Newsletter

Barometr Praktyk Płatniczych Atradius: Europę Zachodnią czeka wzrost niewypłacalności

22.10.2019, 11:56aktualizacja: 22.10.2019, 11:56

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

WARSZAWA, 22 października 2019 r. /PRNewswire/ -- O 2,7 proc. wzrośnie niewypłacalność firm w Europie Zachodniej na koniec 2019 roku - wynika z „Barometru Praktyk Płatniczych dla Europy Zachodniej” opublikowanego przez Atradius. Tendencja utrzyma się również w roku 2020, głównie ze względu na czynniki zewnętrzne, m.in. niepewną przyszłość relacji między Wielką Brytanią a Unią Europejską czy konflikt na tle celnym pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami.

„Kończący się rok był trudny dla badanych przedsiębiorców. Wzrost niewypłacalności jest wynikiem m.in. spowolnienia gospodarczego w większości krajów Europy Zachodniej. Niestety, wszystko wskazuje, że z brakiem płynności finansowej firmy będą musiały się mierzyć również w 2020 roku” - podkreśla Paweł Szczepankowski, dyrektor zarządzający Atradius w Polsce.

Jak wynika z opublikowanego przez Atradius raportu „Barometr Praktyk Płatniczych dla Europy Zachodniej”, firmy coraz częściej oferują swoim klientom B2B kredyty kupieckie, aby wspierać popyt wewnętrzny i pozostać konkurencyjnym na innych rynkach.

Badani dostawcy z Europy Zachodniej zadeklarowali, że 60,4 proc. sprzedaży dokonali, udzielając odroczonego terminu płatności (w porównaniu z 41,4 proc. w roku ubiegłym). W Europie Wschodniej jest to 67,2 proc. (rok temu 38,8 proc.), 50,9 proc. w obu Amerykach i 55,5 proc. w Azji Pacyficznej. Trzeba zaznaczyć, że wyniki znacząco różnią się, jeśli chodzi o poszczególne kraje. W Danii respondenci byli najbardziej skłonni do oferowania odroczonych terminów płatności swoim klientom - 75,5 proc. wartości ich sprzedaży odbyło się w oparciu o kredyt kupiecki. We Francji było to zaledwie 44,6 proc.

Średnio prawie 30 proc. faktur wystawionych w sektorze B2B w Europie Zachodniej pozostało niezapłaconych w terminie. Średnią zawyżają: Wielka Brytania, gdzie ten współczynnik sięga 35,1 proc. oraz Grecja - 34,8 proc. Najlepiej sytuacja wygląda w Danii, gdzie jedynie 20,3 proc. faktur zostało opłaconych po terminie.

Jak można było oczekiwać, ze względu na utrzymującą się niepewność co do przyszłych stosunków między Wielką Brytanią a UE oraz związane z tym negatywne perspektywy wypłacalności dla Wielkiej Brytanii i Irlandii, badani w obu krajach udzielali krótszych terminów płatności niż w ubiegłym roku. W Wielkiej Brytanii było to 20 dni (spadek z 24 dni w roku ubiegłym), a w Irlandii 28 dni (spadek z 31 dni w roku ubiegłym).

Ocena zdolności kredytowej nabywców jest najbardziej powszechną praktyką w zakresie zarządzania wierzytelnościami w Europie Zachodniej. Dane z badania pokazują, że respondenci z Grecji (53 proc.) przeprowadzają kontrole wiarygodności kredytowej znacznie częściej niż ci z Europy Zachodniej (35 proc). Przedsiębiorstwa z Europy Zachodniej wysyłają również listy (przypomnienia o zaległych płatnościach), aby ściągać należności z niezapłaconych w terminie faktur. Tę praktykę stosuje 28 proc. respondentów w regionie, przy czym najbardziej aktywni są respondenci z Grecji (średnio 39 proc.). „Przedsiębiorcy w Europie Zachodniej są coraz bardziej świadomi ryzyka, jakie niesie niepewna i niestabilna sytuacja gospodarcza i polityczna, czy globalne konflikty handlowe. Dodatkowo prognozowane spowolnienie powoduje, że decydują się na zabezpieczenie swoich należności, m.in. poprzez ubezpieczenie. Przedsiębiorcy zdają sobie sprawę, że profesjonalne wsparcie jest konieczne w zarządzaniu wierzytelnościami” - podkreśla Paweł Szczepankowski.

Raport „Barometr Praktyk Płatniczych dla Europy Zachodniej” opublikowany przez Atradius w październiku 2019, został przeprowadzony w Austrii, Belgii, Danii, Francji, Niemczech, Grecji, Irlandii, Włoszech, Hiszpanii, Szwecji, Szwajcarii, Holandii i Wielkiej Brytanii.

Pełną wersję raportu „Barometr Praktyk Płatniczych dla Europy Zachodniej” można znaleźć na stronie internetowej https://atradius.pl/.

O Atradius

Atradius Credito y Caucion S.A. de Seguros y Reaseguros Spółka Akcyjna jest częścią jednej z największych na świecie grup oferujących ubezpieczenia należności handlowych oraz usługi zarządzania wierzytelnościami. Międzynarodowe początki Atradius sięgają roku 1925, kiedy to w Holandii powstała firma Nederlansche Credietverzekering Maatchappij (NCM). Obecna struktura firmy jest wynikiem połączenia w 2001 r. struktur NCM i niemieckiego Gerling Credit, które w 2008 r. zostały wzbogacone o kompetencje hiszpańskiego ubezpieczyciela Credito y Caucion. Obecnie Grupa posiada ok.21-procentowy udział w światowym rynku ubezpieczeń kredytu kupieckiego. Jej działalność prowadzona jest w 160 biurach zlokalizowanych w 50 krajach na całym świecie. Atradius zatrudnia obecnie ponad 3,3 tys. osób, generując przychody na poziomie ponad 1,6 mld euro. Oprócz ubezpieczenia należności, firma oferuje również usługi związane z międzynarodową windykacją, które świadczy za pośrednictwem spółki Atradius Collections.

W Polsce Atradius obecny jest od 2004 roku. Firma działa w zakresie ubezpieczenia wierzytelności handlowych klientów korporacyjnych oraz, poprzez Atradius Collections, windykacji. Obecnie firma posiada cztery biura na terenie kraju (w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Jeleniej Górze) oraz wyodrębniony Departament Obsługi Klienta z opiekunem dedykowanym dla każdego klienta.

Firma Atradius oferuje ubezpieczenia kredytu kupieckiego w nowy, innowacyjny sposób - taki, który staje się rozsądną inwestycją, umożliwiającą zwiększenie przychodów, jak również poprawę płynności finansowej oraz wyników przedsiębiorstw i zapewnienie im trwałego, bezpiecznego rozwoju. Obecnie firma oferuje trzy główne produkty ubezpieczeniowe. Polisa Modułowa to produkt umożliwiający zbudowanie indywidualnie dopasowanego ubezpieczenia należności, w kompleksowy sposób zapewniającego ochronę ubezpieczeniową związaną z ryzykiem braku płatności. Ubezpieczenie to przeznaczone jest głównie dla firm mających siedzibę w Polsce. Polisa Globalna natomiast to elastyczne rozwiązanie, dostosowane do specyficznych potrzeb klientów posiadających i rozwijających oddziały w wielu krajach. Ponadto w swojej ofercie Atradius posiada specjalistyczne ubezpieczenia pojedynczych kontraktów (Special Products) i ryzyk politycznych.

Dzięki szerokiej sieci oddziałów na kluczowych rynkach Atradius ma możliwość kompleksowego zapewnienia ochrony finansowej eksportu polskich klientów i oceny ich dłużników z pomocą specjalistów posiadających wiedzę i doświadczenie dotyczące konkretnego rynku, otoczenia prawnego i zachowania kontrahentów za granicą. Co więcej, obsługa polis Atradius odbywa się poprzez globalną platformę internetową - Atrium, umożliwiającą natychmiastowe sprawdzenie dłużnika i przekazanie zleceń ochrony wierzytelności w dowolnym kraju, w którym firma prowadzi działalność.

Więcej informacji znaleźć można na stronie internetowej Grupy - www.atradius.pl.

Logo - https://mma.prnewswire.com/media/712156/Atradius_Logo.jpg

Źródło: Atradius N.V.

KONTAKT:

Łukasz Drywa

Havas PR Warsaw

e-mail: lukasz.drywa@havas.com

tel. +48 (22) 444 0 877

tel. +48 693 150 664

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 22.10.2019, 11:56
Źródło informacji PR Newswire
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ