Newsletter

MPiT zaprasza do świętowania trzech dekad polskiego biznesu (komunikat)

24.09.2019, 12:09aktualizacja: 24.09.2019, 12:09

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MPiT informuje:

Dziś rano w Poznaniu rozpoczęło się Forum Sukcesu Polskiego Biznesu 1989-2019. "To nasz sposób na uczczenie 30-lecia wolnej gospodarki w Polsce. Nasi przedsiębiorcy są bowiem prawdziwymi autorami sukcesu gospodarczego naszego kraju" – mówi minister Jadwiga Emilewicz.

Poznań nie jest przypadkową areną dla przedsięwzięcia honorującego sukces i owoce pracy polskich przedsiębiorców. To właśnie w Wielkopolsce powstało w 1989 roku najwięcej firm, które pomyślnie przeszły ścieżkę rozwoju i dalej pracują dla naszej gospodarki.

30-lecie wolności gospodarczej to moment, w którym gospodarka naszego kraju dojrzała i osiągnęła stabilny pułap rozwoju. Właśnie dlatego to właściwy czas na podsumowanie dorobku polskich przedsiębiorców, przyjrzenie się skali korzystnych przemian gospodarczych na przestrzeni minionych trzech dekad.

– Mało państw na świecie może pochwalić się tak znaczącym awansem ekonomicznym. Od 1989 r. Polska dokonała ogromnego skoku gospodarczego. Dzisiaj wartość polskiego eksportu wynosi 246 mld dolarów, podczas gdy w 1990 r. było to niecałe 35 mld dolarów. Nasze PKB per capita w 1990 r. wynosił 1630 dolarów, podczas gdy w 2017 r. osiągnął już 14 470 dolarów. Jest to ponad ośmiokrotny wzrost – zaznaczyła inicjatorka przedsięwzięcia, minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Forum Sukcesu Polskiego Biznesu to także inicjatywa ukierunkowana na debatę o przyszłości polskiej gospodarki, przed którą nie brakuje wyzwań i przełomowych szans rozwojowych. W tym kontekście uczestnicy Forum przyjrzą się takim zagadnieniom jak cyfrowa ekspansja eksportu, wyzwania związane z brexitem czy doskonalenie ekosystemu dla startupów.

– Polska od wejścia już blisko 30 lat temu na drogę transformacji gospodarczej z roku na rok umacnia swoją pozycję w globalnym systemie ekonomicznym, coraz szybciej nadrabiając zaległości rozwojowe wobec największych gospodarek świata. Dziś nie zadajemy sobie zatem pytań o to, czy możemy dorównać najlepiej rozwiniętym gospodarkom na świecie, ale sami wyznaczamy sobie nowe ambitne cele – awans Polski do grona najbardziej innowacyjnych gospodarek – powiedziała minister Emilewicz.

Bilans polskich firm, które powstały właśnie w roku rozpoczęcia transformacji, przedstawia raport "Pionierzy Polskiej Przedsiębiorczości 1989" (https://www.gov.pl/web/przedsiebiorczosc-technologia/pionierzy-polskiej-przedsiebiorczosci) – opracowany przez Fundację Firmy Rodzinne. Podczas Forum raportowi poświęcony będzie specjalny panel. Jego wydźwięk jest bardzo pozytywny. Wynika z niego, że spośród blisko 26 tys. przedsiębiorstw założonych w 1989 r. do dziś działa ponad 15 tys., czyli blisko 60 proc.

„To niesamowite, jaka siła i determinacja tkwi w założycielach tych firm. Pamiętam wysiłek i entuzjazm pierwszych przedsiębiorców. Nic nie było problemem i wszelkie przeciwności były do pokonania. Raport pokazuje silne korzenie naszej przedsiębiorczości” – podkreśla Katarzyna Gierczak-Grupińska, prezes Fundacji Firmy Rodzinne.

Kolejny temat, o którym będzie mowa podczas Forum, to potencjał naszego eksportu. Raport na ten temat pt. "Cyfrowy eksport – szanse i perspektywy dla polskich przedsiębiorstw" (https://www.gov.pl/web/przedsiebiorczosc-technologia/cyfrowy-eksport---szanse-i-perspektywy-dla-polskich-przedsiebiorstw) przygotowała – na zlecenie MPiT - firma doradcza PwC we współpracy z Google. Wnioski, które z niego płyną, wskazują na to, że samo zniwelowanie barier utrudniających rozwój e-eksportu mogłoby w długiej perspektywie zwiększyć udział takich firm wśród ogółu przedsiębiorstw do 16 proc. Tym samym wartość polskiego e-eksportu zwiększyłaby się o 400 proc., osiągając ok. 110 mld zł. Obecnie jedynie ok. 4 proc. polskich firm prowadzi sprzedaż internetową produktów i usług do innych krajów, przy średniej unijnej na poziomie 7 proc.

– Firmy dostrzegają szanse i potencjał dla rozwoju przedsiębiorstwa, jakie niesie za sobą ekspansja zagraniczna i co ciekawe, wykazują większy optymizm w kwestii perspektyw rozwoju e-eksportu niż eksportu tradycyjnego – zaznacza Agnieszka Gajewska, partner w PwC.

Forum będzie też okazją do zaszczepienia apetytu na przedsiębiorczość wśród młodego pokolenia. Podczas specjalnej lekcji przedsiębiorczości licealiści dowiedzą się, jak założyć firmę i z czym się wiąże prowadzenie własnego biznesu. "Zdajemy sobie sprawę z potrzeby wzmacniania nowych kompetencji na jak najwcześniejszym etapie edukacji. Nie ma lepszej inwestycji niż nasze dzieci. To one będą decydować o rozwoju Polski w następnych dekadach" - zaznaczyła minister Emilewicz.

Zwieńczeniem Forum będzie uroczysta Gala wręczenia nagród Ministra Przedsiębiorczości i Technologii – "Przedsiębiorca Transformacji" przyznawana w ośmiu kategoriach wskazujących kluczowe dla sukcesu obszary działania polskich firm:

1) Globalny Gracz,

2) Lider wzrostu,

3) Technologiczny rewolucjonista,

4) Osobowość biznesu,

5) Biznes z wizją,

6) Międzynarodowy lodołamacz,

7) Przyjaciel polskiej gospodarki,

8) Millenialsi transformacji.

Główni aktorzy transformacji – przedsiębiorcy – będą podczas Forum prezentować publiczności swoje produkty i usługi.

– Czuwamy i będziemy czuwać nad korzystną dla polskiej gospodarki legislacją, rozwiązaniami wspierającymi innowacje w przedsiębiorstwach oraz inwestycjami, które są niezbędne w naszej opinii do wytwarzania przewag konkurencyjnych. Zachęcamy do tego, aby jeśli ktoś chce prowadzić przedsiębiorstwo, robił to w bezpiecznych i stabilnych warunkach właśnie w Polsce. Jestem więc przekonana, że podzielą Państwo ze mną pogląd, że to czyny, a nie słowa są najlepszym sposobem na upamiętnienie 30-lecie polskiej wolności gospodarczej – konkluduje szefowa MPiT.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mgost/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 24.09.2019, 12:09
Źródło informacji MPiT
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ