Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: debata Rady Bezpieczeństwa ONZ nt. wyzwań dla pokoju i bezpieczeństwa w regionie Bliskiego Wschodu (komunikat)

21.08.2019, 09:38aktualizacja: 21.08.2019, 09:38

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

- Problemy na Bliskim Wschodzie mają konsekwencje polityczne, gospodarcze i społeczne w wymiarze globalnym – podkreślił minister Jacek Czaputowicz w swoim wystąpieniu podczas organizowanej w ramach przewodnictwa Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ debaty nt. wyzwań dla pokoju i bezpieczeństwa w regionie Bliskiego Wschodu.

Celem debaty było omówienie źródeł konfliktów w regionie, bieżącej dynamiki wydarzeń oraz możliwych rozwiązań sytuacji kryzysowych. Wydarzenie stanowi kontynuację aktywnego zaangażowania Polski na forum Rady w dyskusję dot. poprawy sytuacji w regionie. Bliski W debacie udział wzięli m.in. sekretarz stanu USA Michael Pompeo, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Niemiec Andreas Michaelis i szefowa gabinetu sekretarza generalnego ONZ Maria Luiza Ribeiro Viotti.

W trakcie swojego wystąpienia minister Czaputowicz zwrócił szczególną uwagę na zagrożenia w postaci terroryzmu i proliferacji broni masowego rażenia i środków jej przenoszenia, a także wskazał na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni oraz zabezpieczenia morskich i powietrznych szlaków komunikacyjnych. - Naszą wspólną odpowiedzialnością i moralnym obowiązkiem jest znalezienie sposobu na przywrócenie pokoju i stabilności w tym regionie - podkreślił minister dodając, że Rada Bezpieczeństwa ONZ powinna aktywnie wspierać inicjatywy wszystkich tych, którzy chcą w zgodzie z prawem międzynarodowym przeciwdziałać agresywnym działaniom na Bliskim Wschodzie.

Minister Czaputowicz wyraził także przekonanie, że rozwiązanie problemów na Bliskim Wschodzie wymaga wielostronnego podejścia. W tym kontekście przypomniał o zorganizowanym w lutym br. w Warszawie przez Polskę i USA spotkaniu ministerialnym poświęconym budowaniu pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Zainicjowany w wyniku spotkania tzw. Proces Warszawski będzie kontynuowany poprzez współpracę państw w ramach siedmiu grup roboczych, które zajmą się zagadnieniami zdefiniowanymi w Warszawie. - Ufamy, że Proces Warszawski przyczyni się do rozwiązania wieloaspektowych problemów na Bliskim Wschodzie oraz zapewni większą stabilność w regionie i poza nim - zaznaczył minister.

Minister Podkreślił jednocześnie, że kluczem do rozwiązania problemów społecznych i uwolnienia potencjału gospodarczego regionu jest promowanie przedsiębiorczości, wzmocnienie dobrego rządzenia, zwalczanie korupcji i zapewnienie dostępu do edukacji.

Sekretarz stanu USA Michael Pompeo również poświecił obszerny fragment swojego wystąpienia na forum Rady zainicjowanemu przez Polskę i USA Procesowi Warszawskiemu, który określił jako jedną z najważniejszych inicjatyw polityki zagranicznej administracji prezydenta Donalda Trumpa, ukierunkowanych na zapewnienie pokoju i bezpieczeństwa w regionie Bliskiego Wschodu.

Rada Bezpieczeństwa przyjęła także, wypracowane z inicjatywy Polski, oświadczenie przewodniczącego ws. wzmacniania poszanowania międzynarodowego prawa humanitarnego. W dokumencie m.in. podkreślono znaczenie konwencji genewskich z 12 sierpnia 1949 r. dla ochrony osób dotkniętych skutkami konfliktów zbrojnych oraz potrzebę promowania i poszanowania zasad międzynarodowego prawa humanitarnego.

Przy okazji debaty w Radzie Bezpieczeństwa minister Jacek Czaputowicz odbył rozmowę z sekretarzem stanu USA Michaelem Pompeo, która dotyczyła sytuacji na Bliskim Wschodzie, Procesu Warszawskiego oraz zbliżającej się wizyty prezydenta Donalda Trumpa w Polsce w związku z uroczystościami upamiętniającymi 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

W trakcie pobytu w Nowym Jorku minister Czaputowicz obejrzał także wystawę w siedzibie ONZ przygotowaną przez Instytut Pileckiego oraz Stałe Przedstawicielstwo RP, poświęconą Rafałowi Lemkinowi - prawnikowi, twórcy pojęcia „ludobójstwo”, inicjatorowi i autorowi Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mgost/ krap/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 21.08.2019, 09:38
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ