Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: minister Jacek Czaputowicz z wizytą w Singapurze (komunikat)

25.04.2019, 16:06aktualizacja: 25.04.2019, 16:06

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

"Singapur to jeden z kluczowych partnerów Polski w Azji Południowo-Wschodniej, z którym chcemy zacieśniać relacje handlowe" - powiedział szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz, który wczoraj rozpoczął wizytę w Singapurze.

Jednym z głównych tematów czwartkowych rozmów z ministrem spraw zagranicznych Republiki Singapuru Vivianem Balakrishnanem była współpraca gospodarcza, w tym rozwój dwustronnej wymiany handlowej i wzajemnych inwestycji.

Wolumen handlu towarami między naszymi państwami wynosi poniżej 1 mld USD, ale coraz większe uznanie wśród konsumentów Singapuru zyskuje np. żywność z Polski. W trakcie rozmów minister Jacek Czaputowicz zwrócił uwagę, że Singapur to wiarygodny partner, a Polska docenia przejrzystość i konkurencyjność charakteryzujące tutejszy rynek. Jednocześnie szef polskiej dyplomacji zachęcił swoich rozmówców do zapoznania się z bogatą ofertą zarówno polskich produktów, w tym rolnych, jak i usług. Zwrócił przy tym uwagę na szczególnie szerokie możliwości współpracy w sektorze zaawansowanych, innowacyjnych i najnowocześniejszych technologii, np. w zakresie IT, start-upów oraz innowacji finansowych (FINTECH). Z kolei minister Balakrishnan zapowiedział podczas rozmowy, że Singapur chciałby zwiększyć import z Polski, w tym artykułów rolnych, które cieszą się coraz większym powodzeniem wśród konsumentów.

W trakcie spotkania szef polskiego MSZ wyraził przekonanie, że inwestycja PSA International w port głębokowodny w Gdańsku, największy projekt inwestycyjny singapurskiej firmy w Europie Środkowej, to dobry prognostyk dla dalszego rozwoju współpracy gospodarczej i kolejnych inwestycji firm singapurskich w Polsce. Podkreślił, że strona polska jest zadowolona z pomyślnego zakończenia fazy przygotowawczej inwestycji PSA International w Gdańsku. "Warszawa może być bramą dla tutejszych inwestorów do ekspansji na rynku europejskim" - zaznaczył Mikołaj Wild, sekretarz stanu w polskim Ministerstwie Infrastruktury, który towarzyszył w trakcie spotkania szefowi resortu dyplomacji.

Ministrowie poruszyli również problematykę współpracy na forach organizacji międzynarodowych. Minister Czaputowicz przypomniał o zaangażowaniu Polski w prace Rady Bezpieczeństwa ONZ w związku z jej obecnym niestałym członkostwem w tym gremium. "Polskie priorytety w RB ONZ odzwierciedlają wartości, które są bliskie także Singapurczykom" - zauważył minister Czaputowicz.

Rozmówcy zwrócili uwagę na zbieżność poglądów Polski i Singapuru w najważniejszych kwestiach międzynarodowych, w tym uznaniu konieczności przestrzegania prawa międzynarodowego. Minister Czaputowicz przedstawił dalsze działania Polski w ramach zainicjowanego w lutym br. procesu warszawskiego na temat pokoju i stabilności na Bliskim Wschodzie. Szefowie polskiej i singapurskiej dyplomacji omówili też szerzej kwestie bezpieczeństwa.

Rozmowa dotyczyła też kwestii bezpieczeństwa energetycznego. Minister Czaputowicz omówił znaczenie działającego w Świnoujściu terminala LNG. Przypomniał też o znaczeniu inwestowania w rozwój połączeń intermodalnych w Europie i o zaangażowaniu Polski w Inicjatywę Trójmorza.

Minister Czaputowicz przedstawił ponadto w singapurskim MSZ polskie stanowisko i ocenę co do przyszłości Unii Europejskiej, zwłaszcza w kontekście brexitu. Szczególną uwagę zwrócił na znaczenie wzmocnienia konkurencyjności unijnego rynku. "Polska popiera zawarcie umowy o wolnym handlu między UE a Singapurem. Mamy nadzieję, że przyczyni się ona do dalszego zacieśnienia współpracy" - powiedział minister Czaputowicz.

Szef polskiego MSZ spotkał się dzisiaj także z Karstenem Warnecke, dyrektorem wykonawczym ASEF (Asia-Europe Foundation) - organizacji non-profit, której celem jest promowanie wzajemnego zrozumienia i współpracy między Azjatami i Europejczykami. Minister Jacek Czaputowicz podziękował m.in. za promowanie współpracy w takich dziedzinach jak kultura, ekonomia, prawa człowieka - między społeczeństwami państw europejskich i azjatyckich. Wyraził także gotowość strony polskiej do dalszego zaangażowania w misję i działalność ASEF.

Szef polskiej dyplomacji wziął także udział w przyjęciu wydanym przez Ambasadę RP w Singapurze z okazji Święta Narodowego Konstytucji 3 Maja. Gościem honorowym ze strony singapurskiej była minister kultury, społeczeństwa i młodzieży Grace Fu.

Dzień wcześniej, w środę, minister Czaputowicz wygłosił wykład w ramach tzw. Fullerton Lecture w Międzynarodowym Instytucie Studiów Strategicznych (International Institute for Strategic Studies). Przedstawił polską perspektywę wydarzeń zachodzących w Unii Europejskiej, Azji i na świecie. Szef polskiej dyplomacji podkreślił, że Warszawa stara się przyczynić do wzmocnienia bezpieczeństwa i budowania pokoju w innych częściach globu poprzez niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Wspomniał też o polskich priorytetach w jego ramach, które obejmują wzmocnienie prawa międzynarodowego, promowanie ochrony ludności cywilnej w konfliktach zbrojnych, a także wspieranie pokojowego rozwiązywania sporów.

W trakcie wykładu minister podkreślił także potrzebę wzmocnienia powiązań Polski z Azją, zwłaszcza w dziedzinie gospodarki. "Chcemy to zrobić na trzech poziomach: po pierwsze – stawiamy na rozwój strategicznego partnerstwa i dialog polityczny, po drugie - bierzemy aktywny udział w forach wielostronnych, w tym formułowaniu polityki UE wobec Azji i Pacyfiku, po trzecie – rozwijamy kompleksową współpracę gospodarczą, m.in. w obszarach energii i technologii" – powiedział minister.

W trakcie wizyty minister Jacek Czaputowicz udzielił ponadto wywiadu poświęconego relacjom polsko-singapurskim, a także tematyce europejskiej, dla programu "Asia Now" emitowanego przez telewizję Channel News Asia.

W piątek - w ostatnim dniu wizyty w Singapurze - szef polskiej dyplomacji odbędzie rozmowy z przedstawicielami zarządów Agencji ds. Nauki, Technologii i Badań (A*STAR) oraz spółki PSA International.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mgost/ mam/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 25.04.2019, 16:06
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ