, producent części motoryzacyjnych, w tym do Mercedesa, BMW, Audi i Volkswagena, zainwestował w strefie prawie 58 mln EUR i obecnie zatrudnia ponad 2150 pracowników.

Jednocześnie łódzka SSE znalazła się na drugim miejscu w rankingu najlepszych stref dla firm z sektora MŚP. Wskazano tu na dużą powierzchnię magazynową i produkcyjną podzielną na moduły do wykorzystania przez mniejsze firmy. Dodatkowo, ŁSSE jako zagłębie branży AGD, zdobyła nagrodę specjalną w kategorii Appliances. Od początku powstania łódzkiej SEE funkcjonuje tu ponad 20 producentów, w tym Whirlpool, Miele, BSH, a w 2018 r. zainwestował brytyjski Hellyar Plastics. Strefa została także wyróżniona w zakresie dostosowania do 5G, wsparcia startupów, ekspansji, rozwoju umiejętności oraz przemysłu 4.0.

Eksperci z fDi Magazine wyróżnili także Wałbrzyską SSE. W kategorii obsługi dużych podmiotów w Europie uplasowała się ona na drugim miejscu. Ulokowanie korporacji z branży motoryzacyjnej w Wałbrzychu (Toyoty, Mercedes-Benz i Volkswagena) gwarantuje stabilność inwestycji w strefie. Położenie w południowo-zachodniej Polsce daje korzyści w postaci długiej tradycji produkcji przemysłowej w regionie oraz bliskości Niemiec i Czech. Oprócz zwolnień z podatku dochodowego i atrakcyjnych działek inwestycyjnych, WSSE oferuje usługi administracyjne, siłę roboczą, a także wsparcie księgowe oraz dostęp do sieci profesjonalnych dostawców i partnerów. Specjalne strefy ekonomiczne funkcjonują w Polsce od 1994 r. Od 5 września 2018 roku w nowej formule - Polskiej Strefy Inwestycji (PSI). Dzięki powołaniu PSI zwolnienia podatkowe dostępne są na terenie całego kraju. Oznacza to m.in., że łatwiej mogą z nich korzystać MŚP.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Załączniki do komunikatów są dostępne za pośrednictwem nowej Platformy Serwisowej PAP: serwis.pap.com.pl Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

ryb/ robs/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 13.11.2019, 10:32
Źródło informacji MPiT
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii