Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MKiDN: Kultura inspirująca - ruszył nowy program MKiDN (komunikat)

14.06.2019, 17:55aktualizacja: 14.06.2019, 17:55

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MKiDN informuje:

Można już składać wnioski do nowego programu realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kultura inspirująca. Jego celem jest m.in. budowanie wizerunku Polski jako państwa nowoczesnego, otwartego na międzykulturowy dialog oraz świadomego swojego wielowiekowego dziedzictwa. Do programu mogą aplikować instytucje podległe i nadzorowane przez MKiDN. Program ma być dla nich szansą na nawiązanie kontaktów zagranicznych i wzmocnienie dotychczas wypracowanych relacji. Termin na składanie wniosków mija z końcem lipca br.

Dla kogo?

Program Kultura inspirująca przeznaczony jest dla instytucji podległych i nadzorowanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, których działalność finansowana jest w ramach rozdziału 921 – Kultura i ochrona dziedzictwa narodowego. Stanowi on jeden z fundamentów zintegrowanego systemu promocji kultury polskiej za granicą, projektu strategicznego, realizowanego w ramach rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju i koordynowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, we współpracy z Ministrem Spraw Zagranicznych.

Na jakie projekty?

Dofinansowanie w ramach programu Kultura inspirująca można otrzymać na realizację następujących zadań:- projekt promujący polską kulturę, skierowany do odbiorcy zagranicznego i realizowany poza granicami RP

- pobyt zagraniczny pracowników polskich instytucji kultury w instytucjach partnerskich

- wizyty studyjne - przyjęcie zagranicznych gości przez polskie instytucje kultury lub grupy instytucji mające na celu rozwój współpracy oraz realizację wspólnych projektów

Miejsca realizacji projektu

Podczas oceny wniosków istotne znaczenie będzie miało miejsce realizacji projektu. Zadania realizowane na terenie wymienionych poniżej obszarów geograficznych będą traktowane priorytetowo:

- Europa

- Państwa Kaukazu Południowego (Gruzja, Azerbejdżan, Armenia)

- Azja Wschodnia (Japonia, Chiny, Republika Korei, Wietnam)

- kraje istotne w kształtowaniu dialogu polsko-żydowskiego – ze szczególnym uwzględnieniem Izraela i Stanów Zjednoczonych

O czym pamiętać

Zadania finansowane w ramach programu powinny się wyróżniać przemyślaną, spójną

i dopracowaną koncepcją artystyczną. Mogą się koncentrować na prezentacji konkretnego wydarzenia lub zjawiska artystycznego, bądź prezentować kulturę polską w bardziej przekrojowy, wielodziedzinowy sposób. Przy wyborze kraju prezentacji wydarzenia należy wziąć przede wszystkim pod uwagę wspólnotę doświadczeń historyczno-kulturowych oraz dostosowanie dziedziny do specyfiki danego kraju. Realizacja zadań powinna odbywać się z poszanowaniem kontekstu społeczno–kulturowego, religijnego i politycznego.

Zadania muszą być organizowane we współpracy z przynajmniej jednym strategicznym partnerem zagranicznym, dla którego prowadzenie działalności kulturalnej, jest podstawowym zadaniem statutowym. Przy ocenie zadania szczególna uwaga zostanie położona na stopień zaangażowania partnera zagranicznego, jego pozycję, miejsce prezentacji, wsparcie merytoryczne, organizacyjne lub/i finansowe. Istotne dla realizacji celów programu będzie również pozyskanie jako partnera dodatkowego polskiej placówki zagranicznej działającej w kraju realizacji wydarzenia. Stabilni organizacyjnie i wartościowi merytorycznie partnerzy zagraniczni, będą stanowić podstawę do pogłębiania współpracy przy realizacji kolejnych projektów.

Budżet programu

Na realizację zadań w ramach programu Kultura inspirująca MKiDN przeznaczy w sumie 6 300 000 zł. Maksymalna wnioskowana kwota na realizację jednego zadania to 800 000 zł. Jeden podmiot uprawniony może złożyć maksymalnie 2 wnioski w naborze.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ agzi/ wus/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 14.06.2019, 17:55
Źródło informacji MKiDN
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ