Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MKiDN: Pamiętaj. 23 sierpnia Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych (komunikat)

22.08.2019, 15:48aktualizacja: 22.08.2019, 15:48

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MKiDN informuje:

23 sierpnia, w 80. rocznicę paktu między Trzecią Rzeszą a Związkiem Sowieckim, obchodzimy Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych. Kampania społeczna organizowana tego dnia przez Europejską Sieć Pamięć i Solidarność "Pamiętaj. 23 sierpnia" polega na przybliżeniu historii osób, które zostały pokrzywdzone przez systemy totalitarne – komunizm czy nazizm. Do akcji można się włączyć poprzez założenie okolicznościowej przypinki lub ustawienie specjalnej nakładki na Facebooku.

23 sierpnia mija 80 lat od podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow – układu między nazistowskimi Niemcami i Związkiem Sowieckim, który otworzył drogę do drugiej wojny światowej i jej następstw – od masowych wysiedleń, przez niewolniczą pracę i zbrodnie wojenne, aż po Holokaust i czystki etniczne. Aby przybliżyć i wyjaśnić znaczenie tych wydarzeń, a przede wszystkim – okazać szacunek tym, którzy doświadczyli bólu i cierpienia – Europejska Sieć Pamięć i Solidarność jak co roku włącza się w obchody Europejskiego Dnia Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych poprzez kampanię społeczną „Pamiętaj. 23 sierpnia”.

Tragiczne losy ofiar nazizmu i komunizmu

W ramach kampanii społecznej przypominane są losy osób, które doznały przemocy i prześladowań dokonywanych w imieniu systemów totalitarnych w Europie. W tym roku zaprezentowana zostanie historia Juliany Zarchi, Litwinki niemiecko-żydowskiego pochodzenia, której życie na zawsze naznaczyły dwa reżimy: nazistowski i sowiecki. Spot z jej udziałem zostanie zaprezentowany on-line i w kilku telewizjach publicznych w Europie po raz pierwszy 23 sierpnia. Dołączy w ten sposób do nagrań ukazujących losy Żydówki Mali Zimetbaum i Polaka Edka Galińskiego, pary zakochanych, którzy poznali się w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau oraz Pétera Mansfelda – najmłodszej ofiary represji po rewolucji węgierskiej z 1956 r.

Dołącz do akcji

Każdy, kto chciałby tego dnia upamiętnić ofiary systemów totalitarnych, może to uczynić, przypinając specjalny znaczek z czarną wstążką i datą 23 sierpnia, przygotowany przez Europejską Sieć Pamięć i Solidarność (ESPS). Gest ten ma być wyrazem pamięci o milionach ofiar reżimów totalitarnych, przede wszystkim więźniach obozów koncentracyjnych, zagłady i pracy, sowieckich gułagów czy stalinowskich katowni. Istnieje możliwość zamówienia przypinek drogą e-mailową, pisząc na adres e-mail: office@enrs.eu lub odwiedzając jedno z miejsc wskazanych na stronie: https://enrs.eu/august23. Istnieje także elektroniczna wersja pod postacią nakładki na zdjęcie profilowe na Facebooku; można ją znaleźć na fanpage'u Sieci: www.facebook.com/enrs.eu lub korzystając z linku: bit.ly/23august-fb-frame.

Zarówno spoty, jak i przypinki obecne będą również podczas konferencji „Pakt dla Wojny” w Gdańsku organizowanej przez Muzeum II Wojny Światowej we współpracy z Europejską Siecią Pamięć i Solidarność oraz w ramach oficjalnych unijnych obchodów Europejskiego Dnia Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych, które w tym roku odbywają się w Warszawie.

Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych

Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych został proklamowany przez Parlament Europejski w 2008 r. Uroczyste obchody tego dnia zostały po raz pierwszy zorganizowane w 2011 r. w Warszawie. Podpisano wówczas „Deklarację Warszawską”, której sygnatariusze zwrócili uwagę na konieczność podtrzymywania w pamięci Europejczyków zbrodniczych konsekwencji działań reżimów totalitarnych i wezwali Unię Europejską do badania oraz gromadzenia dokumentacji związanej z tymi zbrodniami.

Europejska Sieć Pamięć i Solidarność

Europejska Sieć Pamięć i Solidarność (ENRS) jest międzynarodowym przedsięwzięciem, które ma na celu badanie, dokumentowanie oraz upowszechnianie wiedzy na temat historii Europy XX wieku i sposobów jej upamiętniania, ze szczególnym uwzględnieniem okresu dyktatur, wojen i społecznego sprzeciwu wobec zniewolenia. Członkami Sieci są: Niemcy, Polska, Słowacja, Węgry oraz Rumunia. Status obserwatora mają Austria, Łotwa, Czechy i Albania.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ plp/ wus/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 22.08.2019, 15:48
Źródło informacji MKiDN
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ