Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: wiceminister Szynkowski vel Sęk w Poznaniu o perspektywach pojednania na Bałkanach Zachodnich (komunikat)

23.10.2019, 17:44aktualizacja: 23.10.2019, 17:44

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

– Polska wyjątkowo dobrze rozumie wagę pojednania, ale też wie, jak trudny jest to proces – mówił wiceminister Szynkowski vel Sęk podczas debaty na temat kultury pojednania oraz polsko-niemieckich doświadczeń w tym zakresie, która odbyła się w Poznaniu.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Instytut Zachodni oraz Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a jego głównym tematem była perspektywa wykorzystania doświadczeń pojednania polsko-niemieckiego w procesie pojednania narodów regionu Bałkanów Zachodnim. Konferencja była jednym z ostatnich wydarzeń eksperckich polskiego przewodnictwa w pracach Procesu Berlińskiego. Kluczowym elementem Procesu był Szczyt Bałkanów Zachodnich, który miał miejsce w lipcu tego roku w Poznaniu.

W trakcie konferencji eksperci z Polski oraz państw regionu Bałkanów Zachodnich dyskutowali na temat uniwersalnej kultury pojednania oraz tego, w jaki sposób postrzegany jest proces pojednania polsko-niemieckiego i czy może on być pewnym modelem dla regionu Bałkanów Zachodnich. W debacie, obok ekspertów, uczestniczyli studenci UAM.

Wiceminister Szymon Szynkowski vel Sęk wyraził przekonanie, że wiele polskich doświadczeń może być wykorzystanych w regionie Bałkanów Zachodnich. – Polskie przewodnictwo w Procesie Berlińskim oraz szczyt Bałkanów Zachodnich w Poznaniu i towarzyszące mu wydarzenia pozwoliły nam lepiej poznać problemy regionu i zaktywizować nasze relacje z bałkańskim partnerami – ocenił wiceminister spraw zagranicznych.

Wiceminister Szynkowski vel Sęk zaznaczył ponadto, że Polska chce zdecydowanie utrzymać swoje zaangażowanie na Bałkanach oraz poinformował o najważniejszych działaniach, projektach oraz finansowym wsparciu, jakiego Polska udzieliła regionowi w trakcie naszego przewodnictwa w Procesie Berlińskim. – Pojednanie, rozwiązywanie tzw. kwestii trudnych i wsparcie społeczeństwa obywatelskiego w regionie było jednym z najważniejszych priorytetów tego przewodnictwa – przypomniał wiceminister Szynkowski vel Sęk, zwracając także uwagę na konsekwentne wsparcie Polski dla europejskich aspiracji regionu Bałkanów Zachodnich. Podkreślił również, że brak decyzji i oferty dla Macedonii Północnej i Albanii w kwestii akcesji do UE jest w ocenie Polski ogromnym błędem, który może podważyć zaufanie całego regionu do Unii Europejskiej.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ ksi/ wus/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 23.10.2019, 17:44
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ