Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: Piąte Polsko-Słowackie Forum Dyskusyjne w Bratysławie (komunikat)

23.05.2019, 10:29aktualizacja: 23.05.2019, 10:29

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

- Nowy cykl instytucjonalny otwiera możliwości jeszcze lepszego promowania interesów Polski i Słowacji, ale także całego regionu Europy Środkowej w ramach nowej Agendy Strategicznej – powiedział sekretarz stanu ds. europejskich Konrad Szymański podczas piątej edycji Polsko-Słowackiego Forum Dyskusyjnego, które odbyło się 22 maja w Bratysławie.

W trakcie konsultacji wiceszefa polskiej dyplomacji z wiceministrem spraw zagranicznych Słowacji Františkiem Ružičką omówiono kwestie związane ze współpracą w ramach grupy wyszehradzkiej oraz innymi formatami współpracy regionalnej, w tym Inicjatywą Trójmorza. Przedmiotem rozmów były również przyszłość Unii Europejskiej, w tym wybory do Parlamentu Europejskiego, polityka spójności, Wieloletnie Ramy Finansowe, Wspólny Rynek, Brexit, Partnerstwo Wschodnie, rozszerzenie UE oraz sytuacja w państwach Bałkanów Zachodnich, a także relacje transatlantyckie. – Nasza wspólna agenda powinna być ambitna w obszarach takich jak Wspólny Rynek czy Wieloletnie Ramy Finansowe na lata 2021-2027. Propozycje Wyszehradu w sprawie Agendy Strategicznej pozwalają na obniżenie napięć politycznych w UE. Oczekujemy konstruktywnej postawy innych państw - podkreślił wiceminister Szymański.

Podczas konsultacji wiceministrowie poruszyli także kwestię współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa, w tym stałej współpracy strukturalnej PESCO. - Polska w pełni popiera dalszy rozwój możliwości obronnych UE i Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony pod warunkiem utrzymania synergii tych działań z zobowiązaniami państw UE wobec NATO – zaznaczył wiceszef polskiej dyplomacji.

W ramach tegorocznej edycji Forum Dyskusyjnego, oprócz konsultacji sekretarzy stanu, odbyły się również dwa panele dyskusyjne poświęcone bezpieczeństwu w obszarze OBWE, w tym wspólnym wyzwaniom dla Europy Wschodniej, oraz przyszłości UE w kontekście zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego i roli, jaką Grupa Wyszehradzka może odegrać w Unii po tych wyborach.

Forum Dyskusyjne to rodzaj poszerzonych konsultacji na poziomie wiceministrów spraw zagranicznych Polski i Słowacji, z udziałem przedstawicieli polskich i słowackich think-tanków. Wiodącą rolę odgrywają, po stronie polskiej – Ośrodek Studiów Wschodnich, zaś po słowackiej - Slovak Foreign Policy Association. Formuła ta funkcjonuje od 2012 roku.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ kub/ wus/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 23.05.2019, 10:29
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ