Newsletter

Projekt zmian w KPC zniszczy zadłużonych konsumentów? Eksperci biją na alarm!

24.06.2019, 16:00aktualizacja: 24.06.2019, 16:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

 Kodeks postępowania cywilnego
Kodeks postępowania cywilnego
<a href="https://www.eurolege.pl">Fundacja Pomocy Zadłużonym EUROLEGE</a> dokonała głębokiej analizy zmian, jakie na wniosek Ministerstwa Sprawiedliwości mogą niebawem zostać wprowadzone w kodeksie postępowania cywilnego. Okazuje się, że znaczna ich część bije w interesy zadłużonych konsumentów, jednocześnie stawiając na uprzywilejowanej pozycji podmioty branży finansowej! W szczególności banki, firmy pożyczkowe i firmy windykacyjne skorzystają na nowelizacji przepisów. Jak to możliwe?

Oto zmiany na niekorzyść konsumentów:

1) Konsument pozwany do e-sądu w przypadku umorzenia postępowania na skutek złożenia sprzeciwu nie odzyska kosztów procesu jakie wyłoży z góry na pomoc prawnika, np. adwokata, radcy prawnego. Powód nie będzie musiał zwracać poniesionych przez pozwanego kosztów procesu.

2) Nakazy zapłaty wydane w e-sądzie nie będą doręczane przez komornika, ale nadal przez pocztę na adres w rejestrze PESEL. Jeżeli będzie nieaktualny to i tak nakaz zapłaty będzie skutecznie doręczony. Może to uniemożliwić w przyszłości wznawianie postępowań EPU.

3) Wniosek o uzasadnienie wyroku/postanowienia/zarządzenia będzie kosztował 100 zł, a teraz jest darmowy. Zadłużonych konsumentów często nie stać na taki wydatek.

4) Wprowadzono postępowanie przygotowawcze. Tylko powód może złożyć wniosek o jego przeprowadzenie bez swojej obecności. Pozwany ma obowiązek stawić się na takim postępowaniu, o ile nie ma odpowiedniego usprawiedliwienia. Jak się nie stawi, to nawet jeśli wygra proces, może zostać obciążony kosztami tego postępowania.

5) Konsument, który nie stawi się na rozprawie w obawie, że np. uzna w ten sposób roszczenie, może zostać obciążony kosztami postępowania nawet w przypadku wygranej.

6) Jeżeli pełnomocnik pozwanego pomyli się i wniesie opłatę sądową od środka zaskarżenia np. od apelacji w za małej kwocie, to konsument będzie musiał dopłacić różnicę oraz wpłacić tą opłatę drugi raz w pełnej wysokości. Zapłaci dwa razy za to samo. Rygor ten nie dotyczy opłaty od pozwu wnoszonej przez powoda. Konsumenci w przeciwieństwie do podmiotów branży finansowej nie mają pieniędzy często nawet na podstawowe opłaty.

7) Od zasądzonych kosztów procesu niezapłaconych w terminie będą należne odsetki. Koszty procesu spłacane są zazwyczaj na samym końcu. Podmioty branży finansowej, dysponując dużym kapitałem spłacają takie koszty natychmiast. Pozwany konsument zazwyczaj spłaca takie koszty po kilku miesiącach, a nawet latach.

8) W toku postępowania przygotowawczego przewodniczący będzie mógł poinformować strony o prawdopodobnym wyniku sprawy. W ten sposób złamana zostaje fundamentalna zasada, że sąd nie ujawnia swojego poglądu do czasu wyroku.

9) W przypadku oddalenia wniosku powoda o nadanie klauzuli wykonalności może on złożyć pozew o ustalenie, że roszczenie nie jest przedawnione. Pozwany nie ma uprawnienia do złożenia pozwu o ustalenie, że roszczenie jest przedawnione.

Wprowadzane zmiany są aktualnie w cieniu zmian przepisów karnych. Nie uzyskały zasadniczo rozgłosu medialnego choć faktycznie wpływać będą na większą część społeczeństwa, pogarszając sytuację wielu milionów polskich rodzin i polepszając sytuację banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych.

Projekt został już zaakceptowany przez Sejm na posiedzeniu nr 82 w dniu 13 czerwca 2019 roku. Aktualnie znajduje się w Senacie i czeka na głosowanie. Później już tylko podpis prezydenta, publikacja w dzienniku ustaw i niekorzystne dla przeciętnego obywatela przepisy wejdą w życie.

Fundacja EUROLEGE, która na co dzień udziela pomocy prawnej osobom pozwanym o zapłatę przez instytucje, przygląda się tym zmianom z dużym zaniepokojeniem. Wprowadzone zmiany mogą uniemożliwić podjęcie skutecznej obrony osobom pozwanym o zapłatę i doprowadzić wiele milionów gospodarstw domowych na skraj bankructwa.

KONTAKT:

www.eurolege.pl

e-mail: kontakt@eurolege.pl

Kontakt dla mediów:

tel. kom. +48 579 062 133

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 24.06.2019, 16:00
Źródło informacji Fundacja Pomocy Zadłużonym EUROLEGE
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ