Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: wizyta wiceministra Marcina Przydacza na Białorusi (komunikat)

15.07.2019, 21:53aktualizacja: 15.07.2019, 21:53

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

Podsekretarz stanu w MSZ Marcin Przydacz zakończył trzydniową wizytę na Białorusi, podczas której odbył spotkanie z wiceministrem spraw zagranicznych białoruskiego MSZ oraz szereg konsultacji z przedstawicielami samorządu lokalnego z regionu Lidy, Grodna i Pińska. Spotkał się także z członkami organizacji partnerskich uczestniczących w realizacji projektów rozwojowych finansowanych przez polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, jak również z Polakami na Białorusi i przedstawicielami Kościoła Katolickiego.

Podczas spotkania z wiceministrem białoruskiego MSZ podsumowano ostatnie miesiące w relacjach polsko-białoruskich oraz nakreślono dalsze plany współpracy. "Nie ustajemy w dialogu ze stroną białoruską jeśli chodzi o nauczanie języka polskiego w Grodnie i Wołkowysku. Chcielibyśmy, aby wszyscy chętni mogli się uczyć polskiego na kursach prowadzonych przez szkoły społeczne" – mówił wiceminister Przydacz. Aktualne warunki rozwoju oświaty dla mniejszości polskiej były również jednym z głównych tematów spotkań z przedstawicielami Związku Polaków na Białorusi, Polskiej Macierzy Szkolnej oraz dyrekcją polskich szkół w Lidzie i Pińsku.

Wiceminister Przydacz spotkał się także ze składającym w Mińsku wizytę Georgem Kentem, zastępcą asystenta sekretarza stanu USA odpowiedzialnym za politykę wschodnią.

W trakcie wizyty wiceminister Przydacz zapoznał się z postępami w realizacji projektów współfinansowanych przez Polską pomoc, w tym projektem szlaku rowerowego August Velo na trasie Rudawa-Lesnaja-Grodno, który w bliskiej przyszłości stanie się przedłużeniem szlaku Green Velo, łącząc tym samym Polskę z Grodnem. Wiceminister Przydacz odwiedził także wspierany przez Polską pomoc ośrodek edukacyjny w Mołotkowiczach, gdzie uczy się ponad 150 niepełnosprawnych dzieci pochodzących głównie z biednych rodzin wymagających społecznego wsparcia. Placówka oświatowa, wykorzystując odpowiednie narzędzia edukacyjne, stara się przygotować swoich podopiecznych do przyszłego, samodzielnego życia i wykonywania pracy zawodowej.

Polska delegacja uczestniczyła także w podpisaniu umowy na realizację projektu zwiększającego bezpieczeństwo i integrację społeczną z Centrum Szkoleniowym Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych w Lidzie, w którym prowadzone są szkolenia promujące kulturę bezpieczeństwa.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ emi/ mark/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 15.07.2019, 21:53
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ