Newsletter

MSZ: Wiceminister Marcin Przydacz na konferencji o współpracy w regionie Morza Czarnego (komunikat)

18.06.2019, 16:51aktualizacja: 18.06.2019, 16:51

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

Promocja współpracy gospodarczej w regionie Morza Czarnego, rozwój korytarzy transportowych i wspólne działania na rzecz ochrony środowiska były głównymi tematami konferencji na temat współpracy Unii Europejskiej i Organizacji Współpracy Gospodarczej Państw Morza Czarnego (BSEC), która odbyła się w Brukseli.

W obradach wzięli udział sekretarz generalny organizacji, przedstawiciele instytucji unijnych a także wicepremier Serbii, ministrowie spraw zagranicznych Rumunii, Bułgarii, Grecji, Malty a także wiceszefowie dyplomacji Polski, Turcji, Węgier i Azerbejdżanu.

W swoim wystąpieniu wiceminister Przydacz zwrócił uwagę na możliwości, jakie stwarza dla polskiej gospodarki wzmocnienie współpracy gospodarczej między Unią i państwami BSEC w regionie Morza Czarnego. Wskazał także na wagę współpracy w dziedzinie transportu, szczególnie w wymiarze rozbudowy nowych połączeń między Europą i Azją. "Sukces przyszłej współpracy w formacie UE-BSEC zależy od realizacji konkretnych projektów opartych na wspólnie uzgodnionych i przyjętych priorytetach" - powiedział wiceszef polskiej dyplomacji. Spotkanie było także okazją do rozmów na temat projektów infrastrukturalnych realizowanych w ramach inicjatywy Trójmorza. Szczególne miejsce zajmuje wśród nich Via Carpatia.

Przy okazji wizyty w Brukseli wiceminister Przydacz spotkał się ponadto z dyrektorem zarządzającym Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych ds. Europy, Azji Centralnej i OBWE Thomasem Mayr-Hartingiem oraz Oliverem Rentschlerem - doradca Wysokiej Przedstawiciel F. Mogherini. Głównym tematem rozmów były bieżące wyzwania w polityce wschodniej Unii Europejskiej.

Organizacja Czarnomorskiej Współpracy Gospodarczej powstała w 1992 r. Jej członkami są: Albania, Armenia, Azerbejdżan, Bułgaria, Grecja, Gruzja, Mołdowa, Rumunia, Rosja, Serbia, Turcja oraz Ukraina. Obecnie przewodnictwo w BSEC sprawuje Bułgaria. Polska uzyskała status obserwatora przy organizacji w 1992 r.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ dma/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 18.06.2019, 16:51
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ