Newsletter

MSZ: wizyta wiceministra Marcina Przydacza w Rwandzie, Kenii i Tanzanii (komunikat)

21.09.2019, 10:51aktualizacja: 21.09.2019, 10:51

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Wizyta wiceministra Marcina Przydacza w Rwandzie, Kenii i Tanzanii (komunikat)

- MSZ informuje:

Intensyfikacja relacji gospodarczych oraz współpracy rozwojowej Polski i państw Afryki Wschodniej stanowiły główne tematy rozmów wiceministra Marcina Przydacza z przedstawicielami resortów spraw zagranicznych oraz gospodarki podczas wizyty w Rwandzie, Kenii i Tanzanii w dniach 15-21 września br.

Polska, będąca największym w regionie Europy Centralnej partnerem gospodarczym tych państw i krajem o bardzo dobrych wskaźnikach ekonomicznych jest postrzegana jako potencjalny ważny promotor interesów państw afrykańskich w Unii Europejskiej. – Afryka Wschodnia staje się coraz bardziej perspektywicznym rynkiem dla polskich produktów i technologii – podkreślił wiceminister Przydacz otwierając polsko-kenijskie forum biznesu w Nairobi z udziałem ponad 100 przedsiębiorców.

Wśród omawianych podczas wizyty zagadnień była również kwestia realizacji wspólnych projektów w ramach współpracy regionalnej i na forach międzynarodowych, w tym ONZ. Minister spraw zagranicznych Tanzanii Palamgamba Kabudi zadeklarował przy tej okazji poparcie dla kandydatury Polski w wyborach do Rady Praw Człowieka ONZ na lata 2020 - 2022.

Istotnym aspektem wizyty wiceministra Przydacza w Afryce Wschodniej była ponadto współpraca rozwojowa. Wiceminister wziął udział w inauguracji polsko-tanzańskiego seminarium poświęconego współpracy na rzecz rozwoju technologii sektora wodnego, w którym uczestniczyli również przedstawiciele środowisk biznesowych i eksperckich obydwu krajów. Celem wspólnych działań jest identyfikacja, we współpracy z OECD, potencjalnych projektów zarządzania zasobami wodnymi, w ramach których można wdrażać polskie technologie.

Przykładem zaangażowania Polski w sprawy pomocy rozwojowej jest także szkoła dla niewidomych dzieci w Kibeho (Rwanda), prowadzona od 10 lat przez zgromadzenie Sióstr Franciszkanek, która jest największym projektem edukacyjnym Polskiej Pomocy skierowanym do osób niepełnosprawnych. Z kolei w Kenii na wielką skalę realizowany jest projekt rozbudowy struktur straży pożarnej – zajmuje się tym Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej. W ramach tego projektu, ze środków Polskiej Pomocy przeszkolonych i wyposażonych zostało już 45 proc. kenijskich strażaków. Dzięki funduszom pomocy rozwojowej udzielane jest także wsparcie dla polskich przedsiębiorców.

Wizyta wiceministra Przydacza w krajach Afryki Wschodniej stanowiła również okazję do spotkań z Polonią, w tym z licznie reprezentowanym w Afryce środowiskiem akademickim oraz misjonarzami.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ pad/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 21.09.2019, 10:51
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ