Newsletter

Nauka i technologie

Medycyna przyszłości: w które technologie warto inwestować

13.09.2019, 18:06aktualizacja: 13.09.2019, 18:06

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Adam Broncel (Fot. Paweł Ławreszuk, zdjęcie udostępnione ze zbiorów Urzędu Miasta Łodzi)
Adam Broncel (Fot. Paweł Ławreszuk, zdjęcie udostępnione ze zbiorów Urzędu Miasta Łodzi)
Wielu naukowców oraz inwestorów działających w branży life science zastanawia się, jakie będą najważniejsze kierunki rozwoju biotechnologii i medycyny w ciągu najbliższych 10-20 lat. Już wkrótce, w dniach 24-25 września, w czasie pierwszej międzynarodowej konferencji branży biomedycznej w Łodzi, uznani eksperci spróbują odpowiedzieć na to pytanie.

„Jest wiele obszarów w medycynie i biotechnologii, które czeka dynamiczny wzrost. Ogromny potencjał rozwoju mają przed sobą m.in. projekty z dziedziny cybersecurity (zabezpieczanie urządzeń i danych medycznych), nanotechnologii (zwłaszcza rozwój nanorobotów), diagnostyki medycznej (innowacyjne urządzenia i technologie do wykrywania chorób), jak również farmaceutyki (opracowywanie i testowanie nowych leków lub ich poszczególnych cząsteczek)” – ocenia Adam Broncel, partner zarządzający Funduszu Venture Capital Biomed Innovations, który jest jednym z głównych organizatorów konferencji EU-MED Summit 2019 w Łodzi.

W czasie tego wydarzenia, po raz pierwszy nie tylko w Polsce, ale i w tej części Europy, w jednym miejscu spotkają się przedstawiciele wszystkich istotnych dziedzin branży life science. Będą to z jednej strony naukowcy i eksperci nauk klinicznych oraz technicznych, a z drugiej specjaliści związani z częścią biznesową life science, czyli m.in. rozwojem i finansowaniem nowych projektów czy też ochroną własności intelektualnej.

Organizatorzy EU-MED Summit 2019 podkreślają, że impreza ta adresowana jest przede wszystkim do innowacyjnych polskich start-upów, które mają potencjał i możliwości rozwoju na globalnym rynku, a także do inwestorów z kraju i zagranicy (m.in. funduszy venture capital i aniołów biznesu).

Perspektywy komercjalizacji rozwijanych w Polsce projektów biomedycznych na światowych rynkach, na bazie bogatych doświadczeń własnych i licznych historii sukcesu, przybliżą uczestnikom konferencji m.in. liderzy tej branży z Izraela. Na imprezie będzie można spotkać np. przedstawicieli Grupy Shizim, która należy do wiodących inkubatorów i akceleratorów technologii medycznych w Izraelu.

„Izrael nie bez powodu nazywany jest „Start-up Nation”. To kraj, który jest dziś obok USA światowym liderem w rozwijaniu i finansowaniu start-upów z dziedziny nowych technologii, w tym także biotechnologii i medycyny” – podkreśla Adam Broncel, który nie ukrywa, że konferencja EU-MED Summit w Łodzi wzorowana jest na podobnych wydarzeniach organizowanych od lat w Izraelu.

W tym kontekście warto dodać, że w Łodzi od lat rozwijane są innowacyjne projekty z branży life science, które trafiły do tego miasta właśnie dzięki współpracy z Izraelczykami. Nazwa jednego z nich to CogniGuard – projekt związany z leczeniem choroby Alzheimera. Inny przykład to StimuLep – projekt związany z leczeniem lekoopornych padaczek.

W obydwu przypadkach projekty zainicjowane zostały w Izraelu, lecz później zostały przetransferowane do Polski (do spółek zarejestrowanych i działających na terenie Łodzi). Obecnie ich rozwój przebiega w całości w Polsce, we współpracy z łódzkimi uczelniami medycznymi i politechnicznymi, ale także podmiotami z innych miast naszego kraju. Mało kto wie o tym, że w ramach jednego z tych projektów został opracowany prototyp stymulatora mózgu.

„Polska jest bardzo atrakcyjnym miejscem dla rozwoju tego typu projektów. Dysponujemy doskonałymi kadrami naukowo-badawczymi i medycznymi, a także nowoczesnym zapleczem wraz ze światowej klasy laboratoriami. Wsparciem są również dostępne fundusze unijne dla projektów B+R. To wszystko w połączeniu z konkurencyjnymi, bo 2-3 razy niższymi niż w krajach zachodnich, kosztami pracy wysoko wykwalifikowanych kadr naprawdę warto zagospodarować” – mówi Adam Broncel, który we współpracy z władzami Łodzi i działającym już tam Bionanoparkiem, chce uczynić z tego miasta stolicę branży life science w Polsce.

Kolejnym, bardzo ważnym krokiem w realizacji tego planu ma być właśnie konferencja EU-MED Summit 2019.

„Nasze podejście jest wielokierunkowe. Chcemy z jednej strony przyciągać i wspierać w rozwoju ciekawe start-upy z Polski, ale z drugiej też pozyskiwać innowacyjne projekty zza granicy, aby rozwijać je potem w Polsce i komercjalizować na rynkach światowych. Najpierw musimy jednak pokazać inwestorom zagranicznym, że projekty rozwijane w Polsce są najwyższej klasy światowej, takiej samej jak te z Japonii, Niemiec czy Izraela. Myślę, że jest tylko kwestią czasu, kiedy jeden z naszych projektów odniesie pierwszy, globalny sukces. Byłoby nim np. wejście na nowojorski NASDAQ” – ocenia Adam Broncel.

Warto dodać, że reprezentowany przez niego fundusz inwestycyjny (Biomed Innovations VC), specjalizujący się w rozwijaniu projektów z branży life science, ma siedzibę właśnie w Łodzi. Fundusz powstał w 2019 r. i dysponuje kapitałem o wartości powyżej 70 mln zł. Jego inwestorami są zarówno podmioty polskie (głównie Polski Fundusz Rozwoju), jak i zagraniczne (m.in. ze Stanów Zjednoczonych).

Choć plany funduszu Biomed Innovations VC są bardzo ambitne, to jednak nie chce on zdominować rynku start-upów biotechnologicznych w Polsce.

„Cieszymy się, gdy zyskujemy współinwestorów, bo zmniejszamy wtedy nasze ryzyko. Projekty medyczne wymagają naprawdę dużych nakładów kapitałowych, czasu i cierpliwości. Dlatego każdy nowy inwestor jest mile widziany. W tym obszarze nie ma konkurencyjności, lecz raczej synergia” – konkluduje Adam Broncel.

Szczegółowe informacje na temat konferencji EU-MED Summit 2019, która odbędzie się w dniach 24-25 września w Łodzi, można znaleźć na stronie: https://eu-med.kenes.com.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 13.09.2019, 18:06
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ